Avrupa'dan Aktif Bank'a Önemli Ödül: EFMA'dan Ödülle Dönen Tek Türk Bankası Aktif Bank Oldu


Bankacılık Sektöründe yenilikleri ile adından söz ettiren ve iş modelini “Yeni Jenerasyon Bankacılık” olarak tanımlayan Aktif Bank’a bir ödül de Avrupa’dan geldi.


Avrupa Birliği finans ve bankacılık sektörünün en önemli kurumlarından biri olan EFMA, Banka’nın yeni projesi “Aktif Nokta Projesi”ni birincilikle ödüllendirdi.Bu büyük organizasyonda dünya devlerini geride bırakan Aktif Bank daha önce de Financial World Innovation Awards yarışmasında HSBC, Barclays, Lombart gibi rakiplerini geride bırakarak “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” seçilmişti. 


Yeni jenerasyon bankacılığın öncü ismi Aktif Bank küçük işletmeler için​  geliştirdiği ve kısa sürede Türkiye’de geniş dağıtım ağına ulaşan Aktif Nokta Projesi ile EFMA (Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği) ödüllerinde “Physical Distribution” kategorisinde birinciliğe layık görüldü.


Sadece Türkiye’nin degil, dünyanın büyük ve başarılı bankalarını geride bırakarak ödüle uzanan Aktif Bank’ın kısa listeye kalan rakipleri arasında  Alior Bank, Citi Bank, Intesa Sanpaolo ve  Jyske Bank yer alıyordu. Türkiye’den de birçok bankanın başvurduğuAvrupa Birligi’nin bu önemli organizasyonunda ödül alan tek Türk bankası olan Aktif Bank bu sayede hepsi alanlarında birbirinden prestijli kurumlardan verilen onlarca uluslararası ödülüne cok degerli bir yenisini daha eklemis oldu.


16 Ekim Çarşamba günü Paris Le Meurice Otel’de gerçekleşen törenle Aktif Bank adına ödülü alan Aktif Bank Genel Müdürü 

Dr. Önder Halisdemir, yola ilk çıktıkları günden beri  inovatif bakış açısı paralelinde müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla sundukları hizmetlerin yalnızca başarılı finansal sonuçlarla değil uluslararası arenada en prestijli ödüllere layık  görülmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek; “Aktif Bank sektörde yeniliğin ve dinamizimin adı oldu. Aktif Bank yerli bir banka olarak ülkemizin gençlerinin iş geliştirdiği bir iş geliştirme platformu oldu.  Takip eden değil trend yaratan ürün, hizmet ve kulvarlar geliştiriyoruz. Bu defa birincilik alan çalışmamız bakkal Mürsel Amca için geliştirdiğimiz bir iş. Bunun hikayesini ayrıca anlatacağım. Küçük işletmeler için önemli bir imkan ve destek. Tüm yeniliklerimizin temelinde başta ülkemize ve dünyaya sağlanacak bir katkı düşüncesi var. Aktif Nokta projesi de bu bakış açısının bir sonucu olarak doğdu ve dükkan içinde dükkan anlayışıyla ülkenin pek çok noktasında fatura tahsilatından sigortaya, GSM TL yüklemeden kataloglu ürün satışına kadar geniş bir hizmet yelpazesini tüketiciyle, ihtiyacın oluştuğu anda ve yerde buluşturdu. Bu platform ayrıca TÜBİTAK destekli bir yenilik. Böylece bir AR-GE desteği hayata geçti. Şimdiden 1250 noktaya ulaşan, ayda 400 bin işlem yapan ve dünya ödülü alan bir aşamaya ulaştı. Bugün geldiğimiz noktada, azim, inanç ve adanmışlıkla çalıştığımız uzun mesailerin sonunda topladığımız bu ödüller bizleri daha iyilerini yapmak konusunda cesaretlendirmektedir. Biz Türkiye’nin en iyisisini seçen  yarışmalara katılmıyoruz. Yaptıklarımızın ne olduğunu biliyor ve dünya arenasında jürili ciddi organizasyonlarda yarışıyoruz. Biz damardan yenilikçiyiz.Yoksa bu başarılı finansal sonuçlar ve uluslararası birincilikler gelmez.Sanırım Aktif Bank son üç yılda ülkemize en çok uluslararası ödül kazandıran kurum oldu. Bir Türk Bankası dağıtım kanallarından, ödeme sistemlerine, iletişimden,altyapıya, yatırım ürünlerine kadar girdiği tüm yarışmalarda ödülleri topluyor ve ülkemizin adını duyuruyor. Bu yıl Amerika’da yayınlanan önemli bir pazarlama kitabında da case study olarak yer aldık. Bu ödüllere başarılı finansal sonuçlar da eşlik edince mutlu oluyoruz.” diye konuştu.


EFMA Genel Sekreteri Patrick Desmarès, ödüle ilişkin yaptığı açıklamada, Aktif Nokta projesinin yenilikçi projelere etkileyici bir örnek olduğunu vurguladı. Desmares, bankacılık alanındaki yeniliklerin önemine işaret ederek; “En etkileyici projeler Doǧu Avrupa ve Asya’da hızlı gelișen ve öne çıkan ülkelerde görülüyor. Türkiye de bunlardan biri. Köklü büyük bankalar arasından sıyrılan Aktif Bank’ın Aktif Nokta projesi bunun en güzel örneǧi” dedi.


AB’NİN EN PRESTİJLİ ÖDÜLLERİNDEN BİRİ 


1971 yılında kurulan ve perakende hizmetler alanında inovasyonun geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla tüm dünyadan önde gelen kuruluşlarla ortak çalışmalarda bulunan, raporlar yayınlayan Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği’nin (EFMA) verdiği ödüller, finans çevrelerinin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor. Yarışmaya katılmak isteyen kuruluşlar, perakende finansal hizmetler sektöründe fark yaratan ve inovatif yapısıyla rol model olarak benimsenen projeleri ile başvuruda bulunuyorlar. EFMA juri değerlendirmesinde finale kalan projeler EFMA üyeleri arasında online olarak gerçekleştirilen oylama sonucunda ödüllendiriliyor. Bu sene yarışmada ülkemizi temsil eden diğer Türk Bankalari Akbank, Finansbank, DenizBank ve Türk Ekonomi Bankasi oldu.


AKTİF NOKTA NEDİR? 


Aktif Nokta, dükkan içinde dükkan konseptiyle müşterilerin hayatlarının kolaylaşmasını ve zamandan tasarruf etmelerini sağlayan, tansiyon aletinden elektrik süpürgesine, ütüden oyuncağa birçok ürünü satın alınabilen, sigorta işlemlerinden şehir ve ulaşım kartı dolumuna, şehirlerarası otobüs ve uçak bileti işlemlerinden, elektrik, su, doğalgaz, telefon fatura ödemesine ve hatta GSM TL yüklemesine kadar birçok işlemin güvenle gerçekleştirilebildiği bir platformdur. Aktif Nokta sadece müşterilerin ihtiyacı olan hizmetlere ulaşmasını sağlamakla kalmayarak paralelde iş yerleri sahipleri için de daha çok para ve daha çok müşteri kazandıracak yeni bir kazanç kapısı imkanı sunmaktadır. Aktif Nokta ile ilgili daha fazla bilgiye  www.aktifnokta.com.tr sitesinden ulaşılabilir.