Aktif Bank Rekor Düzeyde Banka Bonosu İhraç Edecek!


​Aktif Bank, 700 milyon liralık banka bonosunu halka arz edilmeden yatırımcılara satmak üzere SPK’dan izin aldı.


 Aktif Bank ayrıca, 100 milyon liralık banka bonosunu da halka arz etmek üzere SPK’ya başvuruda bulundu. 700 milyon liralık banka bonosu ihracı, Aktif Bank’ın bugüne kadar ki toplam bono ihracından fazla olduğu gibi Türkiye’de yapılan en yüksek tutarlı bono ihracı olarak tarihe geçti.


Türkiye’nin ilk ve tek “Doğrudan Bankası” Aktif Bank, 800 milyon liralık banka bonosu ihraç edecek. Yatırımcıya 700 milyon liralık banka bonosu ihraç başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan Aktif Bank, 100 milyon lira tutarındaki banka bonosunu da halka arz etmek üzere başvuru yaptı. 

Banka bonolarını satın alacak yatırımcılar; Türk Lirası tasarruflarına yüksek getiri elde edecek ve yatırım bankalarının elde ettiği yüksek getiriden pay alabilecek.


Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, banka bonosu ihracı ile ilgili olarak; “İhraç ettiğimiz bonolar ile yatırımcılarımıza yüksek getirili ve güvenli bir yatırım aracı sunarken sermaye piyasasının gelişimine katkı sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz. Özel sektör borçlanma araçlarının şirketleri de kapsayacak şekilde daha da yaygınlaşacağına ve yaygınlaşma gereğine inancım tamdır” dedi. Bugüne kadar farklı zamanlarda toplam 600 milyon liralık bono ihraç ettiklerinin ve bu ihraçların 2009 yılında Türkiye de gerçekleştirilen sabit getirili menkul kıymet ihraçlarının 1/3’ünü oluşturduğunun altını çizen Halisdemir; hem kendi satışlarının toplamından fazlası olan hem de bu güne kadar ki en yüksek banka bonosu ihracı olan işlemin, yatırımcının Aktif Bank’a olan güveninin sonucu olduğunu belirtti.