UPT Ödeme Hizmetleri A.Ş.

Türkiye’nin ilk lisanslı ödeme kuruluşu olan UPT Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.; dijital ve fiziki kanallardan hizmet sunan tek para transferi kuruluşu olmakla birlikte yurt içinde ve yurt dışında isme, hesaba ve karta olmak üzere birden fazla para cinsinde para transfer işlemi gerçekleştiriyor. 2021 yılı içinde elektronik para lisansı edinimi ile birlikte UPTION uygulamasını geliştirerek faaliyet alanını genişleten UPT, tüm dünya ülkelerinin yaklaşık %95’inde para transferi işlemleri gerçekleştiren oldukça büyük bir ağa sahip. Bu kapsamda UPT, ödeme kuruluşları arasında dünya çapında en yaygın erişim olanaklarına sahip firmalardan biri.

Günümüz dünyasında hızla gelişen teknolojilere ve değişen tüketici alışkanlıklarına hızla uyumlanarak inovatif çözümler sunan UPT, 2021 yılında hizmete sunduğu UPTION mobil uygulaması ile dijital dünyaya adım attı. UPTION ile tamamen dijital yolla müşteri edinimi yapılıyor, Türk vatandaşları ile Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan yabancı şahısların ödeme ve para transferlerine alternatif çözümler sunuluyor. UPTION uygulamasına Türkiye’de yerleşik 91 farklı uyruktan müşteri üye olurken, bu müşteriler 46 binden fazla işlem yaparak 200 milyon TL’nin üzerinde işlem hacmi yarattı. 2021 yılı içerisinde 176 farklı ülkede 2,3 milyon işlem adedi ve 11 milyar TL üzerinde işlem hacmine ulaşıldı. Yurt dışında anlaşmalı olduğu banka ve ödeme kuruluşları sayısını 130’a çıkaran UPT, hizmet ağını ve sunduğu hizmet yelpazesini genişletti. Bölgesel büyüme hedeflerinde ilerleyen UPT, 2021 yılında UPT markası ve sistemi ile hizmet verdiği ülke sayısını 11’e yükselterek bölgesel bir marka olma yolunda kararlılığını gösterdi.

UPT sistemi ile Türkiye dışındaki ülkeler arasında gerçekleştirilen işlem adedi 2021 yılında %119 oranında artış gösterdi. Toplam 57 adet yurt dışı banka/ödeme kuruluşu; 62 farklı ülkeden 59 farklı ülkeye gönderdiği para transferini UPT altyapısıyla gerçekleştirdi. 2022 yılı içerisinde de özellikle Rusya & CIS bölgesi başta olmak üzere yeni partnerlik anlaşmalarını sürdürmeyi hedefleyen UPT, yurtdışı yapılanmasını büyütmeye devam edecek. UPT; hem fiziksel noktalarında hem de mobil uygulaması UPTION’da odağına müşteri memnuniyetini koydu. UPT’nin ilk ve temel amacı uluslararası para transferi işlemlerini hızlı ve düşük komisyonlar ile gerçekleştirerek; ailesine, sevdiklerine para gönderen müşterilerinin memnuniyetini sağlıyor. UPT 2022 yılında da müşteri memnuniyetini merkeze alarak, ürün yelpazesini genişletmeye ve bölgesel ayak izlerini artırmaya devam edecek.