Aktif Bank, Avrupalı Melek Yatırımcıları ağırlıyor


Aktif Bank, Avrupa Melek Yatırım Ağı (EBAN)’ın TBAA – Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği ile beraber düzenlediği 11. Winter University Kış Zirvesine ev sahipliği yapıyor.


​17- 18 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte, “melek yatırımcılık” konusunda 20’nin üzerinde ülkeden 40’ın üzerinde konuşmacının katıldığı workshop ve paneller düzenlenecek.


“Yeni jenerasyon bankacılığın mucidi” Aktif Bank, girişimci ile yatırımcıyı buluşturan Avrupa Melek Yatırımcılar Ağı (EBAN)’ın “Winter University” Kış Zirvesine ana sponsor oluyor.17-18 Ocak tarihlerinde İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde gerçekleşecek etkinlik kapsamında workshop ve paneller düzenlenecek. Türkiye’ye ilk kez gelen EBAN Winter University’de,  dünyaca ünlü uzmanlar “melek yatırımcılık” sistemini anlatacak.


Aktif Bank Türkiye’de melek yatırımcılığın öncüsü olacak

Aktif Bank Türkiye’de “melek yatırımcılık” sistemin oluşması ve yerleşmesi için bilgi ve finansman desteği sağlayacak. Bu konuda ilk adımı, EBAN Winter University Kış Zirvesine ev sahipliği yaparak atan Aktif Bank, Türkiye’de sistemin öncüsü olacak.Aktif Bank  geçtiğimiz aylarda kurulan Türkiye’nin en büyük melek yatırımcı network ü olan “Links Angel BAN” ın da kurucu üyeleri arasında yer alıyor.


Gelişmekte olan ülkelerin itici gücü: Melek Yatırımcılık

Melek yatırımcılık, bir girişimci tarafından ortaya konulan ancak finansman yetersizliği ile hayata geçirilemeyen iş fikirleriyle, o fikirleri hayata geçirecek gerekli finansman kaynağını buluşturan bir sistem olaraktanımlanıyor. Hem yatırımcıya hem girişimciye karşılıklı fayda sağlayan sistem, yeni ürün, hizmet ve iş alanları yaratarak özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri için de itici bir güç olarak yerini alıyor.


Özellikle ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde geniş bir yatırım alanı olarak yükselen melek yatırımcılık, 2011 yılı verileri ile söz konusu ekonomilerde yaklaşık 20 milyar dolarlık bir büyüklüğü işaret ediyor. Türkiye’de ise melek yatırımcılar için yüzde 75 vergi muafiyeti sağlanması, sistemin gelişmesinin yanısıramelek yatırımcılık ekosisteminin  önemli bir parçası olan “başarılı çıkışlar” için de bir avantaj sağlayacak.