Aktif Bank ve Trade Bank Of Iraq (TBI), Irak’ın Geleceğine Yatırım Yapıyor


Türkiye ve Irak Bankacılığının İki Liderinden, Irak’ın Kalkınmasi İçin Hayati Projelerde Stratejik İşbirliği Başta enerji sektörü olmak üzere farklı alanlarda yapılacak güçlü yatırımlar, Aktif Bank ve Trade Bank of Iraq (TBI) tarafından finanse edilecek.Türkiye ve Irak Bankacılığının İki Liderinden, Irak’ın Kalkınmasi İçin Hayati Projelerde Stratejik İşbirliği


Başta enerji sektörü olmak üzere farklı alanlarda yapılacak güçlü yatırımlar, Aktif Bank ve Trade Bank of Iraq (TBI) tarafından finanse edilecek.


Türkiye’nin lider yatırım bankası Aktif Bank, Irak’ın en büyük bankacılık kuruluşu ve sermayesi tamamen Irak devletine ait olan Trade Bank of Iraq (TBI) ile birlikte ortak proje finansmanı faaliyetlerine yönelik stratejik bir iş birliği için anlaşmaya vardı. Irak’ın gelişimi için önem arz eden projelerin finansmanı tarafında uluslararası alanda da işbirliği yapacak olan iki bankanın bu stratejik işbirliğinin Türkiye ile Irak arasındaki yıllık 10 milyar USD’yi geçen ticaret hacmine de katkı sağlaması hedefleniyor.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin evsahipliğinde İstanbul Ceylan İntercontinantal’de gerçekleşen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) konferansına, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Iraklı bakanlar katıldı. “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı” kapsamında gerçekleşen törende, Aktif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Usta ve Trade Bank of Iraq CEO’su Hamdiyah Mahmood Al-Jaff, "Irak’ın kalkınması için hayati önem taşıyan projelere, gerekli finansman mekanizmalarını oluşturacak stratejik işbirliği" anlaşması imzaladı.


TARİHİ BİR ADIM ATILIYOR


Irak’ın önemli enerji kaynakları ve altyapı gelişim alanlarına sahip olduğunu belirten Aktif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Usta, finanse edilecek projelere ve Irak’ın geleceğine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:


"Aktif Bank yönetimi olarak, Irak’ın uzun vadeli gelişimini olumlu değerlendiriyoruz. İşbirliğimiz ile Irak’ın altyapı gelişiminin yanında ekonomik ve toplumsal kalkınmasına da katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Elektrik üretimi ve petrokimya sanayi alanında çok sayıda projenin gerçekleştirilmesini planlıyoruz. Bu sayede, Irak’ın yeniden inşası ve ülkenin gelişiminde tarihi bir adım atmış olacağız. Güçlü ve kalkınmış bir Irak hem Türkiye hem de bölge için önem arz etmektedir ve bu hususta her iki bankanın da sağladığı finansman desteği hedeflere daha kısa vadede ulaşılması için önemli bir destektir."​