Aktif Bank'tan yurtdışında sukuk ihracı


Aktif Bank İrlanda Borsası GEM piyasasında 7 yıl vadeli 118 milyon ABD doları tutarında Mudaraba Sukuk ihracı gerçekleştirdi.


Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, aracılık hizmeti verdiği yurtdışı Mudaraba Sukuk ihracı ile yatırım bankacılığında yeni bir dönemi başlattı ve ilk defa Türkiye'de yerleşik bir kurumun yurtdışı ihracına tek başına aracılık ederek uluslararası sermaye piyasalarından kaynak temin etmesini sağladı. Sukuk ihracı ayrıca Türkiye’den bir kurumun yurtdışında yaptığı ilk Mudaraba türünde Sukuk işlemi olması dolayısıyla da bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu ihraç aynı zamanda, İrlanda Borsası Global Exchange Market piyasasında gerçekleşen ilk Sukuk ihracı olması açısından yurtdışında da önem arz ediyor.


Aktif Bank tarafından 10 Mayıs 2017 tarihinde, İrlanda Borsası Global Exchange Market (GEM)  piyasasında gerçekleştirilen 7 yıl vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli 118 milyon ABD doları tutarındaki ihraç, yurtdışındaki kurumların talepleriyle başarılı bir şekilde sonuçlandı. 

 

İhracın gördüğü ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer; “Aktif Bank olarak uluslararası piyasalar nezdinde oldukça farklı ve ilk kez gerçekleşen bir ihracı daha tamamladık. Türkiye’de ilk kez bir yatırım bankası, yurtdışında bir Sukuk ihracına tek başına aracılık etti. Önümüzdeki dönemde yurtdışı ihraçlarının sayısını çoğaltarak, kaynak çeşitliliğini arttırmayı hedefliyoruz” dedi.