Aktif Bank’tan Arap ülkelerinde ticaret ve yatırım yapan şirketlere güvence sağlayan imza!

Türkiye’nin en yenilikçi yatırım bankası Aktif Bank, Arap ülkelerindeki yatırımları teşvik etmek amacıyla 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Arap Yatırım ve İhracat Kredi Garanti Kuruluşu


Türkiye’nin en yenilikçi yatırım bankası Aktif Bank, Arap ülkelerindeki yatırımları teşvik etmek amacıyla 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Arap Yatırım ve İhracat Kredi Garanti Kuruluşu (DHAMAN) ile ‘Akreditif Teyidi Sigortası Çerçeve Sözleşmesi’ imzaladı​.

Sözleşmeyle, hem Aktif Bank'ın teyit verdiği ihracat akreditifleri altındaki ödeme riski, hem de bölgedeki yatırımlar sigorta ediliyor. 21 Arap ülkesini kapsayan sözleşme, bölgeyle bağlantılı çalışan şirketlerin iş hacminin yanı sıra Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmine de katkı sağlayacak.


Aktif Bank ve Arap Yatırım ve İhracat Kredi Garanti Kuruluşu (DHAMAN) arasındaki sözleşme, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 8 Ekim 2015 tarihinde Intercontinental İstanbul'da düzenlenen 'Arap Ülkelerinde İş Güvenliği' başlıklı toplantıda imzalandı. Akreditif Teyidi Sigortası Çerçeve Sözleşmesi'ni Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer ve Dhaman Genel Müdürü Fahad Al-İbrahim imzaladı.


​Sözleşme ile Aktif Bank tarafından teyit verilen ihracat akreditifleri altındaki ödeme riski sigorta edilecek. Sözleşme kapsamında avalli (banka garantili) poliçelerden doğan alacakların sigorta edilmesi de mümkün olacak. Aktif Bank ve DHAMAN arasında dış ticaret, politik risk ve diğer sigorta ürünleri alanında işbirliği yapılması da planlanıyor. İş birliği, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Cezayir, Irak, Katar, Bahreyn, Ürdün ve Tunus'un aralarında olduğu DHAMAN'a üye ülkeleri kapsayacak.


"Türkiye'nin ihracat hacmine katkı sağlayacak"

Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer, son yıllarda yakaladığı güçlü ekonomik performans ile bölgesinin yükselen yıldızı olan Türkiye'nin Dünya ve Avrupa ekonomilerindeki sorunlara rağmen büyümeyi sürdürdüğünü belirterek şunları söyledi:

"Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmi, son 10 yıllık dönemde büyük bir artış gösterdi. 2000'li yılların başında 10 milyar doların altında kalan ticaret hacmi, bugün 50 milyar dolar seviyesine ulaştı. Kapasitemizin çok daha büyük olduğuna inanıyoruz. Başta enerji ve taahhüt sektörleri olmak üzere, Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ticaretin derinleştirilmesi ve zenginleştirilmesiyle, bölgesel ekonomik köprü çok daha güçlü hale gelecektir. Bu iş birliğiyle, bölgenin köklü ve güçlü kuruluşu DHAMAN'ın vermiş olduğu sigorta hizmetlerinden Türk firmalarının ve yatırımcıların faydalanmasını sağlayacağız. Gerçekleştireceğimiz iş birliği, ihracat, ithalat ve yatırım sigortasının önemi konusunda da farkındalık yaratacak. Yatırımcı ve iş adamlarımızın, ticari ve ticari olmayan riskleri bir engel olarak görmeyerek, bölgesel ekonomik faaliyetlerini güvenli ve sürdürülebilir şekilde yürütmelerine katkı sağlayacağız."