Gürcistan ve Türkiye'nin İki Girişimci Bankasından Büyük İşbirliği


Gürcistan’ın en büyük bankası Bank of Georgia ile Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank arasında para transferi ve sigortacılık alanlarında 2 ortak hizmet sözleşmesi imzalandı.


Bank of Georgia’nın Türkiye temsilciliğinin resmi açılışı için verilen davette imzalanan anlaşmalar uyarınca iki banka arasında Türkiye’nin ilk ve tek yerel para transfer hizmeti olan UPT (Ucuz Para Transferi) ve bir Aktif Bank iştiraki olan Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerlik A.Ş ile Bank of Georgia iştiraki olan Aldagi BCI arasında sigorta hizmetleri konusunda işbirliği kararı alındı.


Bank of Georgia CEO’su Irakli Gilauri, anlaşmaya ilişkin şunları söyledi: “İstanbul’da açtığımız temsilciliğe paralel olarak, Gürcistan ve Türkiye arasındaki güçlü ekonomik ortaklığın sağladığı iş fırsatlarını değerlendirmek amacıyla Aktif Bank ile güçlerimizi birleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin en girişimci ve en inovatif bankalarından biri olan Aktif Bank’ın, bölgedeki faaliyetlerimizi geliştirmede çok değerli bir partner olacağına inanıyorum”.


Aktif Bank CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Önder Halisdemir de açılış töreninde yaptığı açıklamada iki banka arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı. Dr. Halisdemir, “Gürcistan’ın en yenilikçi bankası olan Bank of Georgia ile Aktif Bank arasında bugün imzaladığımız ortak hizmet anlaşmaları kapsamında Gürcistan ve Türkiye arasında gitgide güçlenen ticari ilişkilerin pekiştirilmesinde önem taşıyacak Ucuz Para Transferi (UPT) ve Sigorta hizmetlerimizi de devreye alıyoruz. UPT ile Türkiye’deki yaygın hizmet ağımızı, iki ülke arasında ucuz, hızlı ve güvenli para transferine imkan sağlarken, sigorta tarafında gerçekleşen protokol ile Gürcistan ve Türkiye sınır geçişlerinde araç ve yolcuların seyahatleri süresince sigorta güvencesinde olması sağlanarak her iki ülke vatandaşlarının bu coğrafyalarda güvenli bir şekilde ticari ve turistik seyahatlerini gerçekleştirdikleri sürede can, mal ve sorumluluklarını teminat altına alıyoruz.”  dedi.