Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Türkiye'
nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olarak, sektörde örneği olmayan iş yapış biçimimiz ve yenilikçi yaklaşımımızla başarılara imza atmaya devam ediyoruz. Kaynaklarımızı en ideal şekilde kullanarak artırdığımız verimliliğimiz ve her biri kendi alanında pazarının lider oyuncularından olan fintech iştiraklerimizle, hizmet verdiğimiz 10'un üzerinde iş kolunda istihdam yaratmaktan ve 10 milyon müşterimize hayatın her alanında dokunmaktan gurur duyuyoruz.

Aynı zama
nda Türkiye'nin en kapsamlı finansal teknolojiler ekosistemi olarak faaliyetlerimizi sürdürürken, farklı sektörlerdeki global iş birlikleriyle de yabancı yatırımcının Türkiye'yi tercih etmesine ve ülkemizin dünya ekonomisine olan entegrasyonuna katkı sağlıyoruz. Dijital iş yapış biçimimiz, esnek yapımız, etkin iş birliklerimiz, "farklı"ya olan iştahımız ve yenilikçiliğimizle, her koşulda çıtayı yukarı taşıyoruz.


Pandemi etkisiyle öncekilerden farklı seyreden 2020 yılında dahi bankamız, birçok yeniliğe imza atmasının yanı sıra aktif büyüklüğümüz geçtiğimiz yılsonuna göre yaklaşık yüzde 20 artış sağladı. Türkiye'nin özkaynak karlılığı en yüksek bankası olarak 2020'de konsolide bazda 100 milyon dolar vergi öncesi kara ulaşmayı başardık. 

Türkiye genelinde bulunan 12 şubemiz ile ağırlıklı
olarak bire bir iletişim gerektiren kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılığa odaklanıyoruz. Pandemi döneminde açtığımız Ankara ve Bodrum özel bankacılık şubeleri ile şube bankacılığı alanındaki verimli ve etkin çalışma yaklaşımımızı sürdürüyoruz.

Türkiye'de öncülüğünü yaptığımız yatırım
bankacılığı modelimizle pek çok yeni sermaye piyasası aracını ve bu alanda ilkleri hayata geçiriyoruz. Son dönemde elektrik dağıtım firmalarının yatırım yapmasına yönelik kaynak temini sağlayan YEDAŞ ihracımız ile elektrik enerjisinin hem daha fazla kişiye hem de daha güçlü bir altyapı ile ulaşmasını sağlayarak sürdürülebilirlik anlamında önemli bir enstrümana imza attık. İhracımızın kredi notu JCR Eurasia Rating tarafından AAA olarak değerlendirildi.

Aktif Bank olarak müş
terilerimizi sadece Türkiye'de değil, en zorlu coğrafyalarda da yalnız bırakmıyoruz. Dış ticaret konusunda ortaya koyduğumuz özgün yaklaşımla zor coğrafyalarda bankacılığın ötesine geçiyoruz. Afrika kıtasında 284 muhabir bankamız ile 2020 yılında Türkiye-Afrika arasındaki 308 milyon dolarlık ticaret hacmine aracılık ettik. Ayrıca sadece 2020 yılında Afrika kıtasında faaliyet gösteren 289 yeni ihracatçı firmayı portföyümüze kattık.

Perakende bankacılığı
nda etkin iş birlikleri, inovatif iş modelleri ve dijital kanal yatırımlarıyla bankamız ve iştiraklerimiz bireysel müşteri pazarının yüzde 18'ine hizmet veriyor. Sektördeki en iddialı ve en yenilikçi ürün gamını sunma hedefi doğrultusunda; müşteri deneyimini sade, hızlı, mükemmel ve verimli hale getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Teknolojik altyapısı güçlü olan, bunu yalnızca kendi içinde geliştirmekle kalmayıp küresel anlamdaki dijital dünya ile uyumlu hale getirmiş, müşterimizin kalbine dokunmayı her daim başarabilmiş bir banka olarak büyümemizi sürdürüyoruz.

Aktif Bank olarak dijital ban
kamız N Kolay ile müşteri deneyiminde mükemmelliği hedefliyor,
 "N Kolay" dünyasını, yeni ürün ve hizmetlerle büyütüyoruz. Tüm gelir grubundan bireysel müşterilere hitap eden dijital yatırım ürünümüz N Kolay Bono ile hayata geçirdiğimiz N Kolay Mobil uygulamasına, N Kolay FX ve yatırım fonlarımızı eklemenin yanı sıra yakın dönem için de hisse alım satım işlemlerini eklemeye yönelik stratejimizi oluşturuyoruz. Dijital bankamız N Kolay'ı kısa bir zaman içinde daha da zenginleştirerek krediden yatırıma, ödeme sistemlerinden günlük hesap işlemlerine kadar tüm finansal servisleri bir arada sunan çok kapsamlı bir platforma dönüştüreceğiz.

Geçtiğimiz aylarda N Kola
y çatısı altında sunduğumuz sektörde fark yaratan çalışmalara bir yenisini ekledik.  Geliştirdiğimiz indiBindi mobil uygulaması ile İstanbullular dolmuşlarda artık QR kod ile temassız ödemeyi kullanabiliyor. Bu hizmete önümüzdeki dönemde yeni fonksiyonlar da eklemeyi planlıyoruz.  

Bankamız hayatı kolaylaştıran v
e bireylerin ihtiyaçlarına her an, her yerde, şube olmaksızın hızla cevap veren dijital bankası N Kolay ile İstanbul Maratonu'nun isim sponsorluğunu da üstleniyor. Böylece N Kolay markasının dinamizmini ve eşitlikçi, yalın hizmet modelini dünyanın en önemli maratonlarından İstanbul Maratonu'nun ruhu ile buluşturuyoruz. Sporun yanı sıra kültür sanatın da yanında yer alıyoruz ve bu yıl 40'ıncı yaş gününü kutlayan İstanbul Film Festivali'ne N Kolay markamızla "Katkı Sağlayan Kuruluş" , İKSV Tiyatro Festivali'ne ise ''Yüksek Katkı Sağlayan Kuruluş'' olarak destek veriyoruz. Şehrin kültür sanat etkinliklerine desteğimizi sadece N Kolay markamızla da sınırlandırmıyoruz; Aktif Bank Özel Bankacılık markamız ile de İKSV Müzik Festivali'ne katkı sağlıyoruz.

IKSV ile Passo platformumuz üzerind
en bilet satışları ile başlattığımız iş birliğini, diğer markalarımız üzerinden sağladığımız sponsorluklar ile her yıl zengin içerikleriyle sinema, tiyatro ve müzik çevrelerinin sabırsızlıkla bekledikleri bu önemli festivalleri destekleyerek güçlendiriyoruz.

Dijital dünyamızın bir diğer oyuncusu Pas
so mobil uygulaması ile sadece maçlara değil, konserden tiyatroya tüm etkinliklere kolayca giriş sağlıyoruz. Pandemi sebebiyle online ortama taşınan etkinlikler için de Passo üzerinden bilet satışlarımız devam ediyor. Passo uygulamasını sürekli olarak geliştiriyor, statlarda sağladığımız avantajları QR ile 7/24 para transferi, alışveriş ve anlık kredi gibi imkânlarla çeşitlendiriyoruz. Tribünlerin güvenlik ve konfor anahtarı Passolig ile bankamız hem futbol kulüplerine destek sağlıyor hem de taraftarlarına fırsatlar ve ayrıcalıklar sunuyor.

Finansal teknolojiler alanındaki öncülüğ
ümüzü ödeme sistemleri alanında göğüsleyen iştirakimiz UPT yine bir ilke imza attı ve lanse ettiği mobil uygulaması UPTION ile müşterilerimizin yurt içi ve yurt dışı tüm para transferi işlemlerini dijital ortama taşıdı. Bu alandaki diğer öncü iştirakimiz N Kolay ödeme kuruluşu tarafında ise 7 binin üzerinde noktayla hizmet veren Şok Marketler zinciri ile entegrasyon sağlanarak önemli bir iş birliği kuruldu.

Her 4 akıllı POS'tan birini satan diğer İştirak
imiz PAVO, 120 bini aşan katma değerli uygulama ve yazılım entegrasyonuyla ticari müşterilerine yazarkasa POS cihazları üzerinden aktif olarak destek vermeyi sürdürüyor.

İddialı büyümemizi sürdürdüğü
müz kanalımız PTT ile iş birliğimizi genişleterek emekli maaşı ödemeleri alanında sektörde öncü konumda yer alıyoruz. Güvenlik teknolojileri alanında öncü Japon firması SECOM ile iş ortaklığı bulunan Banka'mızın ayrıca Japon teknoloji devi Mitsubishi ile de iki önemli ortaklığı bulunuyor.  SECOM ile kurduğumuz ortaklıkla, hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal şirketlere anahtar teslim projelendirme modeliyle uçtan uca özel güvenlik teknolojileri hizmeti sağlıyoruz. Bankamız, Hitachi ve Mitsubishi Corporation ile siber güvenlik ve biyometrik  doğrulama alanında teknoloji çözümleri geliştirmek üzere çalışıyor. Bu kapsamda kişiye ait el damar izini okuyan VeinID-Five teknolojisini Türkiye'ye sunuyoruz.  Aktif Bank olarak, hem ülkemizde hem de civar ülkelerde bu çözümlerin günlük hayatı kolaylaştırıcı alanlarda kullandırılmasını hedefliyoruz.  Yine Mitsubishi ve Çalık Enerji ortaklığında kurduğumuz inşaat sektörüne özel kariyer platformu Workindo ise kısa zamanda ulaştığı 100 bini aşkın üyeye uçtan uca çözümler sunarak sektörün tüm paydaşlarını buluşturan bir dijital platform olmayı hedefliyor.

Öngörülü girişimlerimiz, etkin
iş birliklerimiz ve her biri alanında fark yaratan iştiraklerimizle sadece bankacılıktaki değil, finansal teknolojiler ekosistemindeki öncülüğümüzü de devam ettireceğiz.

Finansal teknoloji şirketlerinin hem rakibi
hem de iş ortağı olarak hareket ederek ekosistemdeki yerimizi güçlendirmeyi, yenilikçi bankacılık modelimizi bir üst versiyona yükseltmeyi ve ülke sınırlarının da ötesine taşımayı amaçlıyoruz.

Her daim müşterilerimize en iyi deneyi
mi sunmak ve finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırmak vizyonuyla; Aktif Bank ve iştirakleri olarak ülkemiz, ekonomimiz ve toplum için kalıcı değerler üretmek amacıyla var gücümüzle çalışacağız.

Saygıl
arımla,

Ayşegül Ad
aca