Aktif Bank Iraklı Bankaları Antalya’da Ağırladı


Türkiye'nin hızlı büyüyen özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, Irak bankalarının temsilcilerini geçen yılın ardından bu yıl da Antalya'da ağırladı. Aktif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, "İki ülke için de dış ticaret anlamında faydalı olabilecek adımlar attığımıza inanıyoruz" dedi.


Türkiye'nin yatırım bankası Aktif Bank, Irak'ın önde gelen bankalarının yöneticileriyle Antalya'da buluştu. İki ülke özelinde dış ticaret ve para piyasaları alanlarındaki fırsatların değerlendirildiği toplantı iki gün sürdü. Organizasyonda Türkiye ile Irak'ın dış ticaret hacimlerinin artırılması ve hazine ürünlerinde çalışılması yönünde görüşmeler gerçekleştirildi. 2018 yılında 8.35 milyar dolar olan Irak ihracatının gerçekleşen toplantılar doğrultusunda ilerleyen günlerde artırılması beklenmektedir. İkili toplantılarda konuşulan konulara ek olarak, Irak piyasasının sahip olduğu dinamikler üzerinde duruldu.


"Güçlü ilişkiler dış ticaret hacmini büyütecek"


Aktif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, "Komşumuz Irak ile olan güçlü ilişkilerimizi sağlamlaştırmak istiyoruz. Bu çerçevede Irak'ın önde gelen bankaları başta olmak üzere sekiz banka ile dış ticarette koordineli olarak hareket etme kararı aldık. Komşularımızla gelişen ilişkilerimiz, dış ticaret hacmimizin büyümesini sağlayacak. Türkiye'nin 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflenen ihracat kapasitesine katkıda bulunmak amacıyla bu ve benzer toplantılarımız devam edecek" dedi.