Bireysel

  • E-Kent
​​Akıllı kentler, mutlu insanlar​

2002 yılında akıllı şehir teknolojileri üretmek üzere kurulan EKent, 2008 yılında Türkiye’nin en büyük yatırım bankası olan Aktif Bank bünyesine katılmıştır. 

‘Akıllı şehirler, mutlu insanlar’ sloganı ile akıllı şehir çözümlerini son teknolojiler ışığında sürekli geliştiren Ekent bugün, 19 şehirde akıllı ulaşım sistemleri sağlayan, şehir içi ulaşım sistemlerinde bölgesel lider firmadır.  Hizmet verdiği kentlerde entegre şehir çözümleri ile altyapı dönüşümü sağlarken, yönetimlere yeni gelir getirici katma değerli iş modelleri geliştiren akıllı şehir çözümleri üretmektedir. 

EKent, sunduğu altyapı sayesinde yılda 1 milyardan fazla işlem, toplamda  5 milyon akıllı ulaşım kartı yönetimi ve 160 milyon manyetik biletleme ile Türkiye’nin en yaygın ve en yüksek hacimli akıllı ulaşım altyapı işletimini yapmaktadır.

Türkiye’de pek çok ilin ulaşım altyapısına değer katan EKent, yurtiçinde sağlamış olduğu bu tecrübe ve know-how ile Portekiz’deki PortoPass projesini alarak ilk yurtdışı hamlesini gerçekleştirmiştir. Yılda 7 milyon turisti ağırlayan Porto kentinde turistik mekanlara VIP giriş ve indirimli geçiş sağlayacak olan ön ödemeli kartlar ayrıca tur otobüsleri ve botlarında geçerli olacak ve restoranlarda kullanılabilecektir. Bunun yanı sıra EKent dünyada ilk kez mobil telefonlarda beacon aracılığıyla ödeme yapılmasına ve ulaşım hizmetlerinin gerçekleşmesine olanak sağlamıştır. 

2013 yılında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından açılan ihale neticesinde E-Bilet Sistem Entegratörü olarak görevlendirilmiş olup, 25 farklı şehirde bulunan 33 stadyumda altyapı dönüşümü, geçiş kontrol ve görüntüleme sistemleri, tek merkezden entegre biletleme ve stadyum gişe hizmetleri altyapılarını içeren tek seferde dünyanın en büyük stadyum dönüşüm projesini hayata geçirmiştir. Bu projelerle gerçekleştirdiği büyümesini sürdürerek çok yakın gelecekte ArGe çalışmaları, ürün ve hizmetleriyle yenilikçi sistem entegrasyon projelerinde yer alacaktır.