Hakkımızda

  • Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı


Değerli İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız,

 Türkiye ekonomisi, 2017 yılında pek çok sınavdan geçerek güçlü bir şekilde büyümeyi başardı ve yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre %11,1 büyüdü. Bu büyüme, Türkiye ekonomisini G20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ekonomilerden biri yaptı. Yıl boyunca turizm gelirlerindeki toparlanma cari açığın finansmanına katkı sağladı. Dış ticaret tarafında artan ihracat, büyümeye pozitif katkı sağladı.

Özellikle Euro alanında ekonomik aktivitenin artması ihracat rakamlarımıza olumlu yansıdı. Geçtiğimiz yıl sonunda ve 2017 yılı başında diğer gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak önemli değer kaybına uğrayan Türk Lirası, alınan aksiyonlar ve Merkez Bankası'nın fonlama politikalarıyla dengeli bir seyir izledi. Portföy yatırımları, geçen sene olduğu gibi bu yıl genelinde de cari açığın finansmanında önemli bir rol oynadı. Ocak-Kasım döneminde portföy yatırımları kaleminde net 22 milyar USD'lik net sermaye girişi yaşandı.

 2017 yılında Aktif Bank bilanço değerlerinde, karlılıkta ve büyüme parametrelerinde iyileşmeler kaydetti. Üçüncü çeyrekte üretilen kar, geçen yılın aynı dönemine göre %60 daha fazla oldu.

Aktif Bank'ın iştirakleri E-Kent ve UPT inovatif çalışmalarını başarıyla sürdürdüler: UPT, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı sıralamasında Bankacılık ve Diğer Mali Hizmetler sektöründe 4'üncü oldu. Passolig ile 150.000'i aşkın kişi mobil uygulamayla, cep telefonlarını okutarak, stadyumlara girdi. E-Kent şehir ulaşım işletmeciliğiyle yılda 1 milyar toplu taşıma işlemi gerçekleştirdi. Ayrıca Bankamız güneş enerjisi santralleri projelerine yatırım yapmak üzere iki yeni şirket kurdu.

Çalık Grubu ve Aktif Bank olarak inovatif ve girişimcilik yönümüzü geliştirerek, dijitalleşmeyi etkin şekilde kullanarak, insan hayatına değer katma misyonumuzla güncel ve sürdürülebilir olma hedefimize ulaşma gayretindeyiz. Dijital dönüşümü yönetmek, güçlü bir liderliğe ve vizyona sahip olmayı gerektiriyor. Dijital dönüşüm küresel olarak bütün şirketlerimizin ajandalarının üst sıralarında yer alıyor. Biz Çalık Grubu olarak dijitalleşmeye yatırım yapıyor, yeni nesil bilgi teknolojilerinin kullanımı ile birlikte iş yapış modellerimizi değiştirme yolunda adımlar atıyoruz. Dönüşen dünyada rekabetçi olmak, bu süreçte Grup şirketlerimizi en öne taşımak için dijitalleşmeyi önemli bir fırsat olarak görüyoruz. 2017'de GE ile birlikte Çalık Dijital'i kurduk. Çalık Dijital ile şirketlerimizin dijital dönüşümüne odaklanacağız. Global pazarda önümüzdeki 3 yıllık dönemde özellikle siber güvenlik ve yapay zeka alanında sürdürülebilir işler geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye'nin ve iş yaptığımız ülkelerin yeni endüstri devriminde ön sıralarda yer almaları için potansiyelimizi analiz ediyor ve sürece hızla uyum sağlamak için proseslerimizi gerçekleştiriyoruz. Hepimiz bu bilinçle son teknolojiyi kullanarak Endüstri 4.0'da rekabet yarışına girebilecek şekilde şirketlerimizi geliştirme ve ülkemizin gelişmesine katkıda bulunma hedefiyle çalışıyoruz.

2017 yılında faaliyetlerimize desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza, özveriyle çalışan tüm çalışma arkadaşlarımıza, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize teşekkürlerimi sunuyor, önümüzdeki dönemde de hep birlikte ülkemiz için ürettiğimiz katma değerin artarak sürmesini diliyorum.

 Saygılarımla,​

Ahmet Çalık​