Hakkımızda

  • Aktif Bank Hakkında
Finansal Teknolojiler Ekosistemi

Türkiye'nin en büyük yatırım bankası Aktif Bank, kurulduğu ilk günden bu yana yaptığı yatırımlarla ve alternatif iş modelleriyle Türkiye'nin en büyük Finansal Teknoloji Platformu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Kurum kültürünü tam anlamıyla yeni nesil finans ve teknoloji girişimciliği üzerine geliştiren banka; özgün iş yapış biçimiyle, hızlı, esnek ve maliyet avantajlı sonuçlar üretebiliyor. Aktif Bank bugün, iştirakleri ve iş ortakları ile birlikte 10'un üzerinde iş kolunda, 8 milyon müşteriye; krediden sigortaya, ulaşımdan kart hizmetleri ve ödeme sistemlerine kadar, günlük ihtiyacı karşılayan birçok alanda hizmet sunuyor. Banka, fiziki ve dijital kanallar aracılığıyla sağladığı ürünlerle, Türkiye ve globaldeki finansal teknoloji şirketlerinin iş ortağı ve rakibi olarak hareket ediyor.

Aktif Bank Türkiye genelinde bulunan 10 şubesi ile ağırlıklı olarak bire bir iletişim gerektiren kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılık odaklı hizmetler veriyor. Büyük dağıtım ağı gerektiren bireysel bankacılıkta ise etkin iş birlikleri, inovatif iş modelleri ve dijital kanal yatırımları sayesinde Aktif Bank, 660 çalışanıyla Türkiye bankacılık sektörünün bireysel müşteri pazarının yüzde 16'sına sahip.

Kolaylık, verimlilik ve kârlılık odaklı iş yapış biçimiyle büyük bir finansal teknoloji platformu olan Aktif Bank, finansal teknoloji alanındaki yatırımlarını sürdürüyor. 2018 yılında iştiraki olarak kurduğu İnovaban ile 5 yılda 20 bin KOBİ'ye stratejik büyüme danışmanlığı yapmayı hedefleyen banka, kısa bir sürede 2,2 bin KOBİ'ye hizmet sağladı. Banka, iştiraki UPT aracılığıyla Avrupa'da yaşayan Türklerin Türkiye'ye kolay ve ucuz para transferi yapmasını sağlayan SendUPT hizmetini geçtiğimiz yıl devreye aldı. 2019 yılında ise dünyanın ve Japonya'nın ileri teknolojisine sahip dünyanın öncü entegre güvenlik sağlayıcılarından SECOM ile iş birliği yaparak, güvenlik teknolojileri sektöründe yatırım gerçekleştirdi. Secom Aktif Yatırım A.Ş. adındaki ortak şirket, bireysel kullanıcıların yanı sıra kurumsal şirketlere de anahtar teslim projelendirme modeliyle uçtan uca özel güvenlik teknolojileri sunuyor.

Dünyanın en kapsamlı stadyum dönüşüm projesinin ürünü olan Passolig Kart'ın sayısı 4,5 milyona ulaşırken, cep telefonuyla maça giriş imkânı sunan Passo mobil uygulaması ise 3 milyon kez indirildi.

2018'de şehir içi ulaşım ile ilgili tüm ihtiyaçları karşılayabilen, toplu taşıma ve ödeme özelliklerini tek bir platformda buluşturan Ankara Kart mobil uygulamasını devreye alan Aktif Bank, yaklaşık 130 bin kişinin cep telefonuna girmeyi başardı. Banka, metrolarda, otobüslerde, trenlerde, demiryollarında, teleferiklerde geçerli olan N Kolay Ankara Kart ile 140 bin kullanıcıya ulaştı. Aktif Bank, N Kolay Bono, N Kolay Kredi gibi dijital bankacılık ürünleri sunmaya, müşterilerin hayatlarını kolaylaştıracak yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Fark yaratan ürün ve çözümleriyle global platformlardan yüzlerce ödül alan ve Türkiye'nin en çok uluslararası ödül alan kurumlarından biri olan Aktif Bank, ödül sayısını 156'ya çıkardı.