Aktif Bank Asya Kalkınma Bankası ile Ticaret Finans Programı anlaşması yaptı.


Aktif Bank, Asya Kalkınma Bankası’nın Türkiye ile ticareti güçlendirmek amacıyla Ticaret Finans Programı (TFP) anlaşması gerçekleştirdiği 5 bankadan biri oldu.


​“Yeni Jenerasyon Bankacılık” adını verdiği yenilikçilik ve teknoloji odaklı  benzersiz iş modeli sayesinde  perakende  ve kurumsal bankacılık alanlarında çok başarılı neticeler elde eden ve sektöre birçok yeni ürün kazandıran Türkiye’nin ilk ve tek doğrudan bankası Aktif Bank ile Asya Kalkınma bankası arasında imzalanan “Ticaret Finans Programı (TFP)” anlaşmasıyla, Aktif Bank müşterileri ticaret olanaklarını genişletecek ve Türkiye ile Asya arasındaki ticari işbirliği artacak.


Asya Kalkınma Bankası’nın ihracatı desteklemek amacıyla yürüttüğü program dahilinde, Asya’daki zor piyasalarda ihracatla ilgili ödeme risklerini en aza indiren TFP, sınır ötesi ticaret, ekonomik büyüme ve istihdam için önemli bir katkı sağlıyor.


Aktif Bank Genel Müdürü Dr.Önder Halisdemir, programa Türk ithalatçısı gözüyle bakıldığında; bankalara teminat ve kredi sağlayacak bu anlaşmanın, Türkiye ve Asya arasındaki ticaretin gelişmesine önemli katkıda bulunacağını söyledi. Halisdemir “Asya Kalkınma Bankası ile yapılan ticaret finansmanı anlaşması, Türkiye’nin daha fazla Asya ülkesine ticaret yapmasına imkan tanıyacaktır” dedi.


Aktif Bank Bölgesel Bankacılık stratejileri doğrultusunda, bu anlaşmanın yanısıra İslam Kalkınma Bankası ile yaptığı anlaşma ile ITFC (Islamic Trade Finance Cooperation) finansman modellerini Türkiye’ye sunmakta; ICIEC bölge temsilciği sayesinde ise firmaların kısa, orta ve uzun vadeli ihracat ve yurtdışı alacaklarını sigortalamaktadır.


Aktif Bank Türk işletmelerin her zaman yanında olarak destek olmaya devam edecek.