Mükafat Portföy Yönetimi Faizsiz Finans Piyasalarına Yeni Bir Soluk Getirecek

Aktif Bank, İslam Kalkınma Bankası’nın iştiraki ICD ile Türkiye’ye faizsiz yatırımlar için farklı bir model getirecek “Mükafat Portföy Yönetimi Şirketi”ni kurdu.


Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank’ın, İslam Kalkınma Bankası’nın iştiraki ICD ortaklığı ile faizsiz portföy yönetimi yapmak üzere kurduğu Mükafat Portföy Yönetimi Şirketi’nin faaliyetlerine ilişkin SPK izni; Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınlandı.


Yerli ve yabancı, tüm dünyada faizsiz finansman modellerine yatırım yapmak isteyen kurumsal ve bireysel yatırımcılara farklı ürünler ile verimli yatırım alternatifleri oluşturacak olan Mükafat Portföy Yönetimi, yüzde 80’i Aktif Bank, yüzde 20’si ise İslam Kalkınma Bankası’nın iştiraki ICD ortaklığı ile kuruldu.  Faizsiz finans piyasalarına yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Mükafat Portföy Yönetimi, yabancı yatırımcıların da Türkiye’ye giriş kapılarından biri olmayı hedefliyor.


Aktif Bank CEO’Su Serdar Sümer, Türkiye’de İslami finansman konusunda oldukça büyük fırsatlara açık olduğunu ve bu konuda yatırımcıların ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler getirmek istediklerini söyledi. Halen Türkiye’de toplam sermaye piyasası pazarında yalnızca yüzde 5 payı olan İslami finans ürünlerinin oranının yüzde 15 düzeyine çıkması gerektiğini belirten Sümer; “Aktif Bank olarak; İslami finansman konusunda hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki yatırımcılarda gördüğümüz iştah üzerine bu konuda özel bir çalışma yapmaya karar verdik.  Aktif Bank olarak dünyada bu konuda en büyük ve en güvenilir çatı finansman kurumu İslam Kalkınma Bankası ile kurduğumuz bu ortaklık sonucunda Türkiye’de İslami finans yatırım araçlarında hiç kullanılmayan yeni ürünler ile yatırımcılara hizmet vereceğiz” dedi.


Mükafat Portföy Genel Müdürü Kağan Candan ise, yenilikçi ürün ve hizmetler sunmanın yanında yatırımcıların faiz içermeyen kazançlı yatırımlara yönelik bilgi ve farkındalığını arttıracak çalışmalar yapacaklarını belirterek, “Mükafat Portföy olarak, yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcılara yüksek verimli faizsiz yatırım alternatifleri şeffaf ve güvenilir bir anlayış ile hizmet vereceğiz. Kuracağımız fonlar ile reel ekonomiyi destekleyerek insan hayatına ve çevremize değer katmayı hedefliyoruz” dedi.