Aktif Bank’ın Dış Ticaret alanında finansman modeline Avrupa’dan büyük ödül


Aktif Bank’ın Dış Ticaret alanında finansman modeline Avrupa’dan büyük ödülAktif Bank’ın uluslararası finans kuruluşlarıyla işbirliği yaparak ülkemiz ihracatına katkı sunduğu yenilikçi finansman modeli, iş ve finans dünyasının saygın yayını Euromoney PLC grubunun Trade Finance Dergisi tarafından önemli bir ödüle layık görüldü. Türkiye’nin lider yatırım bankası Aktif Bank’a “Trade Finance ‘Deals of the Year Awards’ for EMEA” ödülünü getiren yenilikçi finansman modeli, İslam Kalkınma Bankası kuruluşu ITFC işbirliğiyle Türk ihracatçıları için geliştirildi.Uluslararası finans ve iş çevrelerinin en prestijli buluşmalarından biri olan Euromoney PLC grubunun Trade Finance Dergisi’nin ödül töreni, 17 Haziran Çarşamba günü Londra’da gerçekleşti.


Ödül gecesinde “Trade Finance ‘Deals Of the Year Awards’ for EMEA”nın (“EMEA Bölgesi, Yılın Anlaşmaları Ödülü”) sahibi Aktif Bank olurken, ödülü Aktif Bank Finansal Kurumlar Grup Başkanı Muzaffer Suat Utku ve Aktif Bank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Ünveren aldı. Aktif Bank, Euromoney PLC grubu bünyesindeki Trade Finance Dergisi’nin uluslararası saygın jürisi tarafından layık görüldüğü bu önemli ödüle, yaklaşık 200 aday arasından ulaştı.


Aktif Bank’a Trade Finance Dergisi’nin prestijli ödülünü getiren anlaşma, Banka’nın, Türk ihracatçıları için geliştirdiği özel finansman modeli çerçevesinde, bir İslam Kalkınma Bankası kuruluşu olan ITFC’yle imzalanmıştı. Ödül, Aktif Bank ile ITFC’nin yaptığı bu işleme verildi. Bu işlemle uluslararası kredibilitesi ve dereceleriyle öne çıkan Aktif Bank, İslam Kalkınma Bankası’ndan 125 milyon liralık bir kaynak sağlayarak bunu Türk ihracatçısı için kullandırıyor.


​YENİLİKÇİ VE ÖZGÜN BİR MODEL


Aktif Bank Finansal Kurumlar Grup Başkanı Muzaffer Suat Utku, ITFC ile imzaladıkları anlaşmayla ve bu anlaşmanın Trade Finance Dergisi tarafından EMEA bölgesinde “Yılın Anlaşması” olarak ödüllendirilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:


“Aktif Bank olarak, İslami Kalkınma Bankası’na bağlı Uluslararası İslami Ticaret Finansman kuruluşu​​ ITFC işbirliğinde imzaladığımız anlaşmayla, ihracat finansmanı alanında Türk ihracatçılarına yeni ve yenilikçi bir model sunuyoruz. Bankamızın uluslararası finans çevrelerinde sağladığı güvenle 125 milyon liralık bir kaynak sağlayarak Türk ihracatçısına aktarıyoruz. Türkiye’nin büyümesi için çok önemli bir güç oluşturan ihracatçılarımıza rekabet üstünlüğü sağlayan, daha uzun vadelere yayılmakta olan finansman ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir model geliştirdik. Anlaşmayla birlikte Türkiye’nin yurtdışına açılan yüzleri olan ihracatçılarımız için oluşturduğumuz 125 milyon lira tutarında iki adımlı murabaha finansman hattımız, birçok dış satım şirketine ve sektöre önemli finansman imkanları sunacak.


Bugün burada, finans dünyasının liderlerini bir araya getiren Londra’daki global platformda, ITFC ile birlikte yaptığımız bu yenilikçi işlemin onca aday arasından ödüle uzanması çok önemli bir olaydır. Büyük mutluluk ve gurur duyduk. Bankamızın birikimi ve tecrübesiyle uluslararası finans kuruluşlarının imkanlarını bir araya getiren bu anlaşmanın, Euromoney PLC bünyesindeki Trade Finance Dergisi jürisi tarafından bu şekilde takdir edilmesi, sadece Aktif Bank için değil Türk finans sektörü için de önemli bir olaydır. Biz Aktif Bank olarak her zaman ihracatçımızın yanında olmaya ve ülkemizi global platformlarda temsil etmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar aldığımız 72 uluslararası ödüle de yenilerini eklemeye çalışacağız.”