Bize Ulaşın

  • Dolandırıcılık Yöntemleri
Sosyal Mühendislik Dolandırıcılık Yöntemi


Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığı Yöntemleri Hakkında Bilgilendirme

Sosyal mühendislik; amacı kişi ve kurumlara ait bilgi ve materyalleri (kullanıcı kod ve şifreleri, çalışma koşulları, iş akışları, güvenlik organizasyonu vb. materyalleri) teknolojiyi kullanarak ya da kullanmadan, haksız çıkar elde etmek amacıyla ele geçirme yöntemleri ve organizasyonlarıdır. Sosyal mühendisliğin temeli aslında insanları kandırmaya dayanır.

Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Dolandırıcı, emniyetten arıyoruz diyerek kendini polis, savcı, hâkim vb. tanıtır ve banka hesabınızın terör örgütü tarafından kullanıldığını ve bunun gibi söylemlerle sizi korkutarak para transferi yapmak, kart şifreniz, kimlik bilgilerinizi vermek için ikna etmeye çalışır.

Güveninizi kazanmak için dışarıdan elde edilen kredi kartı numaranızı ya da iletişim bilgilerinizi kullanarak bankacılık işlemleri için gerekli olan şifrelere ulaşmaya çalışır.

Kredi kart aidatı ve kredi dosya masraflarını bankadan iade alırız söylemleri ile sizlerden tek kullanımlık şifreniz gibi hassas bilgilerinizi isteyebilir.

 Dolandırıcılar sosyal medya hesaplarınızı ele geçirerek kendilerini hesap sahibi gibi gösterebilirler. Hesaba girdikten sonra, gerçek hesap sahibinin arkadaşları ve ailesiyle irtibat kurabilirler ve onların dostluk ve yakınlık duygularından yararlanarak borç para, kredi kartı veya banka detaylarını paylaşma konusunda kandırabilirler.

Sosyal Mühendislik Dolandıcılığından Nasıl Korunuruz?

Bankamız tarafından yapılan aramalarda internet bankacılığı şifresi, mobil onay kodu ya da tek kullanımlık şifre ve kart şifresi vb. bilgiler istenilmez. Bu tarz bilgi istenme durumlarında bilgilerinizi vermeyerek telefon görüşmesini sonlandırınız.

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden sizden para talep eden veya kart numaranızı isteyen yakınlarınızla yüz yüze iletişime geçin.  Sosyal medya hesaplarınız üzerinden kart bilgilerinizi, hesap bilgilerinizi paylaşmayınız.

Hiçbir kamu veya banka görevlisi sizden kişisel bilgilerinizi istemez ya da sizden para istemez. Tanımadığınız numaralardan gelen, çok cazip görünen tekliflere itibar etmeyiniz.

İnternet Bankacılığı ya da İletişim Merkezi şifrenizin güvenliğinden şüphe etmeniz durumunda hemen 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Phishing (Oltalama Saldırıları) Dolandırıcılığı YöntemiPhishing Dolandırıcılığı Yöntemleri Hakkında
Bilgilendirme

Kişinin hassas bilgilerinin (şifre, parola, müşteri numarası, kullanıcı adı, TCKN, kredi kartı numarası vb.) elektronik ortamlarda ele geçirilmesini amaçlayan saldırı türüdür. Olta saldırısı internet kullanımların da en çok karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden biridir.

Phishing Dolandırıcılık Nasıl Yapılır?

Dolandırıcılar olta saldırılarında;  internet aracılığıyla, finansal kurum ve kuruluşlar, resmi kurumlar veya alışveriş şirketlerinden gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş izlenimi veren sahte e-postalar gönderirler.

E-postanın konusu, müşteri bilgilerinin güncellenmesi veya şifrelerin değiştirilmesi olabilir ve içinde ilgili kurumların sayfalarının birebir aynısı şeklinde görünen internet sayfalarına giden linkler yer alabilir.

Cep telefonunuza gelen bir SMS bildiriminin içinde yer alan link, sizi sahte internet bankacılığı sayfasına yönlendirebilir.

Phishing  Dolandıcılığından Nasıl Korunuruz?

Tanımadığınız kişilerden gelen (özellikle ilişiğinde dosya bulunan) e-postaları açmamalı; bankanızdan gelmiş gibi görünüp, size kullanıcı kodu /parola/kredi kartı ya da banka kartı numarası soran ya da kişisel bilgilerinizi güncellemenizi isteyen e-postalara ve sms bildirimlerini asla dikkate almayınız.

İnternet Şubesi'ne girişlerinizde parola sayfasındaki kilit() sembolünün üzerine bir kez tıkladığınızda güvenlik sertifikasındaki isim alanını kontrol ediniz.  Güvenlik sertifikasının gerçekten Aktif Bank'a ait olup olmadığını kontrol ediniz.

Bilgisayarınıza lisanslı anti-virüs ve casus programlara karşı anti-spyware programı yükleyiniz. Bu programın içinde yer alan virüs tanımlamalarını düzenli olarak güncellemeli ve tüm sisteminizi virüs taramasından geçirmelisiniz.

Kaynağı bilinmeyen ya da şüpheli görünen e-postalar ve sms bildirimleri geldiğinde durumu hemen 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezimize bildirebilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Dolandırıcılığı Yöntemleri Hakkında Bilgilendirme

İnternetten Alışveriş Dolandırıcılığı Yöntemleri Hakkında Bilgilendirme

Dolandırıcılar, internet üzerinden hiç var olmayan ya da kendilerine ait olmayan ürün ve hizmetleri satmak için sahte alışveriş siteleri kurarlar. Online alışveriş getirdiği kolaylıklar nedeniyle dolandırıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

İnternetten Alışveriş Dolandırıcılığı Nasıl Yapılır?

Dolandırıcılar tamamen gerçek görünen sahte alışveriş internet sitesi yaparlar ya da gerçek bir alışveriş sitesinin sahtesini hazırlarlar.

Sosyal medya üzerinden reklamlar vererek ilgili sahte internet sitelerine yönlendirme yapılabilirler.

Yaptıkları sahte internet siteleri üzerinden sattıkları ürünlerin fiyatını kampanyalarla cazip hale getirirler.

Dolandırıcılar, ödemelerinizi EFT ve havale gibi yöntemlerle doğrudan doğruya banka hesaplarına göndererek yapmanızı isteyebilirler. Sonra bedelini ödediğiniz bu ürünleri yayından kaldırıp izlerini tamamen yok ederler.

Dolandırıcılar kart bilgileriniz ile ödeme yapmanızı isteyebilir bu durumda kart bilgilerinizi ele geçirirler.

İnternetten Alışveriş Dolandırıcılığından Nasıl Korunuruz?

Alışveriş yaptığınız internet sitesinin yasal ve gerçek olduğundan emin olun. Gerçek site adresine benzer ancak harf ya da rakamlar eklenerek oluşturulmuş taklit edilmiş sahte sitelere karşı dikkatli olunuz. Beklenmedik bir e-posta ile gelen hiçbir linke güvenmeyin, asla girmeyiniz

Alışveriş yapmak istediğiniz site ile ilgili araştırma yapınız. Sitenin iletişim bilgilerini kontrol ederek ulaşılabilir olduklarından emin olunuz.

Arama motorlarında araştırma yaparken reklam listelerine dikkat ediniz. Sitenin ilk sırada yer alması güvenilir olduğu anlamına gelmeyebilir.

İnternet üzerinden yapılan ödemelerinizde sanal kart kullanabilir ya da 3D Secure yöntemi ile alış veriş yapabilirsiniz

İnternette alış veriş yaparken dolandırıldığınızı düşünüyorsanız veya kart bilgilerinizin sahte site üzerinden paylaştığınızı düşünüyorsanız durumu hemen 0850 724 30 50 Aktif Bank İletişim Merkezimize bildirebilirsiniz.