Genel Müdür'ün Mesajı


serdar-bey-white.jpg
Değerli Paydaşlarımız,

2016 yılında Dünya ekonomilerinde yaşanan zorluklar ve belirsizlikler finans ve sermaye piyasalarında hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Bunlara ek olarak Türkiye’de yaşanan olumsuzluklar, Türk ekonomisi açısından ilave zorluklar ve dalgalanmaları getirdi.

Bütün olumsuzluklara rağmen, Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü 2015 yılsonuna göre %15.8 nominal bir artış gösterdi ve Aralık 2016 itibarıyla 2.7 trilyon TL’yi aştı. Sektör karlılık açısından iyi bir performans göstererek karlılıkta bir önceki yıla nazarak % 45 artış sağladı ve yıl sonunda dönem net karı 38 milyar TL olarak gerçekleşti. Sektörün bu performansı temel olarak net faiz gelirlerindeki artışa ve makro ihtiyati tedbirler kapsamında daha önceki yıllarda fazladan ayrılan karşılıkların iptal edilmesine dayanmaktadır. Diğer taraftan, kurların yıl içinde hızlı bir şekilde artması ana etkeni ile sektörün sermaye yeterliliği standart rasyosu bir önceki yılla aynı seviyelerde kalmıştır. 

Bankamızın aktif büyüklüğü 2016 yılında %26 mertebesinde artarak 9.5 milyar TL seviyesine çıkmış, bu açıdan sektörün üzerinde bir performans sergilemiştir. Bu büyüme ülkemiz açısından geçici olarak gördüğümüz olumsuzluklara karşın, bizim Türk ekonomisine olan inancımızın ve desteğimizin bir tezahürüdür. Büyüme sağlanırken büyümeyi destekleyecek karlılıkta da sağlanabilmiş, net karımız 111 milyon TL olarak gerçekleşerek bir önceki yıla göre %37 oranında artmıştır.  2016 yılında, %11.15 ortalama özkaynak karlılığı ve %1.30 ortalama aktif karlılığı ile benzeri büyüklükteki bankalar içerisinde en başarılı bankalardan birisi olduk. 

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olarak her dönemde ülkemizin ekonomisine aktif destek vermeye devam ettik. Yenilikçi iş modellerimiz, uzman insan kaynağımız ve bilgi birikimimizle odaklandığımız kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı, perakende bankacılık ve özel bankacılık alanlarında hizmetlerimizi gerek bireysel müşterilerimize gerekse de Türkiye’nin önde gelen kurumlarına sunmaya devam ettik. 

Aktif Bank olarak imkansızın içindeki imkanı görmenin ancak hayallerimize inanmakla mümkün olduğunu biliyoruz. Bugünkü başarılarımızın temelini oluşturan “Yeni Nesil Bankacılık” iş modelimizin özünde bu bakış açısı yatıyor. Aynı vizyoner bakış açısı Aktif Bank’ı özünde bir bankadan daha geniş bir perspektifte konumlandırmamızı ve gücümüzü çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iştiraklerimizle pekiştirmemizi sağlıyor. Teknolojik imkanların en iyi şekilde kullanılarak bu iş modelimizin ilerleyebileceği ve ülkemize yeni imkanlar kazandırılabileceği noktasından hareketle 2016 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayları ile AR-GE merkezi statüsü elde ettik. Bu gelişmeyle birlikte, yakın gelecekte çok daha yenilikçi ürünleri sektöre kazandırmayı ümit ediyoruz. Yine 2016 yılında Robotpos ile EchoPOS adı altında bir iştirak tesis ettik. Bu girişim ile perakende sektörüne dönük yenilikçi yazar-kasa otomasyon çözümleri ile etkin bir çözüm ortağı olmayı ve daha da önemlisi bu yöntemle ödeme sistemlerinin daha hızlı ve verimli olarak çalışmasına katkı sağlarken, iş yerlerinin hayatlarını kolaylaştıran, yaptıkları işlerde maliyet avantajı elde etmelerine yönelik katma değer yaratmayı hedefliyoruz.

Yeni Nesil Bankacılık iş modelimizin bir sonucu olarak şubeleşerek değil pazarda etkin olan dağıtım ağları ile işbirliği yapmayı tercih ettik. Bu sayede, Aktif Bank ve iştirakleri olarak bugün yılda 50 milyonluk bir nüfusa akıllı şehir ve akıllı stadyum hizmetleri sunan, yaklaşık 2 milyon akıllı ulaşım kart satışı ile toplam 9 milyona yakın akıllı kart yönetimi sağlayan, 1 milyar kez kartlı ulaşım işlemine aracılık eden, 1 milyon yeni banka kartı üretimi yapan, yaklaşık 1.5 milyon adet para transferi, 68 milyon adet fatura tahsilatı, 90 milyon TL prim üretimi sağlayan, 350 binin üzerinde bireysel kredi ve 200 bin sigorta poliçesinin satışına aracılık eden bir kurum konumuna ulaştık. 

Büyük dağıtım ağı gerektiren bireysel bankacılıkta başarıyla oluşturduğumuz işbirlikleri ve düşük ve esnek maliyet odaklı stratejilerimiz sayesinde, rekabetin yoğun, marjların düşük olduğu bireysel bankacılık alanında, bireysel kredi hacimlerimiz ve kredi kartı-banka kartı adetlerimiz çok şubeli bankalar ile benzer seviyelere ulaştı. Bunların bir sonucu olarak Bankacılık sektöründe ihtiyaç kredilerini %6.5 seviyesinde büyürken, Bankamız ihtiyaç kredilerinde büyüme %60 olarak gerçekleşmiştir. 

Bireysel bankacılıkta rekabet avantajımızı artırmak amacıyla, 2016 yılında kaynaklarımızı büyük oranda dijital kanallarımızı geliştirmeye ayırdık. Geleceğin dijitalleşmede olduğuna dair inancımızın ilk çıktısı olarak %100 dijital kredi ürünümüz N Kolay Kredi’yi 2016 başında hayata geçirdik. Stratejimizin doğruluğunu çok kısa bir sürede 800 binden fazla müşterinin, 7 milyar TL tutarında kredi başvurusunu bu kanaldan gerçekleştirmesi ve sonucunda 75 bin yeni müşterimize dijital kredi kullandırarak görmüş olduk. 

Bankamızın bir diğer ürünü olan Passolig, 2016 yılında kart adedinde bir önceki yıla göre yaklaşık %50 oranında artışla 2.5 milyon adede ulaştı. Yine dijitalleşmeye yönündeki çalışmalarımızdan biri olarak tüm kart ve biletleme ihtiyaçlarını Passo Mobil adıyla tek bir mobil uygulama altında birleştirmek üzere çalışmalarımızı tamamladık.  Lansmanını 2017’nin ilk yarısında gerçekleştirmek üzere planladığımız uygulama ile ilk etapta futbolseverlerin Passolig çatısı altında tüm finansal ve bilet işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmesini sağlayacağız. Uygulamanın sonraki etaplarda mobil alışveriş, mobil stadyum girişi ve futbola dair pek çok yeni sürpriz ile finansal uygulamalar arasında kendisine önemli bir kulvar açacağına ve değer katacağına inanıyorum. 

Geride bıraktığımız yılda da kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı faaliyetlerimizde rekabet avantajı sağlayan stratejiler ve finansman çözümleri üretmeye de devam ettik. Futbolun finansmanı kapsamında başta Beşiktaş A.Ş. Vodafone Arena Stadyum inşaatı finansmanı olmak üzere onlarca kulübümüze toplam 1.6 milyar TL üzerinde finansman sağladık. Futbola yaptığımız yatırımlar ve bilgi birikimimiz doğrultusunda, Türk futbolunun gelirlerini ve ekonomik görünümünü mercek altına alan “EkoLig” adlı raporu yayınladık. Ayrıca, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak, sosyal sorumluluğumuzun da bilinciyle imkanlarımız ölçüsünde bu alandaki eğitim ihtiyacının giderilmesini teminen Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) ile iş birliği yaparak ilk “Spor Finansmanı Sertifika Programı”nın sponsorluğunu üstlendik. 

Aktif Bank ve İştirakleri olarak, 2017 yılında da tüm başarılarımızın odağına koyduğumuz insan kaynağımız, yenilikçi hizmet anlaşıyımız ve teknoloji yatırımlarımız ile tüm paydaşlarımıza sürdürülebilir değerler katmaya ve sektördeki öncü rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz. Bu yolda bize eşlik eden müşterilerimize, çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Dr. Serdar Sümer