N Kolay FX ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Döviz alım ve satım kurları arasındaki marjların değişiklik göstermesinin sebebi nedir?

N Kolay FX'te fiyatlar piyasa likiditesine göre şekillenmektedir. Bu nedenle alış-satış arasındaki marjlar değişkendir. İşlem anında fiyat değişebilir.​

İşlem yapılabilecek döviz çiftleri listede belirtilmesine rağmen bazılarında işlem yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

İşlem yapmak istediğiniz döviz cinsine ait hesabınız bulunmuyorsa ilk önce o döviz cinsinde hesap açılışı yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işlem yapmanız mümkün olmayacaktır. N Kolay Mobil veya Aktif Bank İnternet Şubesi üzerinden ilgili döviz cinsine ait hesabın açılışını çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. N Kolay Mobilde Hesaplar menüsünden tüm hesaplarımı seçip artı işaretine tıklayarak ya da Aktif Bank İnternet Şubesinde Hesaplarım menüsünden Hesap Açma seçeneği ile hesap açabilirsiniz.

İşlem yapıldıktan ne kadar süre sonra para hesabıma yansır?

İşleminiz gerçekleştiği anda, eş zamanlı olarak bakiye hesaba yatırılmaktadır. 

Hangi döviz çiftlerinde işlem yapabilirim?

-USD/TRY

-EUR/TRY

-XAU/TRY

-XAG/TRY

-GBP/TRY

-CHF/TRY

-JPY/TRY

-EUR/USD

-GBP/USD

-USD/CHF

-USD/JPY

-GBP/JPY

-GBP/CHF

-EUR/JPY

-EUR/GBP

-EUR/CHF

-CHF/JPY​

Kaldıraçlı işlem yapabilir miyim?

Hayır. Sadece hesabınızdaki bakiye ile işlem yapabilirsiniz. ​

N Kolay FX çalışma saatleri nelerdir?

​Hafta içi 5 gün 24 saat boyunca piyasa fiyatlarından işlem yapabilirsiniz. Cuma 23:50’den Pazartesi 01:00’a kadar işleme kapalıdır.

N Kolay FX fiyatları uluslararası veri platformlarından farklılık gösterebilir mi?

Evet. Her para biriminin belli bir takas tarihi vardır. N Kolay FX'te işlemler aynı gün valörlü gerçekleştirildiği için takas tarihinin fiyatları, işlem gününe çekilerek gösterilmektedir.​

N Kolay FX nasıl girebilirim?

Aktif Bank müşterilerinin, N Kolay Mobil’e giriş yaparak N Kolay FX butonlarına veya Aktif Bank İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra N Kolay FX sekmesine tıklamaları yeterlidir.


Aktif Bank müşterisi olmak için N Kolay Mobili indirerek Müşteri Ol seçeneğini seçebilirsiniz.

N Kolay FX nedir?

N Kolay Mobil veya Aktif Bank İnternet Şubesindeki N Kolay FX sekmesinden kolaylıkla döviz ve emtia işlemi yapabilirsiniz.


Hafta içi 5 gün 24 saat boyunca döviz ve kıymetli maden emtia piyasalarını eş zamanlı izleyebilir, seçeceğiniz döviz ve emtia çiftleri üzerinden emir verebilir ve piyasa kurları ile anında işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Resmi tatillerde işlem yapabilir miyim?

Uluslararası resmi tatillerde işlem yapılamamaktadır. ​

TL Karşılığında 5.000 EUR satın almak istiyorum fakat “bakiye yetersiz” uyarısı ile karşılaşıyorum.

İşleme ait Kambiyo Gider Vergisi (KGV) tutarı dahil 5.000 EUR alım yapabilecek kadar bakiyenin TL hesabınızda mevcut olması gerekir.  ​

Yaptığım işlemler için herhangi bir vergi öder miyim?

Kambiyo işlemlerinde döviz ve emtia satış işleminde, satış tutarı üzerinden binde 2 (%0,2) oranında Kambiyo Gider Vergisi (KGV) hesaplanır. KGV TL üzerinden alınmaktadır. Arbitraj işlemlerinde ise hangi döviz cinsi satılıyorsa vergi o hesaptan alınmaktadır. Maliye Bakanlığının değişiklik hakkı saklıdır.