Hakkımızda

  • Genel Müdür'ün Mesajı

serdar-bey-white.jpg


Sevgili Paydaşlarımız,

 2017 yılı küresel ekonomi ve ticaret hacminin belirgin bir biçimde toparlandığı bir yıl oldu. Ülkemiz ekonomisi de Kredi Garanti Fonu, KOSGEB teşviki ve vergi indirimleri gibi yerinde yapılan müdahalelerle bu konjonktürü lehine çevirip son yılların en yüksek büyüme oranını yakaladı. Hem Türk ekonomisine hem Türk bankacılık sektörüne destek veren bu ortam sayesinde sektörün toplam aktifleri 2017 yılında bir önceki yıla göre %19 nominal bir artışla 3,3 trilyon TL'ye yükseldi. 2018 bankacılık sektörü açısından bu istikrarının sürdüğü ve daha ılımlı da olsa büyümenin de sürdüğü bir sene olacaktır. Türkiye'nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olarak, 2017'de ülke ekonomisine aktif destekte bulunmak ve iştirak yapımızı is hedeflerimiz doğrultusunda daha ileriye taşımak adına çok çalıştık. Karlılığımızı %60 oranında bir artışla 178 milyon TL seviyesine getirerek, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sektörün üzerinde bir performans sergiledik.

2017 yılında bir önceki yıl hayata geçirdiğimiz ürün ve hizmetlerle büyümeye devam ettik. Yenilikçi is modellerimiz ve öncülük ettiğimiz dijital dönüşüm süreçlerimiz sayesinde sektördeki şube bankacılığı anlayışının dinamiklerini değiştirdik. Türkiye'deki geleneksel bankacılık sistemlerinin %100 dışına çıktığımız yeni nesil dijital bankacılık sistemimiz ve vizyoner bakış açımız ile daha birçok yeni ürünü önümüzdeki dönemde hizmete sunmayı hedefliyoruz. İnovatif is modellerimiz kapsamında %100 dijitale entegre ettiğimiz ürünlerimizdeki son gelişmelerden bahsedecek olursak; N Kolay Kredi ürünümüze erişim sağlanan nkolaykredi.com.tr, bugüne kadar 4 milyondan fazla kişi tarafından, 7,5 milyonun üzerinde ziyaret edildi ve bu ziyaretler sonucunda yaklaşık 2 milyon kişi 16 milyar TL'lik kredi başvurusunda bulundu. Dijital platformda krediye erişim kolaylığını artırmak için N Kolay Kredi'yi Facebook Messenger'a taşıdık. Dünyada bir ilke imza atarak Facebook Messenger üzerinden% Chat Bot% ile% krediye% başvurma seçeneğini müşterilerimize sunduk. 2017 yılında hayata geçirdiğimiz, şubeye gitmeden %100 dijital bir ortamdan alınabilen, yüksek kazançlı ve her gelir grubundan yatırımcıya hitap eden, birikimlerin değerlendirilebileceği bir yatırım ürünü olan N Kolay Bono da her geçen gün müşteri sayısını arttırmaya devam ediyor. Rekabetçi faiz oranı ve müşteriye faiz kaybı yaratmadan günlük faiz kazandıran yapısı ile ürüne olan ilgi arttı. Bankamız, N Kolay Bono için 3 defa halka arz gerçekleştirerek, toplamda 1 milyar TL'lik bono ihracında bulundu.

İştirak dünyamızda ise yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine aktif olarak devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyuracağımız İnovaban, KOBİ'lerden başlamak üzere girişimcilere ve büyük ölçekli firmalara verilecek danışmanlık hizmetleri alanında faaliyet gösterecek. İnovaban; fikrin geliştirilmesinden projelendirilmesine, hatta ürünleştirilmesine ve yurt dışına açılmak isteyen firmaların takip etmesi gereken adımlara kadar birçok alanda hizmet sunacak.

Ülke ekonomisine sağladığımız aktif desteği Aktif Bank olarak yenilenebilir enerji alanında da gerçekleştirmenin gururunu yasıyoruz. Bu kapsamda Güneş Enerjisi Santralleri, Hidroelektrik Santralleri, Rüzgar Enerjisi Santralleri kurulumları için uzun vadeli finansmanlar sağlıyoruz. Bu doğrultuda güneş Enerji Santrallerinin (GES) kurulumu ve finansmanı amacıyla Türkiye'nin lider GES EPC firmalarından Halk Enerji Yatırımları Üretim Taahhüt A.S. ile %50 ortaklıkla; Aktif Halk Enerji Yatırımları ve Halk Yenilenebilir Enerji adında iki şirket kurduk. 2018 yılında artık bu yatırımların meyvelerini toplamaya başlayacağız ve bu alandaki yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Sermaye piyasalarına kazandırdığımız yeniliklere; ilk krediye bağlı borçlanma aracının ihracı, yurt dışında ihracına aracılık ettiğimiz ve İrlanda Borsası GEM piyasasında kote edilen ilk Sukuk, Turkcell Finansman adına yaptığımız 200 milyon TL tutarında iki VDMK ihracı ve N Kolay Bono halka arzı ile devam ettik. 

Türk futbolunun kalite ve standartlarının yükseltilmesi, spor kulüpleri ile taraftar grupları arasındaki dijital entegrasyonun ve standardizasyonun sağlanması için 5 yıldır hizmet veren Passolig, 3,5 milyon kart sayısına ulaştı. Satışlarını %70 dijital kanallar üzerinden gerçekleştirdiğimiz Passolig karta ek olarak geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz Passo Mobil uygulamasıyla da kullanıcılara; bilet, kart alma gibi işlemlerin yanında taraftarlara akıllı telefonlar üzerinden maça girebilme imkanı sağladık.

Passo Mobil uygulaması bugüne kadar 1 milyondan fazla kez indirildi ve üye sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İştiraklerimizin her biri kendi alanlarında başarılı faaliyetlerine devam ediyor. UPT alt yapı yatırımları ile birlikte hizmet ihracı kategorisinde Türkiye 4'üncüsü olarak pek çok bankayı geride bıraktı. N Kolay, yeni is kolları ve is birlikleri ile sektörünün en itibarlı kurumu olmaya devam etti. Sigortayeri, perakende dışında kurumsal brokerlik hizmetleri ile de artık Türkiye'nin önde gelen kurumlarından birisi haline dönüştü. E-Kent, bilançosunu tamamen yenileyerek artık operasyonel anlamda karlı ve ülkenin iki büyük entegre giriş kontrol operasyonunu yöneten kurumu oldu. PAVO katma değerli servisleri ile sadece aylık hizmet faturası olarak operasyonel giderlerinin 2 katı gelir elde eder hale geldi. En taze iştirakimiz olarak Mükafat Portföy de 2017 yılı sonunda yönettiği portföy büyüklüğü olarak 100 milyon TL sınırını asmayı basardı.

Aktif Bank ve iştirakleri olarak ülkemize ekonomi basta olmak üzere tüm alanlarda aktif destek sağlamaya 2018 yılında da devam edeceğiz. Sektörün inovatif ve dijital süreçlerde öncü bankası olarak çıktığımız yolda; çalışma azmimiz, sahip olduğumuz motivasyon ve yeni hedeflerimizle tüm Aktif Bank ailesi olarak yine başarılarla dolu bir yıl geçireceğimize yürekten inanıyorum.

Saygılarımla,

 Dr. Serdar Sümer