UPT ile Para Transferleri 4 kat daha ucuz! Ekim 2010


Türkiye'nin ilk ve tek "Doğrudan Bankası" Aktif Bank, UPT (Ucuz Para Transferi) ile uygulamanın başladığı ocak ayından bu yana 100.000 işlem adedine ulaştı.​UPT (Ucuz Para Transferi) tüm Banka EFT işlem menüleri ve PTT'nin 3000'den fazla online işyeri sayesinde, tüm Türkiye'de para transferi işleminin en ucuz ve en kolay yolu oldu.1,000 TL'ye kadar 7.5 TL'ye yapılabilen UPT, bankaların gişeden EFT hizmet ücret ortalamasının sadece dörtte bir fiyatına kullanılabiliyor.


Yaklaşık dokuz aydır kullanılan Ucuz Para Transferi'nin (UPT) bugün 100.000 işlem adedine ulaştığını açıklayan Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, " Vatandaşlarımızın 'işlem ücreti' adı altında ödediği yüksek rakamlar UPT gibi yenilikler sayesinde artık bir zorunluluğa değil bir tercihe dönüşüyor. Aktif Bank olarak yine yapılmayanı yaparak bu hizmette de farklı bakış açımızı ortaya koyuyoruz" dedi.


Dr. Halisdemir, "Geliştirdiğimiz UPT sistemiyle müşterimiz olsun olmasın kredi ödemelerinden trafik cezası ödemelerine, öğrenci harç ödemelerinden, vergi ödemelerine hatta nafaka ödemelerine kadar herkesin işlemlerini ucuz ve hızlı bir biçimde yapmalarını sağladık. Bugün 100.000 işlem adedine ulaşan UPT'yi keşfedenlerin kolaylığından ve yaygınlığından dolayı sürekli UPT'yi tercih ettiklerini görüyoruz" diye konuştu.


UPT nedir?

Ucuz Para Transferi ya da kısa adıyla UPT; bankalardan PTT'lere ve PTT'lerden bankalara para gönderebileceğiniz veya size gönderilen parayı alabileceğiniz ucuz ödeme sistemidir.


Neden UPT?

UPT, bankaların EFT hem çok daha ucuz, hem de çok daha yaygındır. Türkiye'de tüm bankalardan ve PTT olan her yerden UPT yapılabilir. UPT, istenilen banka hesabına veya alıcıya, gönderilen tutarı nakit olarak olarak anında ve ucuza ulaştırır.


Nasıl Kullanılır?

Bankalardan PTT'ye para göndermek için, hesabın bulunduğu bankanın EFT işlem menüsünden "Aktif Bank UPT Merkezi-666"seçerek PTT şubesi belirtmeksizin istediğiniz tutarı gönderin, hesabınız olması gerekmeden herhangi bir PTT'den paranızı çekin. PTT'den ise, istediğiniz banka şubesine para göndermek için sadece UPT talimat formunu doldurmanız yeterlidir.


Ücreti Nedir? 

Bankalardan yapacağınız para transferleri 750 TL'ye kadar sadece 5 TL ödenerek PTT'lerden çekilir. Aktif Bank müşterisiyseniz, Aktif Bank'tan yapacağınız UPT'ler için ayrıca Aktif Bank'a işlem ücreti ödemezsiniz. PTT'den yapacağınız para transferleri ise; 1.000 TL'ye kadar yalnızca 7,5 TL'dir.