Aktif Bank, Suudi Arabistan’dan İthalat Yapan Şirketlere Ucuz Kredi Sağlayacak


Ülkeden petrol dışı mallar ithal eden şirketler, Aktif Bank-SEP anlaşmasıyla üç yıla kadar vade ve yüzde yüz sigorta olanaklarından yararlanacak

Türkiye'nin ilk ve tek "Doğrudan Bankası" Aktif Bank ile Saudi Export Program (SEP) arasında imzalanan "Finansman Hattı" anlaşmasıyla, Suudi Arabistan'dan petrol dışı ürün ithalatı yapan Aktif Bank müşterileri; 3 yıla kadar varan vadelerle ve avantajlı fiyatlarla, yurtdışı kaynaklı kredi imkanlarından yararlanacak.


Suudi Arabistan hükümetinin ihracatı desteklemek amacıyla yürüttüğü proje dahilinde, ithalat yapan şirketlerin işlem finansmanında garantör sıfatı ile aracılık hizmeti veren SEP, Suudi Kalkınma Fonu içerisinde yer alıyor.


Aktif Bank Genel Müdürü Önder Halisdemir, programa Türk ithalatçısı gözüyle bakıldığında; ithalatçı firmaların 3 yıla kadar uzun vadeli finansman ve yüzde yüze varan sigorta avantajlarından yararlanmalarına olanak sağlayacak olan bu anlaşmanın, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine önemli katkıda bulunacağını söyledi. Halisdemir, "Bu proje, Aktif Bank'ın yakın gelecekte yine müşterileri için SEP ile geliştirileceği diğer önemli projelerin ilk adımını oluşturuyor" dedi.


SEP avantajları


SEP kredisi; ham petrol ürünleri dışındaki ve toplam değerinde minimum %25 Suudi katma değeri olan Suudi Arabistan orijinli mallara veriliyor.


Finans hattı anlaşmasıyla Türk ithalatçısına; tüketim ve bozulmayan gıda malzemeleri ve endüstriyel hammaddeler için bir yıla kadar; uzun ömürlü bozulmayan gıda malzemeleri, tüketim malzemeleri, işlenmiş ürünler ve yedek parçalar için üç yıla kadar vade imkanı tanınıyor. Vadesi bir yılı aşan işlemlerde geri ödemeler 6 aylık taksitler halinde yapılıyor.


Fiyatlama ise; 18 aya kadar kullandırılacak krediler için yıllık Libor + 100 bps; 18 ayı geçen krediler için yıllık Libor + 150 bps üzerinden hesaplanıyor.


SEP hakkında


1999 yılında Suudi Arabistan'ın petrol dışındaki mallarının ihracatını arttırmak ve bu malların ithalatını yapan yabancı firmalara finansman ve sigorta kolaylıkları sağlamak üzere kurulan 48 ülke tarafından aktif olarak kullanılan SEP, kurulduğu tarihten bugüne kadar toplam 11 milyar Suudi Arabistan Riyali değerinde nakit ve gayri-nakit işlem gerçekleştirdi.​