Türkiye’nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) İhracına Katılan Şirket Genel Müdürleri Kahvaltıda Buluştu.


Aktif Bank’ın 20 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk VDMK ihracına katılan menkul kıymet değerleme, portföy, emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinin genel müdürleri Aktif Bank’ın ev sahipliğini yaptığı kahvaltıda buluştu.


Aktif Bank’ın 20 Ekim tarihinde gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk VDMK ihracına katılan; menkul kıymet değerleme, portföy, emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinin genel müdürleri Aktif Bank’ın ev sahipliğini yaptığı kahvaltıda buluştu. Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirilen kahvaltıya,SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray onur konuğu olarak katıldı.


Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir kahvaltı öncesi yaptığı kısa konuşmasında, katılımcıların VDMK ürününe gösterdikleri yüksek ilgi ve bu ilkin yaşanmasına sağladıkları katkı için teşekkür ederek, yatırımcılara ihraç süreci ve Banka’nın yeni açılımları hakkında bilgiler verdi.


Kahvaltıya onur konuğu olarak katılan SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray ’da yaptığı genel değerlendirmede, Türkiye’nin her geçen gün daha iyiye giden ekonomik gelişiminde sermaye piyasalarının öneminin giderek arttığına vurgu yaptı.


Aktif Bank tarafından kurulan Türkiye’nin ilk Varlık Finansman Fonu’nun ihraç ettiği 187 milyon TL tutarındaki VDMK, gördüğü yoğun ilgi sonucunda ihraç edildiği gün, 7 günlük satışta kalma süresine gerek kalmaksızın ilk 2 saat içinde tamamen satılmıştı. Türkiye’de alınabilecek en yüksek kredi notu olan AAA ile derecelendirilen ve Aktif Bank’ın bireysel kredi portföyüne dayalı olan sözkonusu menkul kıymetleştirme işlemi, Türkiye’de gerçekleştirilen ilk gerçek VDMK ihracı olmasının yanısıra, bireysel kredilere dayalı ilk ihraç olma özelliğini de taşıyor.


Kahvaltı VDMK yatırımcılarına teşekkür plaketlerinin sunulması ile sona erdi.