Genel Müdürün Mesajı


serdar-bey-white.jpgDeğerli Paydaşlarımız,

Dünya ekonomilerinde yaşanan zorluklara rağmen, Türkiye bankacılık sektörü 2015 yılında büyümeye devam etti. Sektörün aktif büyüklüğü yıllık bazda yüzde 18 artarak, 2.357 milyar lira oldu. Aktiflerin en önemli kalemi krediler ise 1.485 milyar liraya ulaşarak, GSYH’nin yüzde 75’ini oluşturdu. Bir önceki yıla göre toplam krediler yüzde 20 artış gösterdi. Geçen sene toplam mevduat/katılım fonu miktarı yıllık bazda yüzde 18 artarak, 1.245 milyar liraya çıktı. Böylece mevduatın krediye dönüşüm oranı artmaya devam ederek, yüzde 119 olmuştur. Bu büyümeye paralel 2015 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 6 artan sektör kârı, 26.1 milyar liraya ulaştı.

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olarak odaklandığımız kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve perakende bankacılık alanlarında gerek Türkiye’nin önde gelen kurumlarına gerekse de bireylere yönelik finansal hizmetler sunuyoruz. Tüm iş odaklarımızın özünde ise ortak bakış açımız, yatırım bankası olmanın bize kattığı hareket alanlarını konvansiyonel bankacılık servis modelleri ile birleştirmek ve Aktif Bank’a özel bir kulvarda sürdürülür iş modellerine dönüştürmektir.  Bu perspektifte geride bıraktığımız yılda da kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı faliyetlerimizde rekabet avantajı sağlayan stratejiler ve finansman çözümleri üretmeye devam ettik. Futbolun finansmanı kapsamında kulüplerimize 1.2 milyar TL’nin üzerinde finansman sağlarken, Vodafone Arena Stadı’nın proje finansmanını gerçekleştirdik. İstanbul Finans Merkezi’nde 6 milyar TL’nin üzerinde hasılat beklenen 2 projenin ortağı olduk, ayrıca niş bölgelerde gayrimenkul geliştirme ve kentsel dönüşüm projelerinde gelir / kar paylaşımına dayalı ortaklıklarla yer almaya devam ettik. İFM projesinin finansmanı için toplam 300 milyon TL kira sertifikası ihraç ettik. Diğer yandan enerji, lojistik, teknoloji, araç kiralama sektörlerine yönelik özel finansman modelleri geliştirdik. Önümüzdeki dönemde de sermaye ve borç piyasaları aracılığıyla kurumsal müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarına yönelik aracılık, kurumsal ve yapılandırılmış finansman hizmetleri vermeye devam edeceğiz. Bu hizmetlerimizi destekleyen yatırımcılarımızın desteğiyle, Türkiye’de öncülüğünü yaptığımız ürünümüz Aktif Bono’nun ihraç tutarı ise 2015 sonu itibariyle 17 milyar TL’yi aştı.

Şubeleşme stratejisi olmayan bir yatırım bankası olarak, bireysel bankacılık kulvarında ulaştığımız ölçek ise sektörde bizi tamamen farklı bir yere taşımış durumda. Aktif Bank ve iştiraklerinin sunduğu ödeme sistemleri çözümleri ve bireysel finansman ürünlerinde dönen günlük işlem adetleri, sektörde binlere yakın şubesi olan bankaların ulaştığı adetlerle kıyaslanabilir ölçeklere ulaştı; bugün iştiraklerimizle birlikte sunduğumuz akıllı kart ulaşım işlem hacmimiz yılda 1.5 milyar adet seviyelerindedir, bir başka deyişle, geçtiğimiz yıl Türkiye’deki yıllık toplam kredi kartı işlem adetinin yarısı kadar işlem adeti, bankamız ulaşım kartları ile gerçekleştirilmiştir. 2015 yılında 1 milyon yeni banka kartı üretimi yaptık, 10 milyona yakın fatura ödemesine N Kolay noktalarımızla aracılık ettik, 1 milyondan fazla para transferi gerçekleştirdik, 150,000’nin üzerinde bireysel ihtiyaç kredisi ve sigorta poliçesi satışı yaptık. 

Bireysel bankacılıkta ulaştığımız bu ölçek, doğru stratejiyi benimsediğimize olan inancımızı pekiştirdi. Bu stratejilerimizi sürdürürken, paralelde dijital ve mobil bankacılığa geçiş sürecine odaklandık. Verimliliği ve etkinliği ön plana çıkaran dijital  bankacılık stratejilerimize paralel olarak, 2015 yılında online bankacılık yatırımlarımızın temellerini sırasıyla attık. “%100 dijital kredi” mottosu ile hayata geçirdiğimiz N Kolay Kredi portalimiz farklı müşteri profillerine kişi bazlı fiyatlama ve farklı ödeme planı sunabilen yeni bir kredi anlayışı ile tasarlandı. Yeni Internet Şubemiz ve mobil uygulamalarımız hem bankacılık hizmetlerini hem de ulaşım ve Passolig günlük ihtiyaçlarını mobil dünyada çözmeyi amaçlayarak kısa zaman içinde hayata geçirilecek. Önümüzdeki dönemde yatırım bankacılığı ve perakende bankacılığı fonksiyonlarımızı birleştirerek; kendi bonomuzun halka arzını gerçekleştirmeyi ve dağıtımını yine dijital kanallardan sağlamayı da hedeflemekteyiz.
 
Aktif Bank ve iştirakleri, 2016 yılında da uzman kadrosu, teknoloji yatırımları, müşterilerine daima en iyiyi sunma odaklı yenilikçi hizmet anlayışı ile tüm paydaşlarına sürdürülebilir değerler katmaya ve sektördeki öncülüğünü sürdürmeye devam edecektir. 

Saygılarımla,
Dr. Serdar Sümer