Kısaca Aktif Bank

Aktif Bank Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankasıdır. “Yeni Jenerasyon Bankacılık” adını vermiş olduğu iş modeli ile Türkiye’de yepyeni bir bankacılık hikâyesi yazmayı başarmış, bugün ilişkili finansal kuruluşları ile birlikte 11,2 milyar liralık bir finansal büyüklüğe ulaşmıştır. Diğer yandan ürün ve hizmetlerini şube açmadan binlerce noktadan sunabilme yetkinliği sayesinde ülkemizin en kârlı finansal kurumlarından biri olmayı başarmıştır. 2013 yıl sonu verilerine göre %2,18’lik aktif kârlılığı ve %15,53’lük özsermaye kârlılığı ile hem Türk Bankacılık Sektörü’nün hem de global ölçekteki finans kurumlarının oldukça üzerinde bir getiri sağlamasını bilmiştir.

Aktif Bank’ın faaliyetlerinin ana hatlarını perakende bankacılık,  yatırım bankacılığı ve şehir bankacılığı oluşturmakla beraber çeşitli alanlarda faaliyet gösteren iştirakleri ile geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet vermektedir. Bu kapsamlı ve vizyoner bakış açısı Aktif Bank’ın özünde kendisini bir bankadan çok geniş bir perspektifte konumlandırmasını ve iş modelini bu çerçevede kurgulamasını beraberinde getirmektedir.

Banka, yeniden yapılanmaya başladığı 2007’den bu yana her yıl sermaye yeterliliğinin izin verdiği maksimum büyüklüğe ulaşarak toplamda 77 kat büyümüştür. 2013 yılsonu rakamlarına göre bu büyüme oranı ile aktif büyüklüklerine göre bankalar sıralamasında 7 yılda 41. sıradan 24. sıraya yükselmiştir. Aktif Bank bugün şubesi olmayan bir banka olarak 9.000 civarındaki temas noktasında ürün ve hizmetlerini sunan, yüzbinlerce kredi veren, milyonlarca para transferi, sigorta ve tahsilat işlemleri yapan bir kurum haline gelmiştir. Ancak, Aktif Bank bu hacimleri henüz bir başlangıç olarak görmekte ve önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek noktalara taşınacaklarını düşünmektedir. Banka’nın, çarpıcı büyüme rakamlarından ziyade esas odak konusu kârlılıktır. Dünyanın en kârlı bankasını yaratma hedefindeki kadro, yenilikçi yaklaşımı ve müteşebbis iş tutuşu ile kâr sıralamasındaki yerini 7 yılda 36. sıradan 9. sıraya taşıyarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Son 5 yılda kârını her yıl ortalama yüzde 50 arttırmıştır. Aktif Bank geçtiğimiz yıllarda birçok iş kolunda yeni yatırımlar yapmış ve artık bu yatırımlarının kârlılık katkılarının daha da artacağı döneme gelmiştir. Bu sebeple, Aktif Bank’ın sektörün oldukça üzerinde olan kârlılık performansının önümüzdeki dönemlerde artarak devam etmesi beklenmektedir.

Ayrıca, Aktif Bank’ın yatırım bankacılığı perspektifinin en önemli yansımalarından birisi olarak yatırımcıları için her ihtiyacı kapsayan ve önemli getiri fırsatları geliştiren yatırım ürünleri tasarlamak ve kullanıma sunmak öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, birçok üründe sektöre öncülük etmiş ve hem konvansiyonel hem de İslami Finansman modelleri bağlamında birçok yeni yatırım aracını yatırımcıları ile buluşturmuştur. 

Aktif Bank, sadece rakamsal başarılarıyla değil, üründe, hizmette ve yenilikçilikte ortaya koyduğu performansla da dünya çapında ödeme sistemleri, teknoloji, kalite, inovasyon, yatırım ürünleri, dağıtım kanalı ve iletişim konularında Türkiye’nin en çok uluslararası ödül alan kurumu olmuştur. Banka’nın şu ana kadar girdiği ve aralarında “Dünyanın en Yenilikçi Bankası” ödülüne layık görüldüğü Financial World Innovation, Banker, EFMA, Paybefore, VRL Financial, Global Banking&Finance Review gibi önemli organizasyonların yer aldığı tüm uluslararası saygın yarışmalardan, ülkemizin bankacılık ve finans sektörünün göğsünü kabartan, Türkiye’nin farkını, inovatif anlayışını ortaya koyan toplam 72 ödülü bulunmaktadır. Aktif Bank bu başarılarıyla, Amerika’da bu yıl içinde yayımlanan “Financial Services Marketing” kitabında da case study olarak yer almıştır.


Bizim sizi geri aramamız için
tıklayınız.