UPT’den uluslararası arenada dev adım

Aktif Bank iştiraki UPT ile Dünya Tasarruf ve Perakende Bankacılık Enstitüsü (WSBI) ortaklığında İstanbul’da “İnovasyon Çalıştayı” gerçekleştirildi.


Aktif Bank iştiraki UPT ile Dünya Tasarruf ve Perakende Bankacılık Enstitüsü (WSBI) ortaklığında İstanbul'da "İnovasyon Çalıştayı" gerçekleştirildi. Bu vesileyle, UPT ile WSBI arasında, para transferi alanında 80 ülkeden 6 bin finansal kuruluşu kapsayacak

bir iş ortaklığına adım atıldı.

 

Global para transferi ve ödeme platformu UPT ve Dünya Tasarruf ve Perakende Bankacılık Enstitüsü (WSBI) ortaklığında, Aktif Bank'ın ev sahipliğinde "İnovasyon Çalıştayı" etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye ve bölgedeki inovasyon ekosisteminin yanı sıra dijital bankacılığın da tartışıldığı etkinliğe, 15 ülkeden yetkililer katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını WSBI Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren, Aktif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili (UPT Yönetim Kurulu Başkanı) Mehmet Usta ve WSBI Genel Müdürü Chris De Noose gerçekleştirdi.

 

UPT ile WSBI arasında uluslararası iş birliği

Çalıştay vesilesiyle, global para transferi ve ödeme platformu UPT, WSBI ile para transferi alanında adil ticari koşullar taahhüt eden ve 80 ülkeden 6 bin finansal kuruluşun dahil olabileceği bir iş birliğine gitti. Anlaşmayı WSBI Genel Müdürü Chris De Noose ile Aktif Bank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Usta ve UPT Genel Müdürü Serhan Kavi imzaladı. Bu kapsamda UPT, WSBI'nın uluslararası para transferlerinin şeffaf ve hesap verilebilir koşullarda gerçekleştirilmesi amacıyla başlattığı "Adil Para Transferi Platformu" inisiyatifinin ilk uygulayıcısı olacak. Böylece WSBI üyesi bankalara ve finansal kuruluşlara yüksek kalitede para transferi hizmeti sunabilecek.

 

UPT Genel Müdürü Serhan Kavi: Para transferi hacmi 2018'de 24,5 milyar dolar artacak

İlk aşamada WSBI'nın Asya'daki üye kuruluşlarına hizmet erişimi sağlayacaklarını belirten UPT Genel Müdürü Kavi, "Dünya Bankası'nın verilerine göre, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki para transferi hacmi, 2017'de yüzde 8,5 oranında artış gösterdi. Tüm dünyada ise 613 milyar dolar olan para transferi hacminin 2018 yılında da yüzde 4, yani 24,5 milyar dolar artış göstermesi bekleniyor. Bu veriler para transferi alanında hem bireylere kolaylık sağlamanın hem de şeffaf, adil koşullarda hizmet sunmanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor." dedi.

 

Kavi sözlerini, "Uluslararası arenada para havaleleri konusunda geniş bilgi birikimine ve büyük bir ağa sahip WSBI ile yaptığımız iş birliği; dünyanın pek çok yerinde ucuz, kaliteli, hızlı ve şeffaf koşullarda para transferi hizmeti sağlayabileceğimizi kanıtlıyor. İlerleyen aşamada 6 bin finansal kuruluşu kapsayan 80 ülkeden 104 WSBI üyesine hizmet verebileceğimiz bu iş birliğini başlatmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz." şeklinde sürdürdü.