Aktif Bank’tan bir ilk daha


Aktif Bank'tan Bir İlk Daha
Aktif Bank, YEDAŞ (Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) adına oluşturduğu program çerçevesinde 135 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Kira sertifikası ihracına 2,5 kat talep geldiğini belirten Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer "Bu ihracın en temel özelliği; elektrik dağıtım firmalarına yatırımları için kaynak sağlarken, bu yatırımların devlet garantili geri dönüşlerinden kira sertifikalarının itfa edilmesine olanak tanıması" dedi.


Türkiye'nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, farklı bir ihraca daha imza attı. YEDAŞ'ın kaynak kuruluş olduğu elektrik dağıtım bedellerine dayalı ihraç, toplam 135 milyon TL bedel ile 26 Haziran tarihinde tamamlandı. 3 aydan 18 aya kadar değişen vadelerde 6 adet kira sertifikasından oluşan ihraçtaki kira sertifikalarının geri ödemesi, kamu tarafından garanti edilen yatırım bedellerinden gerçekleştirildiği için, JCR Eurasia Rating ihracın kredi notunu AAA olarak değerlendirdi. Böylelikle hem düşük riskli hem de görece yüksek getirili bir kira sertifikası hayata geçirildi.


Sümer: "Elektrik enerjisinde sürdürülebilirlik sağlıyor"


Aktif Bank'ın YEDAŞ adına hayata geçirdiği bu projenin, elektrik enerjisinin dağıtımına yönelik ilave yatırım imkânı sunması ile sürdürülebilirlik anlamında önemli bir adım olduğunu vurgulayan Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, ihracın bugüne kadarki borçlanma enstrümanı ihraçlarından farklarını anlattı. Sümer, "Gerçekleştirdiğimiz ihraç, elektrik dağıtım firmalarının yatırımları için kaynak temin ediyor ve böylece elektrik enerjisinin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak sürdürülebilirlik kriterlerine destek veriyor. İkinci olarak, kira sertifikası geri ödemelerinin kamu tarafından garanti edilmiş nakit akışları ile gerçekleştirilmesi, kredi notunun AAA olması ve buna karşın yüksek getiri sağlaması ihracın avantajlarını ortaya koyuyor. Son olarak da faizsiz finans prensiplerine uygun olması açısından hem konvansiyonel hem de faizsiz enstrümanlara ilgi duyan geniş bir yatırımcı kitlesine hitap ediyor." diye konuştu.  


Sümer, önümüzdeki dönemde de yenilenebilir enerji ve elektrik dağıtımı alanlarının finansmanına yönelik farklı kurgulardaki sermaye piyasası enstrümanları ile yatırımcıların karşısına çıkmaya devam edeceklerini belirtti.