Teknoloji yatırımlarıyla dikkat çeken Aktif Bank 2022 yılında Metaverse’te yerini alan ilk Türk bankası oldu.

Değerli Paydaşlarımız,

 

2023 yılı, küresel ekonominin ılımlı bir toparlanma eğilimine girmesini beklediğimiz ancak beklentilerin altında performans gösterdiği bir yıldı. Yılın başında yüzde 3,7 seviyesinde paylaşılan küresel büyüme tahminleri, halihazırda yüzde 3 seviyesinde gerçekleşti. Ülkemizde ise ne yazık ki deprem felaketi ile başlayan, ardından seçim süreci ile devam eden; mayıs ayı itibarıyla ise yeni bir ekonomi yönetimine geçtiğimiz bir yılı tamamladık. 2023’ün ikinci yarısında makro ihtiyati tedbirlerin ve politikaların etkin kullanıldığı, paralelinde sadeleştirme açılımlarının geldiği bir dönem geçirdik. Bankacılık sektörüne de önemli etkileri olan bu gelişmeler ışığında, ilk altı ayın sonunda kredilerde ortalama yüzde 70 oranında görülen büyüme, yıl sonunda yaklaşık yarı yarıya düşerek yüzde 30 seviyelerinde tamamlandı. Dünyadaki öncü ekonomilerle birlikte ülkemizin de enflasyon sorunuyla yüzleştiği ve parasal sıkılaşma sürecinde olduğu böyle bir dönemde, bankacılık sektörü de her zaman olduğu gibi çevik hamleleriyle bu süreci sağlıklı şekilde geçirdi.

 

Aktif Bank olarak biz de 2023’ü hem finansal performans hem de birçok yeni projeye adım atmak açısından, verimli ve büyümeler ile dolu bir yıl olarak ardımızda bıraktık. 2023, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası konumumuzla ulusal ve global iş birliklerimizi sürdürürken, hedeflerimize sağlam adımlarla yürüdüğümüz, hatta birçok alanda planlarımızın da üzerine çıktığımız bir yıl oldu. Yenilikçi ve finansal kapsayıcılığı artıran ürün ve hizmetlerimizle, 2023’te hem büyüme hem de kârlılık tarafında hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. 2023 yılı sonunda aktif büyüklüğümüzü pazara paralel şekilde yüzde 55’lere yakın seviyelerde büyütmeyi başardık, özkaynaklarımızı da yüzde 67’ler seviyesinde artırdık. Verimli iş modelimizin yanısması olarak özkaynak karlılığımız ise yüzde 56 seviyesinde yine pazar ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

 

İş modelimizin özgünlüğü, sektör lideri iştiraklerimiz ve farklı alanlardaki küresel iş birliklerimizle birlikte Türkiye'nin en geniş kapsamlı finansal teknoloji ekosistemi olma yolculuğumuza devam ederken, aynı zamanda ülkemiz ekonomisine değer katmayı sürdürdük. Teknolojiyi öncelikli hale getiren çevik yaklaşımımız ve geleceğe dair öncü vizyonumuzla, 2023'te belirlediğimiz hedeflerin ötesinde başarılar elde ettik. Bugün, faaliyet gösterdiğimiz 10'dan fazla sektörde yarattığımız istihdamla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktan ve müşterilerimize hayatın her alanında kolaylıklar sunmaktan gurur duyuyoruz.

 

Yatırım bankacılığı alanındaki güçlü faaliyetlerimize 2023 yılında da devam ettik; yenilenebilir enerji projeleri, kurumsal yatırım kredileri ve dış ticarette yakaladığımız önemli artışlar ile ekonomiye ve ihracatçılara verdiğimiz desteği kayda değer ölçüde artırdık. Dış ticaret gelirlerimiz dolar bazında yüzde 30’un üzerinde büyürken, çok daha fazla müşteri ile çok daha fazla işleme imza attık. Kurumsal ilişkide olduğumuz firma sayısını ise iki katına çıkardık, hem kurumsal bankacılık hem dış ticarette kredili müşterilerimizin sayısında ve hacimlerinde çok ciddi bir artışa imza attık.

 

Uluslararası bankacılık ekibimizin kıtaları aşan başarıları bu yıl da artarak devam etti. 2023’te vostro hesap sayımızda önemli bir artış yakalarken, muhabir ağımızı daha da genişlettik. ITFC, ICD ve Saudi Exim Bank ile uluslararası fonlama ve dış ticaret kapasitesi temini görüşmelerimizi ise hızlandırdık.

 

2023’te N Kolay mobil uygulamamızın indirilme sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat artarak 4,5 milyon oldu. N Kolay Bono hacmimiz de eş zamanlı olarak bireysel segmentte yüzde 80 üzerinde büyüdü ve bono müşteri sayımız yüzde 65 arttı. Ayrıca 2023 yılında dijital bankamız N Kolay’ı Türkiye’nin en kapsayıcı, en sevilen, en fazla müşteri tabanına sahip dijital bankasına dönüştürmek için çok yoğun üretimler yaptık. Neredeyse birkaç haftada bir uygulamamızı yenilediğimiz; her yeni ürün, servis ya da düzenlemede uygulamanın yeni sürümlerini sunduğumuz bir seneyi tamamladık. İştiraklerimizin ürünlerini de kapsayan bir model düşündüğümüz için sigortadan para transferine pek çok ürünü, bunun yanında bütün bireysel bankacılık ürün ve hizmetlerini kapsayacak şekilde N Kolay’ı genişlettik. Diğer yandan 2023’te N Kolay’a marka iletişimi anlamında da çok yatırım yaptık.  “N Kolayca Bankacılık” çatısı altında yaptığımız iletişimlerde, ürün ve hizmetlerimizin kolaylığını ve avantajlarını geniş kitlelere aktardık. Yaptığımız araştırmalar, bilinirlik oranımızda yüzde 35 artış olduğunu gösterdi. Markamızı büyütürken müşteri deneyimi anlamında da önemli adımlar attık, çalışmalarımız neticesinde NPS skorumuz da 2023 sonu itibarıyla yüzde 100 arttı.

 

N Kolay ile kültür ve sanat alanına da katkı sağladık. Yaz aylarında gerçekleştirilen Harbiye konserlerinin isim sponsoru dijital bankamız N Kolay olurken, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen film, tiyatro ve müzik festivallerine de yine N Kolay ile katkımızı sürdürdük.


 Etkinlik ve stadyumların giriş anahtarı görevi gören biletleme uygulamamız Passo’nun indirilme sayısı 2023 sonunda 16 milyona ulaştı, bilet satış cirosu ise yüzde 133 arttı. 2023’te Passo'yu, kullanıcılarının eğilim ve hayat tarzlarını iyi analiz edip çok farklı alanlarda deneyim sağlayacak biçimde zenginleştirme ve bir “superapp”e dönüştürme anlamında yoğun çalışmalarımız devam etti. Pek yakında uygulamamızı yeni değer önermemizle Passo kullanıcıları ile buluşturacağız.


Perakende bankacılıkta stratejilerimizi oluşturan temellere, 2023 yılında da odaklanmaya devam ettik. Tüketicilerin alışveriş ve taşıt alım ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurguladığımız kredi süreçlerimizi kuvvetlendirmek ve pandemi sonrasında e-ticaret oranlarındaki artış ile birlikte eski gücünü kaybeden perakende sektörünü canlandırmak için, 2023 yılında pek çok marka ile iş birliklerine imza attık. Böylece mevcutta yaygın olan bayi ağımızı daha da güçlendirdik. 2023 yılı için de taşıt kredisi ve N Kolay Taksit alışveriş kredisi ürünlerimizdeki marka iş birliklerimizi bir önceki yıla kıyasla 2 kattan fazla artırarak 25’i aşkın markayla iş birliği sağladık.

 

2023, kapsamlı finansal teknolojiler ekosistemimizdeki tüm oyuncuların hem birbirleriyle sinerji halinde hem de kendi sektörlerinde öncü olarak, büyümeye devam ettiği bir yıldı. Girişim kurucusu olma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren iştirakimiz Aktif Ventures, ülkemizin en güçlü API pazaryeri olan Apilion ile API portalı sunan kurumlar kategorisinde 2023 yılında 15 kurum arasında 565 API sayısı ile birinci sırada yer almayı başardı.

 

Kartlı ödeme sistemleri ve biletleme sistemleri yazılımlarına yenilikçi bir yaklaşım getirme anlayışıyla teknopark firması olarak kurulan iştirakimiz Aktif Tech ise tüm müşterilerine yüksek katma değerli yazılım çözümleri, uçtan uca processing hizmetleri sunmayı sürdürüyor. Balkanlar, Afrika ve Türki Cumhuriyetler bölgesi başta olmak üzere Aktif Tech, deneyimlerini ve teknolojisini global seviyede paylaşma hedefiyle faaliyetlerine devam ediyor.

 

Finansal teknolojiler ekosistemimizin insurtech markası olarak konumladığımız Sigortayeri, 2023 yılında yaptığı lansman ile 20 milyonun üzerinde kişiye ulaştı. ‘Herkesin Sigortayeri’ mottosuyla, 2023 yılında bireysel müşteri adedini yüzde 30 artıran Sigortayeri 3 milyonu aşkın kullanıcıya erişti. Prim üretimini de önceki yıla göre 3 kat arttırarak 1,5 milyar TL prim üretimine ulaştı.

 

Bir önceki yıl e-para lisansını edinerek iş modelini geliştiren UPT, 2023 ‘te mobil uygulaması UPTION ile 500 bin kullanıcıya ulaşırken; servis modeli ile de 180’den fazla global partnerle oluşturduğu platform sayesinde dünyanın 176 ülkesinde isme, hesaplara, kartlara ve mobil cüzdanlara gönderim yapar hale geldi. Avrupa ile CIS ülkelerinde lisanslı olarak büyümesini sürdüren, Berlin ve Dubai’de de faaliyet gösteren UPT bugün; 14 ülkede 60’ı aşkın banka ve ödeme kuruluşunun fiziki ve dijital kanallarında kullanılıyor. 

 

E-Kent, bu yıl da Türkiye’nin önemli şehirlerindeki toplu taşıma çözümlerini lokalde ve yurt dışında büyütmeye devam etti. Uluslararası pazarlara açılma stratejisi ile faaliyet gösteren E-Kent, yazılım ve donanım çözümlerini yurt dışına ihraç etmeyi sürdürüyor.

 

Lider ödeme kuruluşumuz N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu ise 2023 yılında, üye iş yeri sayısını üç katına çıkarmasının yanında işlem hacmini de iki kattan çok artırarak aylık ortalama 1,5 milyar TL hacme ulaştı. Bu büyümeye paralel, karlılığını da 2,5 kat artıran N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu, ticari işletmelerin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamak üzere hayat geçirdiği “Pay N Kolay” platformunu başarıyla yönetiyor.

 

Türkiye genelinde yaklaşık 250 bin lisanslı yazar kasa POS cihazı ve 80 bin adet katma değerli uygulama ile ödeme sistemleri sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan iştirakimiz PAVO ise 2023 yılında mali ve akıllı android POS’ları ile bir önceki yıla göre satış adetlerini beş kat artırarak sahada yaygınlaşmaya devam etti. Havacılık, kurye-kargo, ulaşım, sağlık, HORECA ve etkinlik sektörlerine özel butik çözümler sunan PAVO, 2023’te yılında Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan harici satış entegrasyon onayını alan ilk işletici kuruluş oldu.

 

Yüksek verimli yatırım alternatifleri ile yerli ve yabancı tüm müşteriler için yenilikçi bir anlayışla hizmet veren iştirakimiz Aktif Portföy de büyümeye devam ediyor, yatırımcı sayısı yaklaşık 2,5 kat artan Aktif Portföy’ün büyüklüğü ise 21 milyar TL’ye ulaştı. Ayrıca fon sayısı ise 29’dan 39’a yükselirken, SPK’da onay alma aşamasında olan 7 fonu bulunuyor.

 

Uçtan uca ödeme sistemleri ve yazar kasa çözümleri sunan, Türkiye’nin önde gelen perakende zincirleri ile çalışan EchoPOS, 2023’te Windows işletim sisteminde çalışan yazılımını artık bağımsız olarak tüm platformlarda çalışır halde sunmaya başladı. Bugün EchoPOS, günde ortalama 5 milyonu aşkın işleme hatasız bir şekilde altyapı sağlıyor.

 

2022’de hayata geçirdiğimiz ve hem toplumsal cinsiyet eşitliğine hem de finansal kapsayıcılığa katkı sunan çok önem verdiğimiz Ekonomide Aktif Kadınlar projemiz, 2023 yılında da hızla devam etti. Bu sosyal etki projesi kapsamında, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ve Experian iş birliğiyle iş hayatında kadın işgücünün artmasına ve daha da önemlisi tutunmasına destek oluyor; bankacılık sistemine dahil olmamış dar gelirli mikro girişimci kadınları finansal sisteme kazandırmak, girişimlerini büyütebilmelerini sağlamak, gelir getirici faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak amacıyla çalışıyoruz. Projenin ile 2023 sonuna dek 3 bin 100 kadına ulaştık, 8 milyon 216 bin TL’lik mikrokredi desteği sağladık.

 

2023 yılında birçok alanda ödüllerimize yenilerini eklemenin yanı sıra Brand Finance’in hazırladığı "Türkiye’nin en değerli 100 markası" listesinde ikinci kez yer aldık. Bunun da ötesinde, listedeki markaların değerlerinde en yüksek oranda artışı yüzde 153 ile biz yakaladık. Aktif Bank 100 marka içinde 36 sıra yükselerek 50. basamağa yerleşti.

 

Aktif Bank olarak; stratejik hedeflerimiz doğrultusunda yaptığımız teknoloji yatırımlarımızın, artan ürün çeşitliliğimizin ve güçlenen hizmet kanallarımızın bir yansıması olarak her geçen gün “büyüme” odağımızı güçlendiriyoruz. Bu yaklaşımın sonucu olarak hacmi sürekli artan müşteri tabanımızdan, sürdürülebilir karlılığımızdan ve markamızın temeline koyduğumuz müşteri odaklı stratejimizden ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz. İştiraklerimizden iş kollarımıza, genel müdürlükten saha faaliyetlerimize kadar tüm alanlarda planlarımızın ötesine geçen bir büyümeye imza atıyoruz. Bu motivasyonla başarı iştahımız da her geçen gün artıyor. Teknoloji ve dijitalleşme vizyonumuzla, altyapısı güçlü, karlı ve verimli büyüme odaklı ve müşterisinin kalbine hayatın her alanında dokunmayı başarabilen bir banka olarak 2024’ü heyecanla karşılıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda ve finansal teknolojiler ekosisteminde lider olmayı sürdüreceğiz. Ekonomiye ve topluma sunduğumuz katkıyı artırmak üzere, iştiraklerimizle birlikte 2024 yılında da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 

Saygılarımla,

 

Ayşegül Adaca Oğan