Aktif Bank, Ticaretin Finansmanı Konusunda ITFC ile Bölgesel İşbirliğine Gidiyor.


Stratejik işbirliği anlaşması, ITFC CEO’su Dr. Waleed Al-Wohaib, ITFC CEO Yardımcısı Hani Salem Sonbol, Aktif Bank Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Aktif Bank CEO’su Dr. Önder Halisdemir’in katılımlarıyla imzalandı.

 Aktif Bank sözkonusu anlaşma ile, 56 ayrı üye ülkede sunulan, dış ticaret ve yapılandırılmış finansman ürün ve hizmetlerini Türkiye ve çevre ülkelerde yaygın ve etkin olarak kullanılmasını ve ticaretin geliştirilmesini amaçlıyor. 


ITFC ve Aktif Bank arasında imzalanan anlaşma ile birlikte, Aktif Bank; Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Arnavutluk’ta ITFC’nin ürün ve hizmetlerini, bu ülkelerde faaliyet gösteren firmalara sunacak. Bu işbirliği kapsamında Aktif Bank, pazarlama, operasyon, krediler, hazine, danışmanlık ve diğer bankacılık alanlarını kapsayan geniş yelpazede hizmetler ile ticaretin geliştirilmesinde önemli rol oynayacak. 


Düzenlenen imza töreninde bir konuşma yapan ITFC CEO’su Dr. Waleed Al-Wohaib “Güçlü ve dinamik bir ortak olarak gördüğümüz Aktif Bank ile bu işbirliği anlaşmasını imzalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Al-Wohaib, ”ITFC bu anlaşmayı imzalayarak, uluslararası pazarlara çok az erişimi olan ülkelerdeki yerel ticari finansman pazarı boşluklarını doldurmaya ve desteklemeye yardımcı olmak için üye ülkeler arasındaki bankacılıkla ilgili yerel ticari finansman ilişkilerini genişletme hedefini gerçekleştirmiş oldu" diye konuştu. Dr. Waleed Al-Wohaib, 1977’den bu yana 32 milyar doları aşan ticari ve finansman fonu sağlayan ITFC’nin İslami ticari finansman alanındaki 30 yıllık başarı ve dürüstlük mirası ile Türkiye ve bölgede küresel finans krizinin zorlukları ile mücadele edecek ticari finans çözümleri sunmak amacıyla Aktif Bank ile özel bir işbirliği yaptıklarını söyledi.


Aktif Bank CEO’su Dr. Önder Halisdemir ise “Aktif Bank, gerçekleştirilen bu işbirliği ile uluslararası ticarette köklü, güçlü ve yenilikçi bir kurum olan ITFC ile Türkiye ve bölge ülkelerin ticaretinin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacaktır” ifadesini kullanarak, firmaların avantajlı koşullarda ve     12 ayı aşan vadeler ile geleneksel ticaret finansmanı ürünlerinin yanı sıra alternatif yapılandırılmış finansman araçlarına da kavuşacaklarını belirtti. Dr. Halisdemir, ITFC’nin yapılandırılmış finansman ürünlerinin önemini şu sözlerle vurguladı: “Fonların akışına dayalı geleneksel finansman ürünleri ile birlikte, geliştireceğimiz emtianın akışına dayalı ‘yapılandırılmış finansman’ ürünleri de firmaların hizmetine sunulacaktır.” Dr. Halisdemir, 2008 yılının en hızlı büyüyen bankası olan Aktif Bank’ın mevcut 3 ülkedeki faaliyetlerine, ITFC gibi dünyanın önde gelen kurumlarından biriyle ortak programlar geliştirerek yeni ülke ve hizmetleri dahil etmekten; ülkesi, bölge ülkeleri ve kurumu adına büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.


Uluslararası İslami Ticaret ve Finans Kuruluşu (ITFC) Hakkında:  

ITFC, İslam Kalkınma Bankası (IDB) Grubu bünyesinde yer alan özerk bir kurumdur. IDB Grubu içindeki çeşitli bölümler tarafından üstlenilen ticari finansman işlerini tek bünyede birleştirmek amacıyla kurulmuştur. Bankanın ticari finansman faaliyetlerinin tek bir şemsiye altında birleştirilmesi piyasanın yönlendirdiği iş ortamında müşteri ihtiyaçlarına anında yanıt vermeye olan sağlayarak hizmet aktarımının verimliliğiniartırmıştır.


IDB Grubu’nun ticari finansman alanındaki 30 yılı aşkın deneyimi; ticaret ile sosyoekonomik gelişimi teşvik etmek, ticari finansman için yeni ölçütler belirlemek, ticaret ve etiğe dayalı iş standartlarını iyileştirmek ve yenilikçi ticari finansman araçlarını geliştirmek için ITFC’yi lider konuma oturtmuştur. Dünya standartlarında faaliyetlerini sürdüren ITFC, “Ticareti Geliştirmek ve Hayatları İyileştirmek” marka vaadini yerine getirmek için iki ana direği olan Ticari Finansman ve Ticari Teşvik ile IDB’nin gelişim hedeflerine katkıda bulunmaktadır.​