Aktif Bank'tan Girişimcilere Kalıcı Destek "Melek Yatırımcı Bulma Kılavuzu"


Türkiye’nin en büyük yatırım bankası Aktif Bank, Avrupa Melek Yatırım Ağı’nın (EBAN) Avrupalı girişimciler için hazırlamış olduğu kitabı yerelleştirerek Türk girişimcilerine sunuyor.


​“Melek Yatırımcı Bulma Kılavuzu” adlı kitap  yayınlandı.


Yenilikçi uygulamalarıyla ve oluşturduğu yeni iş alanları ile dikkat çeken Aktif Bank, son olarak ekonominin temel taşı melek yatırımcılar ve girişimciler için her türlü konunun detaylı anlatıldığı “Melek Yatırımcı Bulma Kılavuzu” adlı kitapçığı Türkiye’ye uyarladı. Kitabın ilk 30,000 adetlik baskısının girişimcilere ücretsiz olarak dağıtımını gerçekleştirecek  olan Aktif Bank Türk girişimcilere bu alanda ülkemizde yayınlanan ilk el kitabını kazandırmış oldu. Kitabın tanıtımı için Karaköy Ferah Feza’da gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına, girişimci ekosisteminin önde gelen isimleri katılırken, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Mali Sektörle İlişkiler ve Kambiyo Genel Müdürü Sn. Ali Arslan, Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, EBAN - Avrupa Melek Yatırım Ağı Onursal Baskanı Paulo Andrez ve TBAA - Melek Yatırımcılar Derneği Başkanı & Links Angel BAN Melek Yatırım Ağı Başkanı Baybars Altuntaş da konuşma yaptı. 


Kitapla ilgili bilgi veren Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir, “Bu kitapla gelişmiş ülkeler kendi girişimcilerine nasıl yol  gösteriyorsa o yolları ülkemizdeki girişimcilere de göstermek istedik. Zira bir girişimin destek bulmasının ölçüleri ve metodolojisi ülkeden ülkeye çok fark göstermiyor. İçimizdeki uzman kurul Türkiye ile ilgili yerelleştirmeler yaptı ve sonunda tüm girişimciler için bir başucu eser ortaya çıktı.


Biz girişimci  ve girişimcilerin sayısı ve niteliğinin artmasını kendimize vazife edindik. Zaten ülkemizin en büyük yatırım bankasının, aynı zamanda yerli bir bankanın da doğal işi olarak görüyoruz bunu. Eskiden eğitim sistemimizde iyi birer memur olarak yetiştiril​​iyorduk. Şimdi ben de yaparım diyen gençler yetiştirmek üzere herkes seferber oldu. Yine eskiden büyük kurumlara verilen teşvikler artık doğrudan halka ve girişimcilere veriliyor. Bir ülke girişimcileri kadar zengindir. Girişimcilerin sayısının artması ülkenin büyümesine ve işsizliğin azalmasına doğrudan etki etmektedir. Her bir girişim 4 kişiye iş sağlıyor. Ülkemizdeki girişimci ekosisteminin geliştirilmesi konusuna banka olarak büyük destek vermekteyiz. Bunun için son bir yıl içerisinde Avrupa Melek Yatırım Ağı’nın Türkiye ayağını kurduk. Televizyonlarımızda yayınlanan girişimci yarışmalarını sponsor ve yönlendirici olarak destekledik. Avrupa’nın en popüler girişimcilik yarışmalarından, 34 ülkede düzenlenen Seedstar yarışmasının Türkiye etabının ilk defa düzenlenmesine vesile olduk. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının organize ettiği ve 120 girişimcinin katıldığı “Tekno Girişim Zirvesi”ne destek verdik. Yıldız Teknik Üniversitesi ile üniversite öğrencilerine yönelik olarak 11 şehir 18 üniversite’den gelen 225 farklı proje ile  “İlk İşim Girişim” insiyatifini başlattık. Yine önemli bir adım olarak faaliyete geçirdiğimiz AR-GE Finans programımızla girişimcilerin teminatsız teminat mektubu almasına olanak sağlayarak başlangıç aşamasındaki girişimcilerin önemli bir sorununu ortadan kaldırdık. Mevcutta, girişimcilerle yatırımcıları bir araya getirmek, girişimcilerin girişimlerini profesyonel çekilmiş videolarla tanıtabilecekleri bir platform sağlayabilmek amacıyla bir websitesi üzerinde çalışmalar yapıyoruz.  Ama en önemli ve kalıcı bir eser olarak bu kitabı görüyorum.


Bu kitap ile girişimciler özgüvenli biçimde neler yapacaklarını bilecek, birçok fikir ve girişim heba olmayacak. Doğru biçimde destek bulacak. Yarasın diyorum. İş ve girişim olsun ülkemiz büyüsün işsizlik azalsın diyorum” şeklinde açıklama yaptı.


Girişimcilerin özellikle melek yatırımcılar kanalıyla özkaynak (sermaye yatırımı) bulma süreciyle ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırma amacıyla hazırlanan kitapta, girişimcilere de sermaye bulma süreci, yatırımcı ile girişimci arasındaki ilişkinin püf noktaları, yatırımcı anlaşması, vergi avantajları,  gibi konularda önemli tavsiyeler veriliyor.​