Hakkımızda

  • Aktif Bank Hakkında
Yeni Nesil Bankacılık​

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, yola çıktığı günden bu yana, bankacılık felsefesini “şubeleşerek değil, alternatif dağıtım kanalları ile yeni nesil bankacılık yapmak” olarak belirlemiştir. Verimlilik ve etkinlik Aktif Bank’ın sürdürülebilir büyüme stratejilerinin dayandığı temellerdir. Bunun bir yansıması olarak, sekiz adet olan şube sayısı son dört yıldır değişmemiştir ve bu şubeler, ağırlıklı olarak bire bir iletişim gerektiren kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılık odaklı hizmetler vermektedir. Büyük dağıtım ağı gerektiren bireysel bankacılıkta, yeni nesil bir yöntem izlenerek pazarda etkin olan diğer dağıtım teşkilatları ile işbirliği yapılmış; esnek maliyet odaklı bu stratejinin sonucu olarak Aktif Bank, yüksek miktarda sermaye biriktirme kabiliyetine ulaşarak istikrarlı büyümesini 2016 yılında da devam ettirmiştir.

Aktif Bank’ın ana faaliyet konularını; perakende bankacılık, kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılık oluşturmakla birlikte, Banka, iştirak ve bağlı ortaklıkları aracılığıyla para transferlerinden sigortacılığa, kart ürünlerinden kapsamlı kiosk çözümlerine kadar çok geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet vermektedir. Bu kapsamlı ve vizyoner bakış açısı, Aktif Bank’ın özünde kendini bir bankadan çok geniş bir perspektifte konumlandırmasını sağlamıştır. Aktif Bank 2016 yılında bünyesine kattığı yeni iştirakleri; Mükafat Portföy Yönetimi ve EchoPOS ile hizmet verdiği sektörlerin gelişmesine katkıda bulunmuştur. 

Banka, yeniden yapılanmaya başladığı 2006’dan bu yana 144 kat büyümüş, aktif büyüklüğü önceki yıl sonuna göre %26 artış göstererek 9.5 milyar TL’ye yükselmiştir. Aktif Bank ve İştirakleri bugün yılda 50 milyonluk bir nüfusa akıllı şehir ve akıllı stadyum hizmetleri sunan, yaklaşık 2 milyon akıllı ulaşım kart satışı ile toplam 9 milyona yakın akıllı kart yönetimi sağlayan, 1 milyar kez kartlı ulaşım işlemine aracılık eden, 1 milyon yeni banka kartı üretimi yapan, yaklaşık 1.5 milyon adet para transferi, 68 milyon adet fatura tahsilatı, 90 milyon TL prim üretimi sağlayan, 350 binin üzerinde bireysel kredi ve 200 bin sigorta poliçesinin satışına aracılık eden bir kurum haline gelmiştir. Yeni iştiraki EchoPOS ile 20 bin perakende satış noktasında market otomasyon çözümü sağlamayı da hedeflemektedir. 

Aktif Bank’ın yatırım bankacılığı perspektifinin bir yansıması olarak, yatırımcıları için her ihtiyacı kapsayan ve önemli getiri fırsatları geliştiren yatırım ürünleri tasarlamak ve kullanıma sunmak öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, birçok üründe sektöre öncülük etmiş ve Türkiye’nin ilk gerçek Varlığa Dayalı Menkul Kıymeti (VDMK), ilk İslami katılım sertifikası, ilk proje finansmanı sukuku, ilk TL cinsinden banka bonosu ihraçları gibi birçok yeniliği yatırımcıları ile buluşturmuştur.  

Aktif Bank, sadece rakamsal başarılarıyla değil, üründe, hizmette ve yenilikçilikte ortaya koyduğu performansıyla da dünya çapında ödeme sistemleri, teknoloji, kalite, inovasyon, yatırım ürünleri, dağıtım kanalı ve iletişim konularında Türkiye’nin en çok uluslararası ödül alan kurumlarından biridir. Banka’nın şu ana kadar girdiği ve aralarında “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” ödülüne layık görüldüğü The Banker, Financial World Innovation, EFMA, Paybefore, VRL Financial, Global Banking and Finance Review, Mercomm Galaxy, Interactive Media, LACP ve Hermes Creative gibi önemli organizasyonların yer aldığı uluslararası saygın yarışmalardan, ülkemizin bankacılık ve finans sektörünün göğsünü kabartan, Türkiye’nin farkını, inovatif anlayışını ortaya koyan toplam 125 ödülü bulunmaktadır.