Çalık Holding ve Aktif Bank’tan Gambiya Ziyareti


 Çalık Holding ve Aktif Bank üst düzey yönetimi Gambiya Cumhurbaşkanı ve Bakanlar ile görüştü:


Çalık Holding ve Aktif Bank'tan Gambiya ziyareti


 


Uluslararası enerji projelerine yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Çalık Holding ve Afrika kıtasına yönelik ihracat odaklı faaliyetler yürüten Aktif Bank üst düzey yöneticileri, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow'u ve çeşitli bakanlıkları ziyaret etti. İki ülke arasındaki mevcut ve potansiyel projelerin görüşüldüğü ziyaretlerde, Çalık Grubu ve Aktif Bank'ın bölgedeki faaliyetlerine ivme kazandırılacağı belirtildi.


 


Çalık Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Sümer ve Aktif Bank Uluslararası Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, Gambiya'ya ziyarette bulundu. Gambiya Cumhurbaşkanlığı, Gambiya Altyapı, Çalışma ve Ulaşım Bakanlığı, Enerji ve Petrol Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile görüşmeler yapan ikili; Türkiye ile Gambiya arasında devam eden projelerin yanı sıra potansiyel iş birlikleri için de görüş alışverişinde bulundu. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bankacılık alanındaki iş birlikleri ve ülkenin enerji, altyapı, sağlık, IPP, EPC alanındaki çalışmaları masaya yatırıldı.


 


Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, Aktif Bank'ın Gambiya'daki faaliyetleri ve Gambiya bankacılık sektörüne verdiği desteklerden ötürü teşekkürlerini sundu. Aynı zamanda Çalık Holding'in bölgedeki projelerini titizlikle inceleyen Barrow, potansiyel iş birlikleri için de heyecan duyduklarını belirtti.


 


Utku: "Afrika bankacılık ilişkileri noktasında dünyanın sayılı oyuncularındanız"


Aktif Bank'ın Afrika kıtasında sahip olduğu bankacılık ağı ile öncü konumda olduğunun ve Afrika ile tüm dünya arasında finansal köprü kurduklarının altını çizen Utku, "Afrika kıtasında 300'ü aşkın muhabir banka ile ihracatçılarımıza kıtada sunduğumuz imkanları, pandemi sürecinde yaptığımız bu ziyaretlerle genişletmeyi hedefliyoruz. Gambiya, Batı Afrika'nın ticaret merkezi olması sebebiyle Aktif Bank olarak dış ticaret çalışmalarımızda ana odak noktalarımızın başında geliyor. Afrika'ya yönelik faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz, yakın zamanda da Afrika'ya yönelik dış ticaret platformumuzu kamuoyunun hizmetine sunmaya hazırlanıyoruz" dedi.Sümer: "Bölgedeki enerji yatırımlarımıza devam edeceğiz"


Çalık Holding ve Aktif Bank Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Sümer "Afrika'da enerji, inşaat ve maden alanında çalışmalarımız ve yatırımlarımız bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanı ile bu alanda Gambiya'daki fırsatlar ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk" dedi.


 

Aktif Bank Hakkında


Türkiye'nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, yatırım bankacılığını yeniden yorumladığı yenilikçi iş modelleri ile dikkat çekiyor. İştirakleri ve iş ortaklarıyla birlikte 10'un üzerinde iş kolunda krediden sigortaya, ulaşımdan kart hizmetlerine, ödeme sistemlerinden eğlence dünyasına kadar geniş bir yelpazede 10 milyondan fazla müşterisine seslenen Banka, Türkiye genelindeki 12 şubesi ile ağırlıklı olarak kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılığa odaklanıyor. Kurumsal bankacılık ve uluslararası bankacılık alanlarındaki uzmanlığıyla bilinen Aktif Bank, 143 ülkede bini aşkın muhabirlik ilişkisiyle zorlu coğrafyalarda hizmet sunarken, ülkemizin dış ticaret hacmine önemli katkılarda bulunuyor. Türk sermaye piyasalarında lider kurum konumunda olan Aktif Bank, sektörde ilklere imza atmayı sürdürüyor. Türkiye'nin elektrik sektörüne kaynak yaratan ilk sürdürülebilir ihracını gerçekleştiren Banka; sukuk, VDMK, altına dayalı kira sertifikası gibi sermaye piyasası ürünlerindeki yetkinliğiyle sektöre öncülük ediyor. Özel bankacılık alanında da bireysel müşteri tabanını genişletmeye ve yönetilen varlık büyüklüğünü artırmaya devam eden Aktif Bank, nitelikli ürün taleplerine esnek ve hızlı cevap vermesi sayesinde bu alandaki yerini sağlamlaştırıyor.