Çalık Grubu'ndan Kosova'ya yeni yatırım!


Balkanlardaki en büyük Türk sermayeli mevduat bankası olma özelliğini taşıyan Milli Ticaret Bankası (Banka Kombetare Tregtare-BKT), Priştina'dan sonra Kosova'daki ikinci şubesini Türk nüfusun yaygın olarak yaşadığı Prizren'de açtı.


Kosova'da finans alanında ilk Türk yatırımcı olan Çalık Grubu, sahibi olduğu BKT aracılığı ile Kosova'nın ekonomisine katkıda bulunmak üzere yatırımlarını sürdürüyor.


Nüfusun %80'inin Türkçe konuştuğu Prizren'deki açılış töreninde, BKT Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çalıkbank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, davetlilere Türkçe seslenerek, amaçlarının Kosova'nın kalkınmasına ve refah seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Halisdemir, Balkanların en büyük Türk sermayeli yatırımcısı olan Çalık Grubu'nun stratejik önemdeki bu bölgenin finans sektörüne yatırımlarına devam edeceğini belirterek, bölgenin doğrudan yatırımcılara sunduğu fırsatlarla tüm uluslararası girişimciler için cazip bir pazara dönüşmekte olduğunu kaydetti.

Çok sayıda büyük firmanın Uzakdoğu'yu riskli değerlendirdiğini söyleyen Halisdemir, bu büyük yatırımcıların Avrupa'nın parçası olan Balkan ülkelerini yatırımlarının merkezi olarak görmeye başladığını belirtti.


BKT Prizren Şubesi'nin açılış töreninde konuşan Prizren Valisi Ramadan Muja ise cesur Türk girişimcisinin Kosova'ya olan inancının memnuniyet verici olduğunu söyleyerek, BKT ile bundan sonra küçük ve orta ölçekli firmaların ihtiyaç duyduğu finansman imkanına ulaşabileceğine belirtti.


BKT hakkında: 

1993 yılında kurulan ve 2000 yılında özelleştirilen BKT'nin diğer ortakları %20'şer payları ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Dünya Bankasına bağlı Uluslararası Finans Kuruluşudur. 2007 yılsonu itibariyle Arnavutluk'un en büyük ikinci bankası olan BKT, Mayıs 2008 tarihi itibariyle 1,3 milyar USD aktif büyüklüğüne ulaşmıştır. Özkaynak karlılığını 2007 yıl sonu itibari ile %42 gibi yüksek bir seviyede gerçekleştiren Banka, 2006 yılında da "The Banker" dergisi tarafından "Arnavutluk'un en iyi bankası" seçilmiştir. Hizmetlerini Arnavutluk'un farklı şehirlerindeki 41 şube ile sürdüren BKT, 2007 yılından itibaren Kosova'da da iki şube ile faaliyet göstermektedir. BKT, kamu ve özel sektör kurum ve şirketleri ile bireysel müşterilerine her türlü bankacılık ürün ve hizmetini sunmaktadır.​