Aktif Bank; Çalık Grubu değerlerinin ışığında, dijital odaklı yenilikçi yaklaşımıyla sektörüne öncülük eden faaliyetlerine devam ediyor.

Değerli İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız,

 

2023 senesi küresel ekonomi ve global ticaret için zorluklar ve fırsatlarla dolu bir yıl oldu. Özellikle enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar ekonomik dengeleri ciddi ölçüde etkiledi. Devletlerin ekonomi yönetimleri bir taraftan yüksek enflasyon ile mücadele ederken, aynı zamanda da istihdamı artırmaya çalıştılar. IMF’in Ocak 2024’te açıkladığı Dünya Ekonomik Görünümü raporuna göre 2023 yılında küresel ekonomi büyüme tahmini %3,1 idi. IMF’in, 2024 senesi için büyüme tahmini yine %3,1 oldu. 2023’de yavaşlama ibareleri veren Çin ekonomisinin performansı 2024 senesi için izlenmesi gereken önemli bir etken.

 

Tüm bu küresel gelişmelerin, Türkiye ekonomisine de etkileri oldu. 2023’ün ilk yarısındaki genişlemeci para ve maliye politikalarının ardından, ikinci yarısında giderek sıkılaşan bir para politikasıyla öncelikle enflasyon ile mücadele edildi. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5,9’luk büyüme oranı ile beklentilerin üzerinde açıklanan GSYH verisine en yüksek katkı iç talepten gelirken, onu yatırımlar kalemi takip etti. İhracat tarafı ise küresel pazarlardaki yavaşlama ve parite etkisine rağmen 2023 yılının Kasım ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artışla 22,9 milyar dolara ulaştı.   

 

Grubumuzun yatırım bankacılığı ve finansal teknoloji alanlarındaki öncü bankası Aktif Bank 2023’ü başarılı bir performans ile tamamladı. Yatırım bankacılığında standartların dışına çıkan yaklaşımı, kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü teknoloji ve dijitalleşme yatırımları, inovasyona dayalı aksiyonları ve çevik hamleleriyle Aktif Bank; 2023 yılı sonunda yaklaşık 5,3 milyar TL vergi öncesi konsolide kâr elde ederek rakiplerini bu yıl da geride bıraktı. Aynı dönemde bankanın solo net kârı yaklaşık 3,9 milyar TL, iştirakleriyle birlikte net kârı ise yaklaşık 4,4 milyar TL oldu. Banka, 2023 yılında krediler aracılığı ile Türk ekonomisine verdiği desteği bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artırdı. 2023, Aktif Bank’ın hayatın her alanındaki finansal ihtiyaçlara hızlı ve kolayca yanıt veren dijital bankası N Kolay’ın da büyüme senesi oldu. Yeni ürün ve fonksiyonlarla sürekli geliştirilen N Kolay mobil uygulaması 2023’te bir önceki yıla göre iki kat daha fazla tarafından kullanılmaya başlandı. 

 

Tüm dünyada iş yapış biçimlerinde yaşanan güçlü değişimle birlikte, teknolojiye bağlı modellerin hayatımızda daha fazla yer kapladığını deneyimliyoruz. Finans sektöründe de yaşanan bu dijitalleşme evrimi, regülasyonların da devreye girmesiyle oyunun kurallarını değiştiriyor. Bankacılık lisansına sahip çok kapsamlı bir fintech ekosistemi olarak hareket eden Aktif Bank da halihazırda kurulduğundan bu yana benimsediği teknoloji ve dijitalleşme odaklı stratejisi doğrultusunda, sektörde yaşanan gelişmelerin öncülüğünü üstleniyor. Banka, iştiraki Aktif Ventures ile Türkiye’nin ilk ve en güçlü API pazaryeri olan servis bankacılığı platformu Apilion’u yönetiyor. BirAPI Open Banking Türkiye verilerine göre 2023 yılında; API portalı sunan bankalar kategorisinde Aktif Bank ve Aktif Ventures, 565 API ile ilk sırada yer aldı.

 

Aktif Bank’ın para transferi alanında faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk yerli, global para transferi ve ödeme platformu olan UPT ise globalleşme stratejisini sürdürüyor. 2023 yılında yurt içinde tüzel müşteri segmenti için de para transferine aracılık etmeye başlayan UPT’nin mobil uygulaması UPTION, 500 bin kullanıcıya ulaştı.

 

Banka’nın geçiş kontrol ve biletleme sektöründeki iştiraki E-Kent, Rwanda Amohoro Stadyumu geçiş kontrol projesiyle Afrika pazarındaki çalışmalarına 2023 yılında da devam etti. Almanya’nın Hamburg kentinde kurulan E-Kent Europe firması ve www.passo.de biletleme platformuyla deneyimini Avrupa’ya taşıdı. 

 

2023 yılında yeni lansman kampanyasıyla hareketli bir lansman süreci geçiren Aktif Bank’ın sigorta broker şirketi Sigortayeri.com, karşılaştırmalı dijital sigorta satış platformunu 3 milyon bireysel kullanıcı ile buluşturdu.  

 

Aktif Bank’ın finansal teknoloji ekosisteminden doğan Aktif Tech, grup içerisindeki ihtiyaçlardan ve tecrübeden yola çıkarak, sektörün ihtiyaç duyduğu teknolojileri; banka ve holdingin gücü ile sektöre sunuyor. Ödeme ve biletleme sistemleri yazılımlarına yenilikçi bir yaklaşım getirme anlayışıyla faaliyet gösteren Aktif Tech tüm müşterilerine yüksek katma değerli yazılım çözümleri ve uçtan uca operasyon hizmetleri sağlıyor.

 

Grubumuzun en değerli yapıtaşlarından biri olarak faaliyet gösteren, alanında lider iştirakleri ve küresel iş ortaklıkları ile dijitalleşme vizyonumuzun öncüsü olan Aktif Bank; fark yaratan çalışmalarına devam ediyor. Ekonomiye ve ülkemize kattıkları ile rakiplerinden ayrışan Banka, aynı zamanda Çalık Grubu’nun faaliyette bulunduğu tüm coğrafyalarda insan hayatına değer katacak çözümler üreterek refahın artmasına katkıda bulunma misyonuna 2024’te de katkı sağlamayı sürdürecek.

 

 

Saygılarımla,

Ahmet Çalık