İzmir’de Passolig Kartlıların sayısı bir sezonda 2,5 kat arttı

Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, İzmir’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek güncel Passolig verilerini ve Passolig Sistemi hakkında bilinmeyenleri aktardı.


İzmir’de Türk futboluna iz bırakmış köklü kulüpler ve futbola tutkuyla bağlı bir taraftar profilinin bulunduğunu belirten Kazancı, İzmir’de yeni stadyumlarla birlikte tribünlerin daha fazla seyirci çekmesini beklediklerini ifade etti.


Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, Passolig ile ilgili mevcut verileri değerlendirmek ve soruları yanıtlamak üzere İzmir basının temsilcileri ile buluştu. 6 Eylül 2016 Salı günü, İzmir’de gerçekleşen buluşmaya Göztepe ve Altınordu kulüplerinin yöneticileri de katıldı. Toplantıda, Passolig Kart adedi sıralamasında il bazında 6. sırada yer alan İzmir’de seyirci sayısının bu sezon daha da artma eğiliminde olduğu değerlendirmesi yapıldı.


Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’de bir önceki sezona göre seyirci sayısında yüzde 35 oranında artış olduğunu belirterek, toplam Passolig Kart sayısının 2 milyon 150 bine ulaştığını söyledi. İlk iki haftası geride kalan Turgay Şeren Sezonunda tüm takımlara başarılar dileyen Kazancı, “Geride kalan iki sezon sonunda Passolig Kart sahibi taraftar sayısı 2 milyon 150 bini aşmış durumda. Sezon sonuna kadar bu sayının 3 milyonun üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Türkiye genelinde ve İzmir’de statlara giden seyirci sayısı her geçen gün artıyor ve artmaya devam edecek. 2015 - 2016 sezonunda hem Spor Toto Süper Lig hem de TFF 1. Lig’de seyirci sayısı, bilet satışları ve hasılat önemli ölçüde arttı. Bir önceki sezona göre, seyirci sayılarında, Spor Toto Süper Lig’de yüzde 35; PTT 1.Lig’de ise yüzde 32,5 artış gerçekleşti” dedi.


Kazancı, Spor Toto Süper Lig’de 2014-2015 sezonunda 1 milyon 904 bin olan seyirci sayısının 2015-2016 sezonunda 2 milyon 568 bine çıktığını; TFF 1. Lig’de ise 498 bin civarında olan sayının 661 bine yükseldiğini söyledi. Passolig verilerine göre 2014-2015 sezonunda Ziraat Türkiye Kupası maçlarını 302 bin seyirci izledi. Bu sayı geçen sezon ise 364 bin oldu. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarında, 2014-2015 sezonunda 336 bin olan seyirci sayısı, 2015-2016 sezonunda 477 bin olarak gerçekleşti. 2014-2015 sezonunda toplam seyirci sayısı 3 milyon 42 bin iken 2015-2016 sezonunda 4 milyon 41 bin futbolsever stadyumları doldurdu.


Kazancı: İzmir Türkiye’de modern futbolun doğum yeri

İzmir’in modern Türk Futbolunun doğum yeri olduğuna dikkat çeken Kazancı, İzmir’in, kulüplerin başarıları, misyonları ve yetiştirdikleri sporcularla, Türk Futbol tarihine damga vurmuş bir şehir olduğunu söyledi. Kazancı, “İzmir, Türkiye’de modern futbolun doğum yeri. Biz futbolseverler için bunun anlamı büyük. Metin Oktay, Mustafa Denizli gibi pek çok efsane isim burada doğdu. İzmir kulüpleri ve taraftarları Türkiye’de futbola büyük hizmetler sundular. Buradaki köklü futbol kültürü, sadece takımına değil futbolun kendisine de tutkuyla ve sadakatle bağlı bir taraftar kitlesi yaratmış. İzmir şu anda en çok Passolig Kart sahibi bulunan 6. İl durumunda. Bu sayı hızla artıyor. İzmir'deki Passolig Kart sayısı 2014-2015 futbol sezonunda 33 bin iken, 2015-2016 futbol sezonu sonunda 81 bine yükseldi. Bir sezonda 2,5 kat oranında artış söz konusu. Seyirci sayısında ise 3 kattan fazla artış var. Bir önceki sezon 30 bin civarında olan seyirci sayısı, geçen sezon 100 binin üzerine çıktı. Diğer yandan, yeni stadyumlar her yerde seyirci sayısını ciddi oranlarda artırıyor. Bu artışı İzmir’de de bekliyoruz. Bornova Stadyumu çok kısa bir süre sonra bitecek. İlk olarak orada bu artışı gözlemleyeceğiz. Geçen sezon TFF 1. Lig’in seyirci rekoru da İzmir derbilerinde kırıldı. Sezonun her iki yarısında Karşıyaka ve Göztepe arasında oynanan derbi müsabakalarında tribünleri toplam 28 bin taraftar doldurdu. İki ezeli rakibin bir dünya rekoru da mevcut Dünyada en fazla seyirci tarafından izlenen 2. Lig maçı, 80 bin kişinin tribünleri doldurduğu bir başka Göztepe-Karşıyaka derbisiydi.” dedi.


İzmir’de toplam Passolig Kart adedi 100 bine ulaştı

Ceyhun Kazancı, İzmir’de Passolig Kart sayılarının kulüplere göre dağılımından da bahsetti. Göztepe e-bilet sistemine 2015-2016 sezonunda dahil olmasına rağmen, İzmir’de en fazla Passolig Kart’a sahip olan kulüp oldu. Göztepe’nin Passolig Kart sayısı 20 bin sınırına ulaşmış durumda. Altınordu’nun Passolig Kart sayısı da 3 kat artarak bin adetten 3 bin adede kadar yükseldi. İzmir kulüplerinin toplam Passolig Kart adedi ise 8 bin 500’den 30 bine çıktı.


“Taraftarları bilgilendirmek istiyoruz”

Ceyhun Kazancı, Passolig ile ilgili kamuoyunda yanlış bilinen bazı konulara da açıklık getirdi. Passolig Kart ve sistem ile ilgili kamuoyunu daha iyi bilgilendirmek için yurt genelinde çeşitli iletişim kanalları üzerinden çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Kazancı, “Başlangıçtan itibaren kamuoyunda yanlış algılanan bazı konular var. Bunlar arasında en fazla öne çıkan başlıklardan biri Passolig’in tribün kapattığı yönündeki yanlış kanı... Biz burada yalnızca uygulayıcı konumunda bulunuyoruz. Federasyonumuzun ve kulüplerin de bu konuda bazı çalışmaları olduğunu biliyoruz. Hem tribünlerin dolması hem de ticari açıdan bunun aksini düşünmemiz zaten söz konusu değil. Ancak bir yasa var ve biz yasanın ve yetkili kurumların öngördüğü uygulamayı gerçekleştirmekle yükümlüyüz” dedi.


Kazancı, Passolig Kart sahibi olmayan pek çok taraftarın yanlış bildiği bir konuya daha açıklık getirerek, “Passolig kartı olmayan bir taraftar maç gününde bile, sadece kart başvurusunda bulunarak stadyuma girebilir. Bunun için sisteme kayıt olması yeterlidir. Taraftarlar, Passolig Kartları, henüz ellerine ulaşmamış olsa bile gişelerden temin edebilecekleri tek geçişlik pass kartlarla maça giriş yapabilirler” açıklamasını yaptı.


Ceyhun Kazancı ayrıca, bu sezon Passolig mobil uygulamasını da devreye alacaklarını; kısa bir süre içinde kullanıma hazır hale gelecek uygulama ile taraftarların, kart başvurusu, maç bileti alma, kart alma, kart yenileme, para yükleme, bilet süresini uzatma, bilet transferi ve kombineden maç bileti transferi gibi hizmetleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceklerini sözlerine ekledi.