Krediler

Soru   Bankanızdan nasıl ihtiyaç kredisi kullanabilirim?
Cevap  

Anlaşmalı bayilerimize kurulu kredi sistemimiz aracılığı ile yalnızca nüfus cüzdanınızla başvurarak ürün alımına yönelik Faturalı İhtiyaç Kredisi kullanabilirsiniz.

Eğer emekli iseniz ve maaşınızı PTT'den alıyorsanız genel ihtiyaç kredisi için nüfus cüzdanınız ile PTT Merkez Şubelerine kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Emekli iseniz ancak maaşınızı PTT'den almıyorsanız maaşınızı PTT'ye transfer etmeniz ve ilk emekli maaş ödemenizi PTT'den almanız sonrasında da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. PTT aracılığı ile Bankamıza yaptığınız kredi başvurularınızda talebiniz anında değerlendirilir, olumlu bulunması durumunda ise PTT gişesinden kredi tutarını anında alabilirsiniz.

Soru   İhtiyaç Kredisine başvurmak için hangi belgeler gereklidir?
Cevap  

Nüfus cüzdanınızla ve adres belgenizle kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.*

* Gerek görülmesi durumunda ilave belgeler ya da kefil talep edilebilecektir.

Soru   Kredi faiz oranlarınızı nasıl öğrenebilirim?
Cevap  

Kredi faiz oran bilgileri için lütfen tıklayınız. Daha detaylı bilgi için 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezi'ni arayabilirsiniz.

Soru   Kredi alırken ödemem gereken masraflar nelerdir?
Cevap  

Kredi masraf bilgileri için lütfen tıklayınız. Daha detaylı bilgi için 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezi'ni arayabilirsiniz.

Soru   Bireysel Kredimle ilgili olarak ara ödeme, erken kapatma, erken taksit ödemesi yapabilir miyim?
Cevap  

Bireysel krediler için ara ödeme, erken kapama ve erken taksit ödemesi yapılabilir. Erken kapama ve erken taksit ödemesini Türkiye çapındaki tüm PTT'lerden online yapabilirsiniz. Erken kapama bakiyenizi 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezi'den öğrenebilirsiniz.

Soru   Erken taksit ödemesi yapılması durumunda indirim yapılacak mıdır? Yapılacaksa indirim tutarı nasıl hesaplanmaktadır?
Cevap  

Taksitlerinizi erken ödemeniz durumunda faiz indirimi yapılacaktır. Yapılacak indirim tutarı taksitin içindeki anapara tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu konuda yardım almak için 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezi'ni arayabilirsiniz. Eğer kredinizi 0 faizli kullanmış iseniz erken ödemelerde faiz indirimi olmayacaktır.

Soru   Kredi işlemlerinin tamamlanmasından sonra paramı nasıl alacağım?
Cevap  

PTT merkezlerinden başvuru yapılması durumunda krediniz onaylandıktan sonra paranızı anında PTT gişesinden alabilirsiniz. Anlaşmalı bayilerimizden yaptığınız ürün alımına yönelik kredi başvurularınızda ise kredinizin onaylanması durumunda gerekli evrakları temin etmeniz ve sözleşmeleri imzalamanız sonrasında krediniz başvuruyu yaptığınız anlaşmalı bayi hesabına transfer edilecektir.

Soru   Kredi taksitlerimi nasıl geri ödeyeceğim?
Cevap  

Taksitlerinizi Aktif Bank İnternet Şubesi'nden ve tüm bankalardan EFT ile ödeyebileceğiniz gibi, 3000'i aşkın PTT iş yerlerinden ve tüm Şekerbank şubelerinden masrafsız ödeyebilirsiniz.

Soru   Taksit ödemelerinde kısmi ödeme yapılabilir mi?
Cevap  

Taksit gününüzde veya gecikmeli taksit ödemeleriniz için kısmi taksit ödemesi yapabilirsiniz. Sadece kredi taksit tarihinizden önce ödeme yapmak isterseniz ödeme kısmi yapılamamaktadır.

Soru   Taksitlerin zamanında ödenmemesi durumunda uygulanacak gecikme faiz oranı nasıl hesaplanır?
Cevap  

Tüketici kredilerinin ödenmeyen taksitleri 4822 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Hükümleri ile düzenlenmiştir. Krediye baz teşkil eden akdi faiz oranının % 30 fazlası kadar temerrüt faizi tahakkuk edilmesi ve bu tutara BSMV + KKDF eklenmesi ilgili yasa gereğidir, ayrıca yasa gereği belirli bir sürede ödenmeyen krediler için yasal yollara başvurulması gerekmektedir.

Soru   Tüketici kredilerine uygulanan vergi ve fonlar nelerdir?
Cevap  

Tüketici Kredileri, Maliye Bakanlığı'nın Ocak 2004 ayında yayınlanan tebliği gereğince damga vergisinden muaftır; ancak her taksitte, faiz ve oluşan kur farkı üzerinden KKDF ve BSMV tahakkuk etmektedir ve bu tutarlar Bankamızca ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil edilmektedir. Konut ve Konut Yenileme Kredilerinde KKDF muafiyeti vardır. Ayrıca konut finansmanı kapsamında kullandırılan krediler için BSMV muafiyeti vardır.

KKDF (Kaynak Kullanım Destekleme Fonu): Kredinin faiz ve anapara kur farkı tutarı üzerinden belirli oranlarda hesaplanan ve müşteriden tahsil edilen fondur. KKDF, banka tarafından faiz veya anapara ile birlikte müşteri hesaplarından tahsil edilmektedir. Tüketici kredilerinde mevcut KKDF oranı %15'tir.

BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi): Bankaların ve sigorta şirketlerinin finansal kiralama işlemleri hariç olmak üzere, yapmış oldukları bütün muameleler dolayısıyla kendi lehlerine her ne nam ile olursa olsun nakden veya hesaben aldıkları paralar Banka Sigorta Muamele Vergisi'ne tabidir. Tüketici kredilerinde tahakkuk eden faiz üzerinden %5 oranında hesaplanan bu vergi, Bankalar tarafından müşteriden tahsil edilerek resmi kurumlara ödenmektedir.

Soru   Kredi başvurularında Hayat Sigortası yapılması zorunlu mudur?
Cevap  

Hayat Sigortası PTT'lerden sunulan PASSO KREDİLER için zorunludur. Faturalı ihtiyaç kredilerinde ise gerek görülmesi halinde yapılması istenebilecektir.

Soru   PASSO KREDİ üst limiti ne kadardır?
Cevap  

PTT'lerden PASSO KREDİ'ye başvurabilmek için emekli maaşınızı PTT aracılığıyla almanız gerekmektedir. Kredi üst limiti 40.000 TL dir.

Soru   Tüketici kredisi başvurularında imzalanması gereken belgeler nelerdir?
Cevap  

Kredi başvurunuzun olumlu ve herhangi bir teminata gerek görülmeden sonuçlandırılması durumunda Aktif Bank Bankacılık Hizmetleri & Tüketici Kredisi Sözleşmesi ve Kredi Şartları ve Geri Ödeme Planı evraklarını imzalamanız gerekmektedir.

Soru   Kredi taksitlerimi vadesinde ödemezsem ne olur?
Cevap  

Taksitlerinizin "Kredi Şartları ve Geri Ödeme Planı"nızda yeralan taksit tarihlerinde ödenmesi gerekmektedir. Aylık kredi taksitlerinin vadesinde ödenmemesi durumunda krediniz gecikmeye düşer. Gecikmeye düşen taksitler için gecikme faizleri işletilir. Üst üste ödenmeyen 2 taksit olması durumunda ise banka kredi borcunun tamamını ödemenizi isteyebilir. Borcun tahsil edilmesi amacıyla haciz vb. yasal yollara başvurabilir. Ayrıca gecikmeye düşen taksitler ilgili kurumlara bildirildiğinden kredi kaydınıza bu durum yansıyacağı için daha sonraki başvurularınızda problem yaşama olasılığınız artar.

Soru   Taksit tarihlerimi değiştirmem mümkün müdür?
Cevap  

Bu yöndeki taleplerinizi 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezi'ne iletebilirsiniz. Bankamızın yapacağı değerlendirme sonrasında talebiniz ile ilgili kararımız size bildirilecektir.

Soru   Ödemem gereken taksit tutarlarını ve tarihlerini hatırlamıyorum, nereden öğrenebilirim?
Cevap  

Kredi şartları ve geri ödeme planınızdan bu bilgilere ulaşabilir veya 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezi'ni arayarak öğrenebilirsiniz.


Bizim sizi geri aramamız için
tıklayınız.