Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Türkiye’nin son yıllardaki istikrarlı yönetim anlayışı, ekonomik büyümenin en büyük itici gücünü oluşturmaktadır. 2015 yılında Dünya genelinde yaşanan zorluklara ve geçici belirsizliklere rağmen istikrarın güçlü şekilde hâkim olması, büyümenin önümüzdeki dönemde de süreceği konusundaki inancımızı pekiştirmektedir. 

Geride bıraktığımız 2015 yılında, tüm küresel oyuncular zorluklarla mücadele etti. ABD ve Çin ekonomilerindeki dinamikler ile ülkemizin yer aldığı coğrafyada yaşanan istikrarsızlıklar, küresel piyasaları olumsuz etkilerken, buna rağmen gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme oranları, küresel büyümenin yaklaşık dörtte üçünü oluşturmayı sürdürdü.

Bu küresel gelişmelere ve jeopolitik risklere rağmen Türkiye ekonomisi ılımlı bir şekilde büyümeye devam etti. Yılın ilk 9 aylık döneminde milli gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 büyüme gösterdi. Bu dönemde düşen uluslararası enerji fiyatları ise cari dengenin iyileşmesine yardımcı oldu. Geçen yıl olduğu gibi 2016 yılında da küresel makroekonomik tabloda büyük bir değişim beklenmemektedir. Küresel piyasalardaki hareketliliğin etkileri bu yıl da Türk ekonomisine yansıyacak olsa da; ülkemizdeki istikrar, Türkiye’nin dirençli yapısına güç katacaktır.

Çalık Holding olarak 6 sektörde ortaya koyduğumuz uluslararası rekabet yeteneğimiz, yaklaşık 27,000 kişiye sağladığımız istihdam imkânı, sağlam finansal yapımız, uluslararası alanda itibarlı iş ortaklarımız, yüksek nitelikli projelerimiz ile Türkiye’nin dünya ekonomisiyle entegrasyonunda önemli rol oynayan, güçlü bir grup olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 

Çalık Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, istikrarlı büyümesini 2015 yılında da devam ettirdi. Banka, 2006’dan bu yana 113 kat büyürken, aktif büyüklük sıralamasında 41. Sıradaki yerini, 2015 yılsonunda 24. sıraya yükseltti. Sürdürülebilir kârlılığı amaçlayan Aktif Bank’ın yıl sonu net dönem kârı 81 milyon TL oldu.

Banka, Türk ekonomisine duyduğu güvenle sayısız yeniliğe imza atmaya devam etmektedir. Aktif Bank’ın ihraç ettiği Türkiye’nin ilk gerçek Varlığa Dayalı Menkul Kıymeti (VDMK), ilk İslami katılım sertifikası, ilk proje finansmanı sukuku, ilk TL cinsinden banka bonosu gibi ürünler sektöre yenilik getirmenin yanısıra yatırımcılarına da önemli getiri fırsatları sunmaktadır. 

Kurumsal Bankacılık alanında ise sektöre özel geliştirilen yeni finansman modelleri ve sistemsel entegrasyon çözümleri ile Banka çeşitli alanlarda iddialı adımlar gerçekleştirdi. Passolig ile birlikte girilen spor alanında futbol kulüplerinin ihtiyaçlarına yönelik sunulan yapılandırılmış finansman modelleri, gelir ve kâr paylaşımlı gayrimenkul kentsel dönüşüm projeleri için geliştirilen yenilikçi finansman modelleri, gümrük müşavirliği ve lojistik şirketlerine özel geliştirilen yeni ürünler, tarım sektöründe pamuk üretimi ve sonrasındaki değer zinciri alanlarında çiftçilerin ve entegre tesislerin finansman sorunlarını çözmeye yönelik yenilikçi finansman modelleri ve girişimcilere destek sağlayan Arge Finans Programı 2015 yılında öne çıkan çalışmalar arasında yer aldı.

Aktif Bank aynı zamanda perakende bankacılık alanında da yeni atılımlar yaptı ve şubesiz bankacılık modelini destekleyen bireysel bankacılık ürünlerini 2015 yılında “N Kolay” markası altında birleştirdi. “%100 dijital” bir kredi olan “N Kolay Kredi” ile Türkiye’de kredi anlayışına yeni bir soluk getiren Banka, müşterilerinin tamamen online kanaldan kredi kullanabilmelerine imkan sağladı. Aktif Bank, önümüzdeki dönemde de dijital yatırımlarına devam edecek ve 2016 yılında yeni mobil uygulamalarını devreye alacak. 

Banka’nın “Yeni Nesil Bankacılık” iş modeli sadece başarılı finansal çıktılar sağlamakla kalmadı, son 5 yılda ‘dünyanın en yenilikçi bankası’ ödülü de dahil olmak üzere toplam 86 uluslararası ödül kazandırdı. 

Aktif Bank’ın yenilikçi vizyonu, cesareti ve öncü kimliğiyle 2016 yılında da müşterilerine, bankacılık sektörüne ve Türk ekonomisine değer kazandırmaya devam edeceğine inanıyorum.

Saygılarımla,
Ahmet Çalık​
​​​​​