Aktif Bank Türkiye’nin ilk Spor Finansmanı Programını Bahçeşehir Üniversitesi’nde başlattı

Türkiye’nin en büyük yatırım bankası Aktif Bank, spor finansmanı alanındaki uzmanlığını ve birikimini üniversiteye taşıdı.


Türkiye'nin en büyük yatırım bankası Aktif Bank, spor finansmanı alanındaki uzmanlığını ve birikimini üniversiteye taşıdı. Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM)  iş birliği ile başlatılan Türkiye'nin ilk Spor Finansmanı Sertifika Programı, farklı alanlardan uzman isimlerin eğitmenliğinde, spor finansmanı alanında uzmanlaşmak isteyen profesyonellerin gelişimine destek olmayı hedefliyor.


Aktif Bank'ın spor finansmanı alanındaki uluslararası birikimini akademik alanda değerlendirme hedefiyle, Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde hayata geçirdiği Spor Finansmanı Sertifika Programı 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi'nde, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Çepni ve Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer'in katılımıyla açıldı.


Program, dünyada ve Türkiye'de spor kulüplerinin finansal açıdan zorluklar yaşadığı bir dönemde, spor finansmanı ve spor yönetimi alanında kalifiye insanların yetişmesine öncülük edecek.  3 hafta sürecek program kapsamında, Doç. Dr. Deniz Gökçe, Melih Şendil, Yiğiter Uluğ, Hikmet Karaman gibi isimlerin yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi'nin spor alanında uzman akademisyenleri Doç. Dr. Gülberk Gültekin Salman ve Doç. Yrd. Doç. Dr. Bülent Anıl; Spor Yönetimi ve Sponsorluk, Spor Pazarlaması ve Marka Yönetimi, Sporda İletişim, Takım Bütçelendirmesi, Spor Endüstrisi ve Ekonomisi, Spor Ekonomisi ve Yapısı, Spor Finansmanı, Yayın Hakları, Modern Stadyumlar ve Maç Günü Gelirleri, Futbol Takımı Yönetimi ve Bütçelendirme gibi başlıklarda eğitimler verecek.


Farklı disiplinlerden gelen ve spor finansmanı alanında uzmanlaşmayı hedefleyen öğrencilerin katıldığı programda ilk dersi veren Aktif Bank Genel Müdürü, katılımcılara Türkiye'de spor ekonomisinin ve kulüplerin finansal portresini aktardı.


Sporun bir eğlence aracı olmanın ötesinde çok büyük bir endüstri haline geldiğini belirten Sümer, sürdürülebilir başarılar ve dönemsel olarak ihtiyaç duyulan dönüşümleri gerçekleştirmek için sağlam finansal yapıların ve yönetim modellerinin hem kulüpler bazında hem de sporu yönetenler nezdinde benimsenmesi ve uygulanması gerekiyor. Bugün, özellikle futbolda, kulüplerimizin yaşadığı mali sorunların temelinde geleneksel finansal yönetişim anlayışının getirdiği aksaklıklar bulunuyor. UEFA Finansal Fair Play kısıtlamaları ve borç yönetimi gibi konularda kulüplerimiz ciddi risklerle karşı karşıya kalıyor. Bu durum aslında ülke sporu ve sporumuzun marka değeri açısından da ciddiye alınması gereken bir riske işaret ediyor. Dünyada doğru finansal yönetim modelleriyle hareket eden kulüplerin kısa süreli değil, kalıcı ve sürdürülebilir başarı stratejileri oluşturdukları, stadyum gelirlerini önemli ölçüde artırdıkları, yetiştirdikleri sporcuları çok yüksek bedellerle satarak büyük karlar elde ettikleri örnekler, doğru finansal yönetimin spor camiasının oyuncuları açısından ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi.


Aktif Bank'ın spor ekonomisinin sağlıklı büyümesi için kurumsal şekilde ele alınması ve oluşturulan çözümlerin kulüplere doğru yönlendirmesi yönünde katma değerli projeler ürettiklerini ifade eden Dr. Serdar Sümer, "Kulüplerin uzun vadeli yatırımlarına finansman sağlayacak kaynaklar oluşturmayı, kulüplerin gelir kaynaklarını çeşitlendirmeyi, finansal riskleri bertaraf edecek uygun çözümler üretmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda, kulüplerin ihtiyaçlarına yönelik yeni çözüm önerileri, gelir getirici projeler geliştiriyoruz. Türk Sporuna çok yönlü katkı sağlamayı önemsiyoruz. Bir yandan iştiraklerimizle sunduğumuz hizmetler, bir yandan da sağladığımız kredilerle Türk Sporunun finansal gelişmesine destek oluyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi ile başlattığımız bu program ile bu yönde projeler üretecek ve spor finansmanına hizmet edecek profesyoneller yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.