Hakkımızda

  • Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı
Dijitalleşen dünyada inovatif düşünce yapısıyla 
yaşamı kolaylaştırmaya odaklanıyoruz.

Değerli İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız, 

2019 yılı, dalgalı bir seyirle geçen 2018’in izlerini sildiğimiz bir toparlanma yılı oldu. Alınan önlemler ve cari dengedeki iyileşmeyle döviz kuru büyük ölçüde stabil seyretti. Yurt içinde yılın ilk yarısında uygulanan sıkı para politikası doğrultusunda enflasyon kademeli olarak dengelenirken, yılın kalanında iç talepte toparlanma görüldü. Bu veriler ışığında, 2020’ye daha da pozitif bir şekilde, yüzde 5’lik büyüme öngörüsüyle adım attık.

Dünya ekonomisine bakıldığında ise ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri ve Brexit, 2019 yılına damgasını vurdu. Ticaret savaşlarıyla artan gerilim, küresel büyümeyi de aşağı çekti.

Aktif Bank ise yenilikçi ve dijital bakış açısını disiplinli ve proaktif anlayışıyla birleştirerek güçlü performansını sürdürdü. 2019 yılında büyüme rakamlarıyla sektörün üzerinde bir performans gösteren Banka, iştirakleriyle birlikte 342 milyon TL’lik net kârlılık sağladı. Çağımızın olmazsa olmazı ‘dijital’ yaklaşım ile şekillendirdiği iş modeliyle rakiplerinin arasından sıyrılan Aktif Bank, hayatı kolaylaştıran çözümleriyle önemli başarılar elde ederek yılı kapattı. 
İştirakleriyle ‘takım oyunu’nu başarıyla sergileyen Banka, 2019’da mevcut iştiraklerini güçlendirdi, yeni oyuncularla yelpazesini genişletti. 

5 milyonu aşan Passolig kartı ve 5,1 milyon mobil cihaza indirilen Passo mobil uygulamasıyla kullanıcıların kalbine dokunan Aktif Bank, dijital bakış açısıyla 2019’da Passo’ya QR ödeme, 7/24 para transferi gibi yenilikçi özellikler ekledi. Bunun yanı sıra Zorlu PSM ile anlaşma sağlayarak etkinlik dünyasına adım attı ve Zorlu PSM etkinliklerinin bilet satışları PASSO üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı.

Tüketicileri dijital tasarruf kavramı ile tanıştıran N Kolay Bono da N Kolay mobil uygulaması kapsamında Türkiye ile buluştu.

Aktif Bank’ın sınırları aşan girişimciliği, Japonya’nın güvenlik ve yaşam teknolojileri alanındaki sektör lideri Secom ortaklığıyla tescillendi. Güvenlik sektörüne adım atılan bu yatırımla Secom Aktif Güvenlik Çözümleri firması kuruldu. 

Ülke ekonomisine olan katkılarını ihracat alanına yaptığı yatırımlarla taçlandıran Aktif Bank, Afrika kıtasında 2018 yılında 300 milyon dolar olan dış ticaret hacmini, 2019’da 450 milyon dolara yükselterek önemli bir başarıya imza attı.

Aktif Bank 2019’da da Çalık Grubu değerlerini baz alarak sürdürülebilirliği işinin kalbinde konumlandırmayı, dijitalleşen dünyada inovatif düşünce yapısıyla yaşamı kolaylaştırmayı sürdürdü. 

Bu anlayış doğrultusunda, dijitalleşme alanındaki yatırımlarımızı sektörün bir adım ötesine taşıyarak başarılarımızı sürdürülebilir kılmayı, proaktif iş anlayışımızla 2020 yılında da verimliliğimizi artırmayı hedefliyoruz.

Tüm başarılı faaliyetlerde emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza, iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ederim.

Saygılarımla, 
Ahmet Çalık