Aktif Bank, 4. Emek Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracı ile yoğun ilgi gördü


Aktif Bank tarafından gerçekleştirilen “Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK)” ihracının dördüncüsü de yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü. 294 milyon TL tutarındaki 4. Emek VDMK ihracı ile Aktif Bank, yine önemli bir başarıya imza attı.


​Sektörde ilklere imza atan Aktif Bank, Türkiye için bir ilk olan Varlık Finansman Fonu’nun, 4’üncü Emek Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracını İMKB Nitelikli Yatırımcıya İhraç Pazarında gerçekleştirdi. 541 gün vadeli 294 milyon TL tutarındaki 4. Emek VDMK’ı da başta sigorta ve portföy yönetim sektörünün önde gelen temsilcileri olmak üzere yatırımcılardan büyük ilgi gördü. AAA ratingi ile Türkiye’nin en güvenli özel sektör yatırım araçlarından olan Emek VDMK’ları yaklaşık 1 yıllık süre zarfında toplamda 859 milyon TL’lik ihraç tutarına ulaşarak sektörde önemli bir başarıya imza attı. 


Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracı ile Türk Sermaye piyasalarında genişletici bir rol üstlendiklerini belirten Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir “Aktif Bank yenilikçi ve müteşebbis bankacılık yaklaşımı ile 2011 yılı Ekim ayında ilk gerçek VDMK İhracını gerçekleştirdi.  Bu paralelde 4.’sü gerçekleştirilen bu yeni ihraç ile akıllıca yapılandırılarak pazara sunulan ürünlerin piyasada her zaman karşılık bulacağı bir kez daha teyit edildi” dedi.  Aktif Bank’ın mucidi olduğu yeni jenerasyon bankacılık anlayışının bir yansıması olarak, dahil olduğu her işte olduğu gibi Türk Sermaye piyasalarının derinleşmesinde de etkin rol oynamayı ve sektöre öncülük etmeyi sürdüreceklerini söyleyen Dr. Halisdemir, VDMK ihraçlarının yanısıra, geçtiğimiz Temmuz ayında İMKB de gerçekleştirdikleri ilk “İslami Borçlanma Aracı İhracının” da ortaya koydukları bu yaklaşımın bir diğer örneği olduğunu belirtmiştir.


Aktif Bank’ın 4.sünü tamamladığı, bireysel kredi portföyüne dayalı olan menkul kıymetleştirme işlemleri, JCR-Eurasia Rating tarafından da Türkiye’de alınabilecek en yüksek kredi notu olan AAA ile derecelendirildi.