Hakkımızda

  • Genel Müdür'ün Mesajı
Değerli Paydaşlarımız,


K
ur ve faiz oranlarının makroekonomik koşullar nedeniyle yüksek seyrettiği 2018'de Aktif Bank olarak; disiplinli, akılcı ve tedbirli risk anlayışımızla kaynak maliyetimizi ve sürdürülebilirliği en iyi şekilde yönettik. Likidite göstergelerimizi ve bilanço sağlamlığımızı korumayı başardık. Bankamız, geliştirdiği inovasyon ve yatırımlarla; artan teknolojik rekabete karşın 2018 yılında pazar payını, müşteri segmentlerini ve müşterilerini korudu. 2018 yıl sonu ulaşılan kâr, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 daha fazla gerçekleşti.

Kurulduğumuz ilk günden bu yana dijital dönüşüme yaptığımız yatırımlarla ve müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda kurguladığımız benzersiz iş modelleriyle, sektörü yeni bir bankacılık anlayışı ile tanıştırdık. Kurum kültürümüzü tam anlamıyla finansal teknoloji yaklaşımı üzerine geliştirdik. Özgün iş yapış biçimimizle; hızlı, esnek ve maliyet avantajlı sonuçlar üretebilen bir kurum olarak, kendimizi bir bankanın ötesinde konumlandırabiliyoruz. Türkiye'nin en büyük yatırım bankası olmanın yanı sıra ülkenin en büyük finansal teknoloji şirketlerinden biri olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Müşterilerimizin
hayatını kolaylaştıracak yeni ürünler geliştirmek ve teknoloji yoluyla verimliliği artırmak amacıyla finansal teknoloji alanındaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Dijital hizmet ve ürün evrenimizin en önemli ayağı olan N Kolay dünyası kapsamında, N Kolay Bono ve N Kolay Kredi gibi dijital bankacılık ürünlerinde geliştirmeler yaparak, müşterilerimize yenilikçi çözümler sunmayı sürdürüyoruz. 2018 yılında N Kolay Bono ürününün dijital müşteri bakiyesini geçtiğimiz yıla oranla 4,5 kat arttırdık.

2018'de şehir
içi ulaşım ile ilgili tüm ihtiyaçları karşılayabilecek bir uygulama olan N Kolay Ankara Kart projesini devreye aldık ve ulaşım ile alışverişi tek bir platformda buluşturduk. N Kolay Ankara Kart satış adedimiz 140 bin adede ulaştı. 2018 yılında sunduğumuz AnkaraKart mobil uygulaması ile Ankaralıların hayatlarına da dokunmayı ve kısa sürede 130 bin indirilme rakamına ulaşmayı başardık. 2019 yılının ilk günlerinde devreye aldığımız N Kolay Bono uygulamamız ise 44 bin kez indirildi.

Dijital ban
kacılık ve yenilikçi kanallar üzerinden kurguladığımız iş modeli çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürürken, sektördeki 10 bin banka şubesine karşın, 10 fiziksel şubeli Aktif Bank olarak, pazardan yüzde 20 pay alıyoruz. Yüksek üretim hacmi ve yaygın bir müşteri tabanıyla güçlendirilmiş marka gücümüz sayesinde 2017 yılında 6,5 milyon olan müşteri sayımızı bugün 8 milyona çıkarmayı başardık. Bu yıl açtığımız Yeşilyurt ve Antalya şubelerinin yanı sıra şubelerimizin konseptini yenileyerek cadde şubeciliğine odaklandık.

Kârlılığımıza büyük ölçüde
katkı sağlayan iştiraklerimize yenilerini eklemeyi sürdürüyoruz. Türkiye'de blockchain teknolojisine yatırım yapan ilk banka olarak, kurduğumuz Attivo Bilişim A.Ş. iştirakimiz ile hem ülkemizin bu alandaki gelişimine destek olmayı hem de kuracağımız yeni platform ile güvenli bir şekilde kripto varlık alım-satım hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra 5 yılda 20 bin KOBİ'ye stratejik büyüme danışmanlığı yapma hedefiyle yola çıkan yeni iştirakimiz İnovaban ilk 6 ayında 2,2 bin KOBİ'ye hizmet sağladı. İştirakimiz UPT ise Avrupa'da yaşayan Türklerin Türkiye'ye kolay ve ucuz para transferi yapmasını sağlayan inovatif hizmeti SendUPT'yi devreye aldı. 2019 yılı başında ise dünyanın ve Japonya'nın ileri teknolojisine sahip dünyanın öncü entegre güvenlik sağlayıcılarından SECOM ile iş birliği yaparak, güvenlik teknolojileri sektöründe yatırım gerçekleştirdi. Secom Aktif Yatırım A.Ş. adındaki ortak şirket, bireysel kullanıcıların yanı sıra kurumsal şirketlere de anahtar teslim projelendirme modeliyle uçtan uca özel güvenlik teknolojileri sunuyor.

Akıllı şehir çözümleri
üretimi ve entegratörlüğü alanlarında öncü olan iştirakimiz E-Kent; sunduğu ulaşım çözümleri altyapısı ile yılda 1 milyar akıllı ulaşım işlemine imza atmaya devam ediyor. Türkiye'nin yenilikçi sigorta brokeri Sigortayeri ise 2016 ve 2017 yıllarında sergilediği büyüme oranlarını 2018 yılında da yakalayarak poliçe adedinde 2017 yılına göre yüzde 150 büyüme ile "Türkiye'nin en büyük yerli sigorta brokeri" konumunu perçiniyor. Yazar kasa sistemleri sektöründeki köklü tecrübesiyle faaliyetlerini sürdüren PAVO, 200 binin üzerinde katma değerli uygulama ve yazılım entegrasyonu ile müşterilerine hizmet sunmayı sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana geçen iki yıl gibi kısa bir sürede yönettiği portföy büyüklüğü 500 milyon TL'yi geçen Mükafat Portföy de alternatif ürün yelpazesini günden güne genişleterek, büyümesine hız kesmeden devam ediyor. Sektöründe Türkiye'nin en büyük ve en yaygın ağına sahip olan N Kolay Ödeme Kuruluşu ise 575 N Kolay İşlem Merkezi ve 3 bin 940 N Kolay Kiosk ile hizmetlerini sürdürüyor.

Türk futbolunun kalit
e ve standartlarının yükseltilmesi, spor kulüpleri ile taraftar grupları arasındaki dijital entegrasyonun ve standardizasyonun sağlanması için çalışan Passolig'de kart sayısı 4,5 milyonu aştı. Passo mobil uygulamamız ise 3 milyon indirilme rakamına ulaştı.

Dünyadaki yenilikle
ri yakından takip eden bir kurum olarak global firmalarla bilgi alışverişi sağlamak amacıyla, 2018'de TÜBİTAK destekli 3 TEYDEB projesi ile birlikte, 10 Ar-Ge projesini devam ettirdik. Avrupa Birliği H2020 programı kapsamında da Türkiye'den sayılı firmanın yer aldığı 3 konsorsiyuma Ar-Ge Merkezi olarak dâhil olmayı başardık.

Ülke ekonomisine olan ka
tkımızı ise Afrika kıtasında yoğunlaşan hizmetlerimizle taçlandırdık. 2018 yılında Afrika ülkeleriyle olan dış ticarete öncülük eden Türk bankası olduk. Sadece Afrika'da 162 bankayla ortaklık yaptık. Afrexim ile yapılan garanti anlaşması kapsamında, 50 ülkedeki Türk ihracatçılar ve yaklaşık 60 banka için 1 milyar ABD Doları tutarında dış ticaret limiti sağladık. 2018 yılında, dış ticaret alanındaki çalışmalarımız ve bölgesel stratejilerimiz sayesinde muhabır banka sayımız 1000'e çıkarken, aracılık yaptığımız dış ticaret hacmi 500 milyon ABD Doları'na yükseldi.

2018'de ülkemizde VDMK ihraçlar
ının artması amacıyla gerçekleştirilen önemli mevzuat değişikliklerine paralel olarak, biz de Türkiye'nin en büyük ihracı olan, 4 büyük bankanın kaynak sağladığı 3,15 milyar TL büyüklüğündeki VDMK ihracında aracılık ve danışmanlık hizmeti verdik. Ekonomik açıdan ülkemiz için önem taşıyan ve katma değer yaratan bu ihraçlarda rol almaya devam edeceğiz.

Aktif Bank ve iştirakleri o
larak yarattığınız sinerji ile ülkemiz, ekonomi ve toplum için değer üretmeye devam edeceğiz. Daha çok çalışarak, yenilikçi ve fayda sağlayan çözümlerimiz ile toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına yanıt vermeyi her zaman da sürdüreceğiz.

Sa
ygılarımla,
Dr. Serdar Sümer