Aktif Bank'ta 2012 bilançomuzun ardından stratejik ortaklık ve halka açılma olabilir


Aktif Bank'ta 2012 bilançomuzun ardından stratejik ortaklık ve halka açılma olabilir.


Çalık Grubu iştiraklerinden Aktif Bank'ın Genel Müdürü Dr.Önder Halisdemir, bankanın 2010 yılından bu yana kârlılıkta sektörde üst sıralarda yer aldıklarını belirterek, 2012 yıl sonu bilançolarının ardından bankanın stratejik ortaklık ve halka açılma opsiyonlarını değerlendirebileceklerini söyledi. 


Reuters'la yaptığı söyleşide Halisdemir, "2010 kârı iyiydi, 2011 çok daha iyiydi. 2012 kârında da iyi bir yerde oluruz gibi görünüyor. Bundan sonra yabancı ortak bizim bölge stratejimizi destekliyorsa, sıcak bakabileceğimiz bir şey. Stratejik ortak düşünebiliriz. Yerli bir ortak da olabilir. Ayrıca halka açılma da olabilir. Zamanlama olarak bunlardan birini ya da bir kaçını hayata geçirmek için 2013 yılı diyebiliriz" dedi. 


Banka ile sürekli ilgilenenlerin olduğunu da belirten Halisdemir, Aktif Bank'ın kârlılık yönünden ve bazı verimlilik rasyoları yönünden ilk sıralarda olduğunu belirterek aktif ve özsermaye kârlılığında en iyi banka olmayı hedeflediklerini ifade etti. 


Aktif Bank 2009 yılında 9.3 milyon lira olan kârını 2010 yılında 35.1 milyon lira olarak açıklarken, bankanın bağımsız denetimden geçmemiş rakamlarına göre 2011 yılı kârı da 2010'a göre yüzde 42.5 artışla 50 milyon liraya ulaştı.


Bankanın bağımsız denetimden geçmemiş verilere göre, 2011 yılında kredileri de 1.8 milyar liraya ulaşırken, takibe dönüşen kredi oranı ise yüzde 0.53 olarak gerçekleşti.


Halisdemir, Aktif Bank'ın yatırım bankası olması nedeniyle finans dışı işlere de ortak olabildiklerini ve bunun sunduğu avantajlardan önümüzdeki dönemlerde faydalanacaklarını belirterek, "Yatırım bankası olmamız nedeniyle finans dışı işlere ortak olabiliyoruz. Önümüzdeki dönemde bunun sunduğu avantajlardan da yaralanacağız. Yani biz şirketleri satın alabiliriz. Bununla ilgili olarak diğer şirketlerin satın alınması noktasında bir şirket kurduk. Bu şirketler her türlü sektörde faaliyet gösteren şirketler olabilir. Büyüklükleri 30-50 milyon dolar bandında olacak. Hatta bir tanesini satın almanın eşiğindeyiz. BDDK'dan izin alacağız" dedi. 


Önümüzdeki dönemde yurtdışı finansman planlarıyla ilgili olarak da Halisdemir, yurt dışından finansman getirme konusunda yeni enstrümanlar üzerinde çalıştıklarını kaydetti.


Bu enstrümanlar üzerinde çalıştıklarını ifade eden Halisdemir, "Sadece sukuk değil, başka islami ürünlerle ilgili ciddi pazar var. Ama bunu farklı yapmak gerektiğini düşünüyoruz. Yine Türkiye'de ilk yapacağımız bir enstrümanı yılın üçüncü çeyreğinde çıkarabiliriz. Önemli bir tutar olmasa da başlangıç olarak iyi olacak. Körfezde para var. Bununla Türkiye'deki bir takım imkanların buluşması için çalışıyoruz. Önemli katkılarımız olacaktır" diye konuştu.


Aktif Bank'ın kurduğu Türkiye’nin ilk Varlık Finansman Fonu’nun ihraç ettiği 187 milyon TL tutarındaki VDMK (Varlığa Dayalı Menkul Kıymet) 2011 Ekim ayında gerçekleştirilmişti.


Aktif Bank'ın 2012 yılında yeni alanlara odaklanacağını belirten Halisdemir, bunların agresif işler olmadığını ancak sahanın boş bırakıldığı alanlar olduğunu belirterek, bu alanlarda yol almak istediklerini ifade etti. 


Öncelikle sigorta sektöründe bir atılım yapacaklarını söyleyen Halisdemir, "Sigorta aracılığı noktasında bir platform atılımımız olacak. Bütün sigorta şirketlerinin poliçelerinin satıldığı bir platform inşa ettik, onu hizmete alacağız. Ama bunu yaygın yapacağız. Butik bir yapı olmayacak. Bununla ilgili şirketleşmeyi de 2012'de yapabiliriz" dedi.