Hakkımızda

  • Çalık Grubu
Çalık Holding faaliyet gösterdiği alanlara değer katmaya devam ediyor​

 
Ahmet Çalık’ın girişimleriyle 1981 yılında temelleri atılan Çalık Holding, enerji, inşaat ve gayrimenkul, tekstil, madencilik, finans ve telekom sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Orta Asya, Balkanlar ve MENA Bölgesi’ndeki 17 ülkenin önde gelen Türk yatırımcılarından biri olarak faaliyetlerini sürdüren Çalık Holding, yaklaşık 27,000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Türkiye’nin ve bölgenin önemli iş grupları arasında yer alan Çalık Grubu’na bağlı şirketler, inovatif uygulamalarla kendi alanlarında güncel ihtiyaçlara ürettikleri yetkin çözümlerle farklı coğrafyalarda başarılı projeleri hayata geçirmektedirler. Çalık Holding’in iştiraklerinden Çalık Enerji, Orta Asya ve Ortadoğu’da enerji santrallerine mühendislik, tedarik ve inşaat hizmetleri sunmaya odaklanan iş stratejisinin yanı sıra elektrik-gaz dağıtımı ve enerji üretimi alanlarındaki faaliyetleriyle büyümeyi sürdürmüştür. Çalık Enerji, 2015 yılında çok önemli bir stratejik ortaklığa imza atmış, küresel bir sanayi ve teknoloji devi olan Japon şirketi Mitsubishi Corporation ile 20 yıllık işbirliğini ortaklığa dönüştürmüştür. 

Şirket 2015 yılında Türkmenistan’da Derweze Basit Çevrim Elektrik Santrali’ni tamamlamış, ayrıca ülkenin en büyük elektrik santrali olarak planlanan Mari Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin inşasına başlamıştır. Gürcistan’da ise Gardabani Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali’ni tamamlayarak işletmesini üstlenmiştir. Türkmenistan doğalgazını Afganistan üzerinden Güney Asya’nın hızla gelişen iki ülkesi Pakistan ve Hindistan’a taşıyacak olan TAPI (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan) doğalgaz boru hattı projesinde ana gaz arıtma ünitelerinin yapım işleri ve kısmi mühendislik işleri Çalık Enerji ve Gap İnşaat tarafından yapılmak üzere iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.  Çalık Enerji, 2015’te Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitler Listesi’nde dünyada 89. Türkiye’de ise 6. sırada yer almıştır. 

Grup bünyesinde; Karadeniz Bölgesi’nde YEDAŞ, Limak ortaklığıyla Kosova’da KEDS ve Kiler ortaklığıyla Doğu Anadolu’da ARAS elektrik dağıtım şirketleri bulunmaktadır. Çalık Grubu’nun elektrik dağıtım şirketleri, faaliyet gösterdikleri bölgelerde elektrik enerjisinin kesintisiz ve kaliteli olması yönünde çalışmalarını sürdürmekte ve toplamda 7 milyon kişiye hizmet vermektedir.  

Grubun inşaat sektöründeki şirketi Gap İnşaat, 2015 yılında Türkmenistan Garaboğaz Gübre Fabrikası ile altı terminal ve bir tersaneden oluşan Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı projelerinin inşa çalışmalarına devam etmiştir. Şirket, ileri teknolojiyle üretilen simülasyonlu uygulama teknikleri ve robotik ameliyat uygulamaları ile geleceğin eğitim hastanelerine ışık tutan Türkmenistan İlim Bilim Merkezi projesini tamamlamış ve Endokrinoloji ve Cerrahi Merkezi Hastane Projeleri için çalışmalara başlamıştır. Çalık Gayrimenkul şirketi ise 2015 yılında Türkiye’nin ödüllü ilk kentsel yenileme projesi olan Tarlabaşı 360 ve Metropol İstanbul projelerini sürdürmüştür. 

Çalık Grubu’nun tekstil şirketlerinden olan ve dünyanın ilk 10 premium denim üreticisi arasında yer alan Çalık Denim, 2015 yılında 34 milyon metre satış ile son 10 yılın en yüksek satış rakamına ulaşmıştır. Şirket, Amerika, İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya, Uzakdoğu ve ülkemizde yeni müşterilerle portföyünü genişletmiştir. Çalık Cotton ise önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyanın pamuk ticareti yapan en büyük 10 şirketi arasında yer almayı hedeflemektedir. Şirket, bu doğrultuda 2015 yılında Afrika pamuk pazarında önemli anlaşmalara imza atarak pamuk alımına başlamış ve Türk pazarına sunmuştur. Tekstil sektöründe uluslararası ticaret ve tedarik alanlarında faaliyet gösteren Gap Pazarlama ise işlerini sürdürülebilir bir büyüme ile başarıyla devam ettirmektedir. 

Lidya Madencilik şirketimiz, Balıkesir Gediktepe Bakır, Çinko ve Altın maden projesini geliştirerek yatırım aşamasına getirmiştir. Erzincan’da bulunan Çöpler Altın Madeni’nde ise ‘2. Faz Genişleme Projesi’nin yatırım aşamasına gelinmiştir. 

Grubun finans sektöründe faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, şubeleşmeden alternatif dağıtım kanalları üzerinden kurduğu bankacılık stratejisini 2015 yılında da sürdürmüş ve iştirakleri ile arasındaki sinerjiyi artırarak güçlü olduğu alanlara odaklanmıştır. Balkanlar’da faaliyet gösteren Çalık Grubu iştiraki Banka Kombetare Tregtare (BKT) ise yaklaşık %25 pazar payıyla Arnavutluk’un en büyük bankası olarak 2015 yılında başarısını önemli ödüllerle pekiştirmiştir.

Grubun Arnavutluk’ta telekom alanında faaliyet gösteren şirketi ALBtelecom, SAP ile sürdürdüğü iş ortaklığı çerçevesinde büyük teknolojik dönüşüm projelerini başarı ile tamamlamış ve sistemlerini merkezileştirmiştir.  Şirket müşteri odaklı, daha hızlı ve daha kaliteli ürün ve servis hizmeti anlayışıyla faaliyetlerine devam etmektedir. 

Çalık Holding, girişimci yapısı, akılcı stratejileri, kapsayıcılık ve çeşitliliğe verdiği önem, inovatif ve sürdürülebilir iş modelleri, teknolojiye ve insan kaynaklarına yaptığı yatırımlarla faaliyette bulunduğu her alanda ve coğrafyada, dokunduğu her insanın hayatına kalıcı değerler katmak amacıyla 35 yıldır çalışmalarını sürdürmektedir.​