Aktif Bank’tan 300 Milyonluk İhraç


Türkiye’de ilk defa Aktif Bank tarafından gerçekleştirilen “Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK)” ihracının altıncısı da yatırımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.


 295,6 milyon TL tutarındaki 6. Emek VDMK ihracı ile ilgili olarak Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir “Bu ihraç yatırımcıların ekonomiye ve bankamıza duyduğu güveni göstermektedir. Akıllıca yapılandırılarak pazara sunulan ürünler piyasada her zaman karşılık buluyor ” dedi.


Yeni jenerasyon bankacılığın mucidi Aktif Bank, Türkiye için bir ilk olan Varlık Finansman Fonu’nun, 6’ıncı Emek Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracını, BIST Nitelikli Yatırımcıya İhraç Pazarında gerçekleştirdi. Başta sigorta ve portföy yönetim sektörünün önde gelen temsilcileri olmak üzere yatırımcılardan büyük ilgi gören ihraç, 55 aya varan vadelerde  17 ayrı dilimde ve dolaylı aktarım usulüne göre gerçekleştirildi.


Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihracı ile Türk Sermaye piyasalarında genişletici bir rol üstlendiklerini belirten Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir “Aktif Bank olarak, yenilikçi ve müteşebbis bankacılık yaklaşımımız ile sektörde öncü olduğumuz ve artık gelenekselleşen VDMK ihracımız ile ihraç ettiğimiz kağıtların tamamını satmak suretiyle gerçekleştirdik. Türkiye’de bir ilke imza attığımız ve 6.sını gerçekleştirdiğimiz ihraç ile görüyoruz ki akıllıca yapılandırılarak pazara sunulan ürünler piyasa koşulları ne olursa olsun her zaman karşılık bulmaktadır. Aktif Bank olarak, inovatif ve öncü kimliğimizin bir yansıması olarak sektörde tekerlek izi bırakmaya, Türk Sermaye piyasalarının derinleşmesinde etkin rol oynamaya ve sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz” dedi.


VDMK’a “yüksek düzeyde yatırım yapılabilir” notu


Aktif Bank’ın (6) No.lu Emek Varlık Finansman Fonu yapılandırılmış finansman kapsamında ihraç edeceği Varlığa Dayalı Menkul Kıymetlerin ratingi, JCR Eurasia Rating uluslararası kredilendirme kuruluşu tarafından “yüksek düzeyde yatırım yapılabilir” kategorisinde değerlendiriliyor. 6’ıncı VDMK’ın Uzun Vadeli Ulusal Notu ‘AAA (Trk)’ olarak belirlenirken, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı para notu ise Türkiye’nin ülke notu ile sınırlandırılmak kaydıyla (BBB-) olarak belirleniyor.