YEDAŞ sukuk ihracıyla Aktif Bank’a iki ödül


​YEDAŞ sukuk ihracıyla Aktif Bank'a iki ödül


 


Aktif Bank geçtiğimiz yıl YEDAŞ (Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş) adına gerçekleştirdiği, elektrik dağıtım sektörüne özel, Türkiye'nin sürdürülebilirlik kriterlerini destekleyen ilk kira sertifikasıyla, Asian Banking and Finance (ABF) tarafından düzenlenen Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Ödülleri kapsamında "Türkiye'nin En Yenilikçi İşlemi" ve "Yılın Proje Altyapısı Finansman İşlemi" ödüllerine layık görüldü.


Türkiye'nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank, bankacılık ve finans sektörünün en iyilerini ödüllendiren Asian Banking and Finance (ABF) tarafından düzenlenen Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Ödülleri (Corporate and Investment Banking Awards) kapsamında iki ödül ile taçlandırıldı. 2020 yılında YEDAŞ'ın (Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.) finansmanı adına Türkiye'de sürdürülebilirlik kriterlerini destekleyen ilk kira sertifikası ihracını gerçekleştiren Aktif Bank, bu ihraçla ABF tarafından "Türkiye'nin En Yenilikçi İşlemi" (Innovative Deal Of The Turkey) ve "Yılın Proje Altyapısı Finansman İşlemi" (Project Infrastructure Finance Deal of the Year) ödüllerine layık görüldü. Asya Pasifik bölgesindeki başarılı bankaları ve finans kuruluşlarını ödüllendiren Asian Banking and Finance Awards organizasyonu; ödül kriterlerini kurumların zorluklara karşı geliştirdiği çözümlere, yürüttükleri projelerin verimliliğine ve müşteri üzerindeki etkisine göre belirliyor.


Barlas: "Yenilikçi yaklaşımımızın ödüllerle taçlandırması bizi gururlandırdı"


2020 yılında gerçekleştirdikleri YEDAŞ sukuk ihracıyla sektörde fark yaratan bir işe imza attıklarını vurgulayan Aktif Bank Hazine ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Barlas konuyla ilgili olarak, "Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz ve YEDAŞ'ın kaynak kuruluş olduğu elektrik dağıtım bedellerine dayalı ihraç, sürdürülebilirlik kriterlerine destek veren Türkiye'nin elektrik dağıtım sektörüne özel ilk kira sertifikası olma özelliğini taşıyordu. Elektrik dağıtım faaliyetinin doğrudan sermaye piyasasından finanse edildiği ve geri dönüşü yüz binlerce kişiye yayılmış bu ihraçta, düşük yoğunlaşma riski taşıyan güçlü teminat yapısını doğrudan sermaye piyasası yatırımcılarına sunmuştuk. Elektrik dağıtım firmalarına yatırımları için kaynak sağlarken, bu yatırımların  kamu tarafından garanti edilmiş nakit akışları ile kira sertifikalarının itfa edilmesine olanak sağlayan bu ihraç sayesinde, bölgenin en önemli ödül organizasyonlarından Asian Banking and Finance Awards tarafından iki farklı ödüle layık görülmek bizi çok gururlandırdı. Yatırım bankacılığı alanındaki öncü iş yapış biçimimizin ve yenilikçi yaklaşımımızın ödüllerle taçlandırılması, sermaye piyasası enstrümanları alandaki çalışmalarımızı daha da ileri taşımak için güçlü bir motivasyon unsuru olacak" şeklinde konuştu.