Teknoloji yatırımlarıyla dikkat çeken Aktif Bank 2022 yılında Metaverse’te yerini alan ilk Türk bankası oldu.

Değerli Paydaşlarımız,

2022 yılı; küresel arenada yaşanan savaş, pandemi sonrası ortaya çıkan enflasyon gibi faktörlerin yanı sıra dünyanın gelişmiş ekonomilerinin resesyon konuşmaya başladığı zorlu bir yıl olarak geride kaldı. Türkiye bankacılık sektörüne baktığımızda ise çevik hamlelerin yapıldığı ve tüm koşullara rağmen verimli bir şekilde tamamlanan bir sene geçirdik. Veriler bankacılık bilançolarının yüzde 45’in üzerinde büyüdüğünü gösteriyor, özetle sektörümüz ekonomiye verdiği desteği 2022’de başarıyla devam ettirdi.

Aktif Bank olarak biz de 2022’yi hem finansal performans açısından hem de birçok yeni projeye imza atmamız anlamında oldukça verimli bir yıl olarak ardımızda bıraktık.

Hedeflerimize emin adımlarla yürüdüğümüz bu yılda, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası konumumuzu korurken global iş birliklerimizi sürdürdük. Yenilikçi ürünlerimiz ve tüketici dostu hizmetlerimizle 2022’de hem büyüme hem de kârlılık tarafında hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. 2022 yılı sonunda aktif büyüklüğümüzü pazara paralel şekilde yüzde 41 büyütmeyi başardık. Birleşik ortalama büyüme oranımız yüzde
30’lar seviyesinde gerçekleşti ve özkaynaklarımızı da yüzde 79’lar seviyesinde artırdık.

Özgün iş yapış modelimiz, alanında lider iştiraklerimiz ve farklı sektörlerdeki global iş birliklerimizle Türkiye’nin en kapsamlı finansal teknolojiler ekosistemi olma yolculuğumuzu ve buna paralel olarak da ülkemiz ekonomisine değer katmayı sürdürdük. Teknolojiyi önceliklendiren çevik yaklaşımımız ve geleceğe dair öncü vizyonumuzla 2022’de de hedeflediğimizin ötesinde başarılara imza attık. Bugün, hizmet verdiğimiz 10’un üzerinde iş kolunda yarattığımız istihdamla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktan ve hayatın her alanında müşterilerimize kolaylıklar sunmaktan gurur duyuyoruz.

2022 yılında yalnızca rakamlarımızı değil, ailemizi de yeni üyelerle büyütmeye devam ettik. Sahadaki gücümüzün bir temsili olan şubelerimiz arasına bir yenisini ekleyerek, Türkiye genelinde 13 şubeye ulaştık.

Yatırım bankacılığı alanındaki güçlü faaliyetlerimize 2022 yılında da devam ettik; yenilenebilir enerji projeleri, kurumsal yatırım kredileri ve dış ticarette dolar bazında iki katına çıkardığımız hacimlerimiz ile ekonomiye ve ihracatçılara verdiğimiz desteği önemli ölçüde artırdık.

Kurumsal bankacılıkta da gelirlerimizde önemli artış yaşadık ve aktif müşteri sayımızı yüzde 50’den fazla büyüttük. Uluslararası bankacılık tarafında ise ekiplerimiz yoğun bir performansla 25 ülkeye 500’den fazla ziyaret yaptı. Gelişen ilişkileri, yeni ürün geliştirme ve yeni müşteri kazanımlarıyla hem FX işlem hacmimizi hem de ödeme hacimlerimizi 2022’de iki katından fazla artırdılar.

2022’de N Kolay mobil uygulamamızın indirilme sayısı bir önceki yıla göre 2,5 kat artarak 2 milyona yaklaştı, işlem adedi ise iki kat arttı. Ayrıca 2022 yılında dijital bankamız N Kolay’ı Türkiye’nin en kapsayıcı, en sevilen, en fazla müşteri tabanına sahip dijital bankasına dönüştürmek için çalışmalarımızı hızlandırdık. Müşterilerini odağına alan, en yeni teknolojiyi müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanan, basit ve hızlı müşteri deneyimi sunan bir dijital banka inşa etmek hedefiyle N Kolay’ı yeniden yarattığımız bir sürecin içerisine girdik. 2023 yılında N Kolay’ı yepyeni önyüzü ve pürüzsüz bir kullanıcı deneyimiyle müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.

2022 yılında N Kolay ile dünyanın sayılı maratonları arasında yer alan İstanbul Maratonu’na sponsorluğumuzu da sürdürdük. Binlerce katılımcının yer aldığı İstanbul Maratonu’nda, N Kolay’ın dinamik hizmet modelini ve enerjik kimliğini yansıtarak, spora verdiğimiz desteği bir üst seviyeye taşıdık. Yıl içinde maraton kapsamında birçok farklı etkinliğe imza atarak koşu sporunun destekçisi olmanın yanı sıra N Kolay ile kültür ve sanat alanına da katkı sağladık. Yaz aylarında gerçekleştirilen Harbiye konserlerinin isim sponsoru dijital bankamız N Kolay olurken, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen film, tiyatro ve müzik festivallerine de yine N Kolay ile katkımızı sürdürdük.

Etkinlik ve stadyumların giriş anahtarı görevi gören biletleme uygulamamız Passo’nun indirilme sayısı ise 2022 sonunda 11 milyona ulaştı, bilet satış cirosu ise 2021’e kıyasla 4 kat arttı. 2022’de Passo'yu, kullanıcılarının eğilim ve hayat tarzlarını iyi analiz edip çok farklı alanlarda deneyim sağlayacak biçimde zenginleştirme ve bir “superapp”e dönüştürme anlamında yoğun çalışmalarda bulunduk.

Perakende bankacılık tarafında ise N Kolay Taksit alışveriş kredimizde ve N Kolay taşıt kredisinde yeni iş birliklerine imza attığımız, müşterilerimize alışveriş anında sunduğumuz kredilerde yaygınlaşma sağladığımız bir yılı tamamladık.

2022 yılında bankamız kadar tüm iştiraklerimizde de büyüme ve yenilenme devam etti, ayrıca ekosistemimize 2 önemli iştirak ekledik. Fintech dostu iştirakimiz Aktif Ventures’ı kurmanın yanı sıra bu iştirakimiz yönetiminde Türkiye’nin ilk servis bankacılığı platformu Apilion’u da 2022’de hayata geçirdik. “Apilion” ile teknik ve ürün çeşitliliği bazında çözüm ve destek sunarak fintech dünyasının gelişimini sağlayan servis bankası olmayı hedefledik ve bu yolda kalıcı adımlarla ilerledik. Yine Aktif Ventures iştirakimiz altında hayata geçirdiğimiz Mindvest fonumuz ile fintech ve start-up’lara yatırım yaparak ekosistemdeki desteğimizi genişlettik, 2022’de Mindvest ile 7 Türk start-up’ına yatırım gerçekleştirildi.

Bu yıl hayata geçirdiğimiz bir diğer yeni iştirakimiz Aktif Tech ise kartlı ödeme sistemleri ve biletleme sistemleri yazılımlarına yenilikçi bir yaklaşım getirme anlayışıyla teknopark firması olarak kuruldu ve tüm müşterilerine yüksek katma değerli yazılım çözümleri, uçtan uca processing hizmetleri sunuyor. Balkanlar, Afrika ve Türki Cumhuriyetler bölgesi başta olmak üzere Aktif Tech, deneyimlerini ve teknolojisini global seviyede paylaşma hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Ekosistemimizin insurtech markası Sigortayeri’ni yenilenen karşılaştırma platformuyla beraber sigortayı tüm iletişim kanallarında aynı yalınlıkta sunmayı amaç edinmiş, müşterisinin hayatını kolaylaştıran, güvenilir bir danışman olarak konumlandırdık. Servis sigortacılığı alanına odaklandığımız 2022 yılında 25 çözüm ortağımız ile güzel projeler geliştirdik, ihtiyaç anında perakende ürünlerle paketlenmiş yenilikçi sigorta ürünleri ile bireysel poliçe sayımızı yüzde 100 artırmayı başardık.

İştiraklerimizin faaliyetleri kapsamında bu yılın öne çıkan önemli gelişmelerinden biri 2022’de e-para lisansını da edinerek iş stratejilerini bir seviye daha geliştiren ve Avrupa ile CIS ülkelerinde lisanslı olarak büyümesini sürdüren UPT’nin, Berlin’de ve Dubai’de ofislerini açması oldu. UPT, mobil uygulaması UPTION’ın gelişmiş altyapısı ve güçlü iş birlikleri sayesinde yurt dışında 176 farklı ülkede para transferi işlemine aracılık ederek global para transferi konusunda ülke sınırlarını aşan bir marka yaratma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

E-Kent, bu yıl da Türkiye’nin önemli şehirlerindeki toplu taşıma çözümlerini lokalde ve yurt dışında büyütmeye devam etti. Passolig ile edinilen teknoloji ve tecrübeyi yurt dışındaki kulüp ve federasyonlar ile buluşturan E-Kent, Afrika’da ve Katar’da önemli stadyumların teknolojik sistemlerini sunmaya başladı. Dünya Kupası kapsamında Al Thumama Stadyumu’nun da geçiş kontrol sistemlerini kuran E-Kent, 320 binden fazla taraftarın sistemlerimizi kullanarak maçlara giriş yapmasını sağladı.

Lider ödeme kuruluşumuz N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu ise 2022 yılında, müşteri portföyüne işletmeleri de katarak, ticari işletmelerin tüm finansal ihtiyaçlarını karşılamak üzere “Pay N Kolay” platformunu hayata geçirdi.

Türkiye genelinde yaklaşık 250 bin lisanslı yazar kasa POS cihazı ve 80 bin adet katma değerli uygulama ile ödeme sistemleri sektörünün önde gelen kuruluşları arasında yer alan iştirakimiz PAVO ise teknolojideki gelişmelere ve regülasyondaki değişikliklere hızlı uyum sağlayarak İşletici Kuruluş ve Özel Entegratörlük lisanslarını aldı. PAVO, her türlü işletmeye uçtan uca yeni nesil ödeme ve tahsilat çözümleri sunan bir fintech kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Yüksek verimli yatırım alternatifleri ile yerli ve yabancı tüm müşteriler için yenilikçi bir anlayışla hizmet veren iştirakimiz Aktif Portföy ise fon ailesini büyütmeye devam ediyor. Kategorilerindeki fonları rekor kıran Aktif Portföy 2022’de de büyümesini sürdürdü ve fon büyüklüğünü 8,7 milyar TL’ye yükseltti.

İnşaat sektörüne yönelik teknolojik çözümleriyle dikkat çeken Workindo 2022 yılında ulaştığı firma sayısını 50 bine, üye sayısını ise 500 bine yükseltti. Almanca ve Fransızca dillerini platformuna ekleyen Workindo 30 bin yayınlanan iş ilanına ulaştı.

Kurulduğu günden bu yana çeşitlenen güvenlik ihtiyaçları ürünlerini, sistemlerini ve hizmetlerini geliştirmeyi sürdüren SECOM 2022 yılında yaklaşık 13 bin müşteriye satış yaptı ve irili ufaklı 82 projeyi teslim etti.

Uçtan uca ödeme sistemleri ve entegrasyon çözümleri sunarak perakende sektörü için “Yeni Nesil Çözüm Ortağı” olan Echopos 2022’de Türkiye’nin önde gelen perakende zincirleri ile çalışmayı sürdürdü. Aynı zamanda yazılımını geliştirerek tüm platformlarda çalışır hale getirdi ve günlük ortalama 2 milyonu aşkın işleme hatasız bir şekilde altyapı sağlamaya devam ediyor.

2022’de bankamız adına gurur duyduğumuz bir etki yatırımcılığı ve sosyal sorumluluk projesini de hayata geçirdik. Ekonomide Aktif Kadınlar adını verdiğimiz bu sosyal etki projesinde, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ve Experian iş birliğiyle iş hayatında kadın işgücünün artmasına ve daha da önemlisi tutunmasına destek olmayı hedefledik. En önemli amacımız, mikro kredi projesinin ötesine geçip bankacılık sistemine dahil olmamış dar gelirli mikro girişimci kadınları finansal sisteme kazandırmak, girişimlerini büyütebilmelerini sağlamak, gelir getirici faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak oldu. Proje ile 2022’de 1,366 dar gelirli girişimci kadına toplam 2 milyon 732 bin TL mikro kredi sağladık.

2022, Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olarak karbon ayak izimizi azaltmak adına sürdürülebilirlik alanında da somut projelere imza attığımız bir yıl oldu. Bu doğrultuda bankamızın kendi GES tesisini kurarak elektrik ihtiyacını karşılaması için önemli bir karar aldık. Kuracağımız tesis ile tüm enerji ihtiyacımızı yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı ve böylece önümüzdeki 10 yılda 13 bin ton karbon salınımını da engellemeyi hedefliyoruz.

2022 yılında ayrıca DNA’mız ile çok örtüşen Dijital Dönüşüm, Yenilikçi Müşteri Deneyimi, İnovasyon gibi kategorilerde aldığımız birçok gurur verici ödülün yanı sıra Brand Finance’in hazırladığı "Türkiye’nin en değerli 100 markası" listesinde Aktif Bank markası olarak ilk kez yer aldık.

Her zaman öncü teknoloji yatırımlarıyla dikkat çeken Bankamız, önümüzdeki dönemde tüm marka ve tüketici dünyasını yeniden kurgulayacağını öngördüğümüz web 3.0 kavramına erken adapte olarak Metaverse’te yerini alan ilk Türk bankası oldu ve bu evrende birçok yenilikçi proje gerçekleştirdi. Global anlamda da sektöre öncülük eden bu projeler ile AktifBank olarak hem ulusal hem de uluslararası birden fazla ödüle layık görülmenin gururunu yaşadık.

Aktif Bank olarak stratejik hedeflerimiz doğrultusunda sağlam adımlarla ilerliyor, odağımıza “büyüme”yi güçlü bir şekilde koyuyoruz. İştiraklerimizden iş kollarımıza, genel müdürlükten saha faaliyetlerimize kadar her alanda planlarımızın da ötesine geçen bir büyüme yakalıyor, bu motivasyonla başarı iştahımızı her geçen gün artırıyoruz. Vizyonunu teknolojiden ve dijitalleşmeden yana belirleyen, altyapısı güçlü, yalnızca ulusal anlamda değil küresel arenada da söz sahibi ve müşterisinin kalbine hayatın her alanında dokunmayı başarabilen bir banka olarak 2023’ü güvenle karşılıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda ve finansal teknolojiler ekosisteminde lider olmayı sürdüreceğiz. Ekonomiye ve topluma sunduğumuz katkıyı artırmak üzere, iştiraklerimizle birlikte 2023 yılında da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.Saygılarımla, 

Ayşegül Adaca