Aktif Bank ve BKT, Tasarruf ve Mevduat Bankacılığının Dünya Liderlerini İstanbul’da Buluşturdu


Aktif Bank ve BKT, Tasarruf ve Mevduat Bankacılığının Dünya Liderlerini İstanbul’da BuluşturduTürkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, Çalık Holding’in Arnavutluk’taki bağlı ortaklığı Banka Kombetare Tregtare’nin ev sahipliğinde, İstanbul’da “World Savings and Retail Banking Institute” (WSBI) üyelerini ağırladı.Dünya çapında 80 ülkeden 6,000 finansal kurumu temsil eden “World Savings and Retail Banking Institute”ün (WSBI) üyeleri, 16 Nisan tarihinde İstanbul Swissotel’de, Aktif Bank ve Çalık Holding’in Arnavutluk’ta en büyük banka konumunda bulunan bağlı ortaklığı ve WSBI Üyesi olan Banka Kombetare Tregtare’nin ev sahipliğinde bir araya geldiler.


Toplam 20 ülkeden 30 tasarruf bankası yöneticisini bir araya getiren toplantıda, açılış bölümüne Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Dr. Koray Alper de katılırken, toplantının odak noktası Türkiye’nin 2015 yılı G20 Başkanlığı ile ilgili öncelikleri ve bankaların bu konuda üstlenebileceği görevler oldu.Özellikle KOBİ’lerin finansmanına dönük tartışmaların yürütüldüğü toplantıda katılımcılar kendi ülkelerindeki en iyi örnekleri paylaşma fırsatı buldular.WSBI Yönetim Kurulu Toplantısı’na, Mayıs 2012’den beri WSBI Yönetim Kurulu Üyesi görevinde bulunan Aktif Bank Yönetim Kurulu Başkanvekili ve BKT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Usta ve BKT Genel Müdürü Seyhan Pencaplıgil de katıldı. Usta, toplantıda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin özellikle son 12 yıl zarfında kaydettiği başarılı performansla dünyanın 18. büyük ekonomisi haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Global finansal kriz ortamında Türkiye, uluslararası yatırımcılar için daha da yükselen önemli bir oyuncu haline gelmiştir. Yüzde 75’i Avrupa ülkelerinden olmak üzere, toplam 120 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekmesi bunun önemli bir göstergesidir. Siz değerli bankaların ve müşterilerinizin yükselen Türk pazarına dönük doğrudan yatırım projeleri ya da dış ticaret girişimlerinde, sizinle işbirliği yapmak için biz daima buradayız.”  


Uluslararası zirvenin akşam programında ise, Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Dr. Ekrem Kesin’in katılımı ve sunumuyla, Türk Finans Sektörü’nün bugünü ve geleceği konuşuldu.1924 yılında kurulan World Savings and Retail Banking Institute (WSBI), 80 ülkede 6,000 finansal kuruluşu bünyesinde barındırıyor. WSBI bünyesindeki bankalar ve finans kuruluşları, en son 2013 yılı verileriyle, 13.5 trilyon USD toplam aktife, 165,000 şubeye, 1,850,000 çalışana ve 1 milyar müşteriye ulaşmış durumdalar.​