Aktif Bank’tan yeni VDMK düzenlemesi hakkında açıklama


Aktif Bank’tan yeni VDMK düzenlemesi hakkında açıklama


Türkiye'nin en büyük yatırım bankası ve Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler (VDMK) piyasasının öncü kuruluşu Aktif Bank'tan, VDMK ihracına konu olabilecek varlık havuzunu genişleten ve bu ürünlerin ihracını teşvik edici hükümler getiren Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 11 Kasım tarihli yeni düzenlemesi hakkında açıklama geldi. Düzenlemenin VDMK piyasasının gelişimine çok önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Aktif Bank Kredi Analitik ve Sermaye Piyasaları Genel Müdür Yardımcısı Tevfik Kınık, bankanın bu alandaki çalışmaları hakkında kısa bilgiler de paylaştı.


2011 yılından bu yana banka bilançosunda bulunan yüksek kaliteli varlıkların yanı sıra Türkiye'nin önde gelen kuruluşlarının varlıklarını da menkul kıymetleştirerek Türk sermaye piyasalarına VDMK gibi önemli bir ürün kazandırdıklarını ifade eden Kınık, "Yurtdışında Asset Backed Security (ABS) olarak bilinen VDMK ve benzer nitelikli yapılandırılmış ürünler; kaynak kuruluş riskinden bağımsız olarak, yatırımcılara belirli bir varlığa dayalı, teminatlandırılmış ve güvenli bir ürün alternatifi sunuyor. Kaynak kuruluş niteliğindeki finansal kuruluş ve şirketlere ise borçlanma yerine varlık satışı ile finansman ve likidite sağlıyor. Türk sermaye piyasasına kazandırdığımız birçok yenilik gibi bugüne kadar VDMK piyasasında toplam 4,2 Milyar TL büyüklüğünde 19 farklı ihraca imza attık" dedi.


11 Kasım tarihli yeni SPK düzenlemesi hakkında ise "Türk sermaye piyasalarının gelişimi için hükümetimiz tarafından verilen destek ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan bu yeni düzenleme büyük önem taşıyor. Bu adım VDMK gibi yenilikçi finansal ürünlerin Türk sermaye piyasalarında daha fazla tanınmasına ve sektörümüzün bu dönemde ihtiyacı olan güvenli yatırım alternatiflerinin artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.