Genel Müdür'ün Mesajı

Genetik kodlarımızdaki yenilikçilik ve müşteri odaklı iş modelimiz sayesinde hayatın her alanına dokunan 360 derece hizmetlerimizle müşterilerimizin yanındayız.

Değerli Paydaşlarımız, 

Türkiye 2019 yılında, dengelenme sürecinin sonuçlarının görüldüğü özellikle cari denge ve fiyatlar üzerinde iyileşmenin kaydedildiği bir süreç yaşadı. Bu noktada büyümenin cari fazla ile yakalanması ekonominin sağlığı ile ilgili pozitif bir sinyal verdi. Küresel tarafta yaşanan belirsizliklerin yıl sonuna doğru azaldığı görüldü.

2019’da %32'lik aktif büyüme oranımız ile Türkiye’nin en yüksek büyüme oranlarına sahip Bankalarından biri olduk, ancak bu büyümede bizi en çok gururlandıran ülkemizin ekonomisine katma değer sağlayarak, istihdama destek olarak büyümeyi başarmış olmamızdır. Çeviklik ve esnekliğimizle olduğu kadar finansal göstergelerimizle de rakiplerimizden açık ara sıyrıldığımızı ve finansal anlamda başarılı bir yılı geride bıraktığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. 
Aktif Bank olarak genetik kodlarımızdaki yenilikçilik ve müşteri odaklılığın doğal bir sonucu olarak sektörde örneği olmayan bir yatırım bankacılığı modeline sahibiz ve bu model ile kaynaklarımızı en ideal şekilde kullanıyor, verimliliğimizi artırıyoruz. Türkiye’nin en büyük finansal teknolojiler ekosistemi olarak hizmet verdiğimiz 10’un üzerinde iş kolunda istihdam yaratmaktan gurur duyuyoruz.

Gerek dijital varlıklarımız, gerek sektörlerinin önde gelen kurumlarıyla kurduğumuz iş ortaklıklarımızın sağladığı geniş fiziki dağıtım ağımız gerekse de iştiraklerimiz aracılığıyla, hayatın birçok farklı alanında 360 derece ürün ve hizmetler sunabiliyoruz. Örneğin; Aktif Bank müşterisi olan bir kişi, güne yenilenen N Kolay Mobil uygulaması aracılığıyla yatırımlarını kontrol ederek başlayabilir, faturalarını hızlıca ödeyebilir, FX işlemleri yapabilir. Başkent’te yaşıyorsa AnkaraKart Mobil uygulamasıyla toplu taşımayı kullanır, yetersiz bakiye sorunu yaşamaz. Öğle arasında uzun süredir beklediği konser biletini Passo Mobil üzerinden satın alabilir. Arkadaşına para göndermesi gerekirse yine Passo Mobil üzerinden 7/24 para transferi yapabilir. Akşam Passolig sistemi sayesinde arkadaşlarıyla maça gitmeye karar verip dakikalar içerisinde stadyumda koltuğuna yerleşebilir. Eve döndüğünde ise Secom güvencesinde yastığa başını rahatça koyup uykuya dalabilir. Bunlar örneklerini rahatlıkla çoğaltabileceğimiz onlarca hizmetimizden sadece bazıları. 2018 yılında 8 milyon olan müşteri sayımızın 2019’da 10 milyona yükselmiş olması da bu modelin başarısının rakamlara yansımasıdır. 

Müşterilerimizi sadece Türkiye’de değil, en zorlu coğrafyalarda da yalnız bırakmadık. 2019 yılında dış ticaret konusunda da kendimize özgü bir yaklaşım ile zor coğrafyalarda yetkinleştik ve bankacılığın ötesine geçtik. Bankamız, Afrika kıtasında 2018 yılında 300 milyon dolar olan dış ticaret hacmini, 2019’da 450 milyon dolara yükselterek önemli bir başarıya imza attı. Özellikle Türkiye ve Afrika arasındaki ticareti geliştirmek için çalışmalar yürüttük ve bu doğrultuda ihracatçı firmalara yönelik hizmetlerimizi 143 ülkedeki bin farklı banka üzerinden sunduk. 

Aktif Bank olarak yenilenebilir enerji sektörünün Türkiye’nin geleceği için önemini farkında olan yatırım bankalarından biriyiz. Çoğunluğu güneş olmak üzere güneş, hidroelektrik ve rüzgâr enerjisinde 240 Mw büyüklüğünde 38 projeye toplam 200 milyon dolar nakdi ve gayrinakdi kredimiz bulunuyor.

Türk futboluna desteğimizi her zaman olduğu gibi sürdürdük. Futbol gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan Futbol Ekonomi Raporu EkoLig’in dördüncü sayısını yayınladık. Türk futbolunun kalite ve standartlarının yükseltilmesi, spor kulüpleri ile taraftar grupları arasındaki dijital entegrasyonun ve standardizasyonun sağlanması için çalışan Passolig’de ise kart sayısı 5 milyonu aştı. Futbolseverlerin stadyumlara erişim deneyimini kolaylaştırmak için devreye aldığımız, bugün 5 milyondan fazla kişinin telefonunda bulunan Passo Mobil uygulamasının kolaylıklarını ise statlarda sınırlı bırakmadık. 

Uygulamaya eklediğimiz QR ile 7 gün 24 saat ücretsiz para transferi, alışveriş ve Kolay Paketler ile anında kredi gibi özellikleri “Passo’nun kolaylıkları statları aşıyor” temalı reklam filmimiz ile büyük kitlelerin beğenisine sunduk. Büyük ilgi gören reklam filmimiz sadece Youtube kanalımızda 10 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. 

Passo’nun futbol dünyasında sağladığı deneyimi aynı zamanda eğlence ve etkinlik dünyasına da taşıdık. Bu alanda özellikle Zorlu PSM ile el sıkıştığımız bilet satışlarına aracılık hizmetinin pek çok sanatseverin etkinlik deneyimini kolaylaştıracağına inanıyorum. Kısacası Passo artık sadece futbolseverlere değil, kültür sanat etkinliklerini takip eden, katılım gösteren herkese hizmet veren bütüncül ve eşi olmayan bir platform haline geldi. Banka tarafında ise, iş yaptığımız tüm alanlarda olduğu üzere yatırımcı yaklaşımımızı bu alanda da devreye aldık. Yani, sadece iştirakimiz aracılığıyla bilet satışlarına aracılık etmekle kalmayıp, sanatçıyı getiren organizatörün de finansal çözüm ortağı olarak sistemin içine entegre olduk. Örnek vermek gerekirse, dünyaca ünlü yıldızların konserlerinin biletlerini satmakla kalmıyor, sponsorluk desteklerimiz ile Türkiye’ye getirilebilmelerini de sağlıyoruz. 2019 Kasım ayında Bryan Adams konseri ana sponsorluğumuzda gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde bunun gibi örnekleri artıracak ve Aktif Bank markasını geniş kitlelerle buluşturacağız. 

İştirakler tarafına bakacak olursak, akıllı şehir çözümleri üretimi ve entegratörlüğü alanlarında öncü olan iştirakimiz E-Kent; sunduğu ulaşım çözümleri altyapısı ile yılda 1 milyar akıllı ulaşım işlemine imza atmaya devam etti. Teknolojik altyapısı ve operasyonel başarısı ile E-Kent temelinde kurulan biletleme sisteminin ihracı için farklı ülkelerin futbol federasyonları ve spor kulüpleriyle görüşmeler hızlandı. Türkiye'nin ilk lisanslı ödeme kuruluşu olan iştirakimiz UPT, 2019 yılı içerisinde 140 farklı ülkede 1,8 milyon işlem adedi ve 5 milyar TL üzerinde işlem hacmine ulaştı. 2018 yılındaki büyüme grafiğini 2019’da da sürdüren Türkiye’nin yenilikçi sigorta brokeri Sigortayeri, poliçe adedinde yüzde 30 büyüme yakaladı. Yazarkasa sistemleri sektöründe tecrübesiyle fark yaratan PAVO, 200 binin üzerindeki uygulama ve yazılım entegrasyonu ile hizmetlerine devam ediyor. Bunun yanında perakende sektörünün "yeni nesil çözüm ortağı" olmayı hedefleyen Echo Bilgi Yönetim Sistemleri A.Ş., günlük ortalama 2 milyon işleme hatasız bir şekilde altyapı sağlıyor. Büyük bir hızla büyüyen Mükafat Portföy’ün, kurulduğu günden bu yana üç yılda yönettiği portföy büyüklüğü ise 1,2 milyar TL’yi aştı. 570’i aşkın N Kolay İşlem Merkezi ve yaklaşık 4 bin N Kolay Kiosk aracılığıyla N Kolay Ödeme Kuruluşu sektöründe fark yaratıyor.

Dijital dönüşümün yıkıcı bir hızla ilerlediği günümüzde, sektör oyuncuları teknolojik dönüşüm projeleri ile çağa ayak uydurmaya çalışırken; biz genetik kodlarımıza doğuştan işlenmiş inovasyon ve dijitalleşme nosyonları ile rekabete öncülük eden kurumlar arasında yer alıyoruz. Aktif Bank ve iştirakleri olarak teknoloji ve inovasyon temelli şirket kültürümüz ve çalışma modelimiz ile 2020 yılında da ülkemiz, ekonomimiz ve toplum için kalıcı değerler üretmek amacıyla var gücümüzle çalışacağız. 

Saygılarımla,