Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı

Değerli İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız,

Geride bıraktığımız 2016 senesi, küresel ekonomide dalgalanmaların yaşandığı ve finansal piyasaları etkileyen önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu.


2016 yılında, Avrupa ve Japonya Merkez Bankası genişlemeci para politikalarını sürdürdü ve küresel likiditeyi desteklemeye devam etti. İngiltere’de halkın Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermesi, ABD’deki başkanlık seçimleri, Euro Bölgesi üyesi ülkelerde popülist siyasi akımların güçlenmesi ve komşulardaki gelişmeler tüm yıl boyunca küresel risk iştahını etkiledi.

2016 yılı ülkemiz için her açıdan zorlu bir yıl oldu. Başta menfur 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik girişimler ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan terör olayları hepimizi derinden üzdü ve etkiledi. Halkımızın 15 Temmuz darbe girişiminin boşa çıkarılmasında oynadığı kilit rol, ne kadar güçlü bir millet olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Bu vesile ile 15 Temmuz darbe girişimi ve terör saldırıları sırasında hayatını kaybeden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 

Türkiye ekonomisi, 2016 yılında zor bir sınavdan geçmesine rağmen riskleri etkin bir şekilde yönetmeyi başardı. Uluslararası kredi kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu düşürürken, alınan önlemler sayesinde portföy yatırımlarında 6.4 milyar USD tutarında net sermaye girişi yaşandı. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına yönelik adımlarının ardından ABD Doları uluslararası para birimleri karşısında değer kazanmaya devam etti. Diğer para birimleri gibi ABD Doları karşısında değer kaybı yaşayan Türk Lirası, yılın son döneminde kamu kurumlarının ve halkımızın desteğiyle yatay bir seyir izledi. Türkiye’nin de dahil olduğu yükselen ekonomiler ve gelişmekte olan ülkeler için risklerin önemli ölçüde artış gösterdiği bir yıl olan 2016’da ülkemiz makro-ekonomik disiplinden ödün vermeden bizlere yatırım ve büyüme planlarımızın yönetilmesi konusunda motivasyon sağlamaya devam etti. Çalık Grubu olarak ülkemizden aldığımız güçle önümüzdeki dönemde de başarılı faaliyet performansımızı sürdürme, ülkemize, paydaşlarımıza ve iş ortaklarımıza değer yaratmaya devam etme kararlılığında olacağız. 

Çalık Grubu olarak, sürdürülebilir büyüme performansına ivme katmak adına 2016 yılında vizyon ve misyonumuzu yeniledik. Paydaş beklentileri doğrultusunda oluşturduğumuz yeni vizyonumuz “İnovasyon odaklı girişimci ruhumuzdan güç alan güvenilir ekiplerimizle, faaliyet gösterdiğimiz her alanda dokunduğumuz her hayata değer katarak 44. yılımızda (2025  yılında) 4 kıtada 4 kat büyümek” olarak belirlerken, misyonumuzu “Yeteneklerimiz ve enerjimizle faaliyette bulunduğumuz tüm coğrafyalarda insan hayatına değer katacak çözümler üreterek refahın artmasına katkıda bulunmak” olarak belirledik. 

35 yıla dayanan uzmanlık alanlarımız ve deneyimlerimiz ışığında tüm Grup şirketlerimizde ortak bir kimliğe dönüşen “Çalık Ailesi” duygusu, 2016 faaliyet döneminde de hedeflerimizin gerçeğe dönüşmesinde belirleyici oldu. Yöneticilerimizin ve çalışanlarımızın gönülden çalışma desteği sayesinde zorlu piyasa koşulları karşısında etkin çözümler geliştirdik ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 2016 yılsonu itibarıyla yaklaşık 170 milyon USD tutarında yatırım gerçekleştirerek odaklandığımız sektörlerdeki rekabet üstünlüklerimizi korumayı başardık. 

Çalık Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank da sürdürülebilir bir mali yapı hedefiyle, karlı büyümesini 2016 yılında da devam ettirdi,  yılsonu net dönem karı bir önceki yıla göre %37 oranında artış göstererek 111 milyon TL oldu. 

Geçmişte birçok ilki Türk bankacılık sektörü ve Türk ekonomisinin hizmetine sunmuş olan Aktif Bank, sektöre öncülük etmeye devam etti ve Türkiye’de sermaye piyasalarının derinleşmesi ve büyümesi için önemli bir eksiklik olan faizsiz finansal araçların çeşitlenmesi konusunda da farklı ürünler getirmek üzere ICD ortaklığında Türkiye’de ilk İslami Portföy Yönetim Şirketi olan Mükafat Portföy Yönetim şirketini kurdu. Kurumsal Bankacılık alanında ise sektöre özel geliştirilen yeni finansman modelleri ve sistemsel entegrasyon çözümleri ile Banka çeşitli alanlarda iddialı adımlar attı. Bireysel bankacılık alanında ise djital bankacılık modelini destekleyen ürünlerini “N Kolay” markası altında birleştirilerek, bu ailenin iki önemli ürünü olan “N Kolay Kredi” ve “N Kolay Kart”ın lansmanlarını başarıyla gerçekleştirdi. 2016’da çalışmalarına başladığı dijital bono ürününü ise 2017’nin ilk çeyreğinde “N Kolay Bono” ismiyle halka arz etmeyi planlıyor.

Çalık Grubu olarak, önümüzdeki dönemde de sürekli inovasyon anlayışı doğrultusunda faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalarda ve sektörlerde gelişimimizi artırarak sürdüreceğiz. İş yapma şekillerimizde insan yaşamına ve onuruna verdiğimiz değer, kurum kültürümüzün merkezindeki yerini koruyacaktır. Grup şirketlerimizden Aktif Bank’ın da Çalık Ailesi’nin vizyon, misyon ve değerlerine ortak bir sorumlulukla sahip çıkarak, “Yeni Nesil Bankacılık” mottosu, yenilikçi bakış açısı, dinamik ve genç uzman kadrosu ile 2017 yılında da sektör içindeki güçlü duruşunu koruyacağına, müşterilerine, iş ortaklarına, bankacılık sektörüne ve en önemlisi Türkiye ekonomisine değer katmaya devam edeceğine inanıyorum. 

Saygılarımla,

Ahmet Çalık​