Aktif Bank, Dünya Birincisi


Aktif Bank, dünyanın en prestijli ödüllerinden Financial World Innovation Awards’dan ödül alan tek Türk bankası olarak uluslararası başarılarını perçinledi.


​​UPT (Ucuz para transferi) ürünü ile “En Etkili Altyapı” kategorisinde birincilik ödülü alan Aktif Bank, “Dolandırıcılık Önleme Platformu” ile de jüri özel ödülüne değer görüldü.


Aktif Bank, finans sektörüne yön veren iyi uygulamaların değerlendirildiği, en prestijli platformlardan biri olan Financial World Innovation Awards’da iki ödüle değer görüldü. Aktif Bank, jüri kısa değerlendirmesine kalan ve aralarında Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın da bulunduğu 5 finalisti geride bırakarak UPT “Ucuz Para Transferi” isimli ürünü ile “En Etkili Altyapı” kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Aynı yarışmada “Dolandırıcılık Önleme Platformu” ile jüri özel ödülüne layık görülen Aktif Bank, Londra Covent Garden‘da düzenlenen gecede aday olan Türk Bankaları arasında ödülle dönen tek Türk bankası oldu.


“Bir Türk bankası tarih yazdı”


Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir “İlk defa ülkemizin yerli para transferi markası olan UPT’yi oluşturduğumuzda altyapısına süreçlerine ve genişleme olanaklarına büyük emek harcadık. Tüm aşamalarını yerli mühendislikle gerçekleştirdiğimiz iyi bir uygulama olduğunu biliyorduk ve yarıştırmak istedik. Biz prensip olarak Türkiye’nin en iyisini seçen yarışmalara girmiyoruz. Bu platformada dünyanın en büyük bankaları işlerini yarıştırıyor ve dünyanın en iyisi seçiliyor diye katılıyoruz.Dünya devleri ile yarışarak birincilik aldık. Geçen sene de Dünyanın en yenilikçi bankası ödülünü HSBC ve Barclays gibi 5 finalist arasından almıştık. Bu ödül için UPT’deki iş ortağımız PTT ve çalışanları ile Aktif Bank’taki çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu bir altyapı ödülü. Yani bilgi teknolojileri ile harmanlanmış iş süreçlerinin, neticede bir finans mühendisliğinin ürünü. Aktif Bank bir Türk Bankası olarak üzerine düştüğüne inandığını yapmanın gayreti içindedir” şeklinde konuştu. 


Aktif Bank 2011 yılı Financial World Innovation Awards’da, aralarında HSBC ve Barclays’in olduğu 5 finalist arasından sıyrılarak ‘Dağıtım Kanalları’ kategorisinde “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” seçilmişti. 2012 yılında ise 21’i uluslararası olmak üzere toplam 23 tane ödül alarak gurur tablosunu büyüttü.