Hakkımızda

 • Yönetim Kadromuz
 • Ahmet ÇalıkYönetim Kurulu Başkanı

  Ahmet Çalık, 1958 yılında Malatya’da doğdu. Ticari hayatına 1981 yılında tekstil faaliyetleriyle başladı. Malatya’da denim fabrikası kurarak Doğu Anadolu’nun ilk büyük sanayi yatırımını gerçekleştiren Çalık, aynı dönemde uluslararası faaliyet ve yatırım hedefleri doğrultusunda Orta Asya’da ilk yurt dışı yatırımlarına başladı. 1992 yılından itibaren Türkiye’de edinmiş olduğu ticari deneyimlerini yurt dışına taşıyarak, Çalık Grubu’nun faaliyet gösterdiği coğrafyalarda enerji, inşaat, madencilik, tekstil, finans ve telekom alanlarında önemli yatırımlara imza atan Ahmet Çalık, 1997 yılında tüm Grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding’i kurdu. Arnavutluk ve Kosova’daki en büyük Türk yatırımcılarından biri konumunda olan Çalık, 1997 yılında Türkmenistan Devlet Nişanı ve Türkmenistan Mahdum Guli Ödülü’ne, 1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Türkmenistan Gayrat Madalyası’na, 2001 yılında Türkmenistan Altın Asır Nişanı’na, Haziran 2002’de T.C. Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Madalyası’na, 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne ve 2010 yılında "Turkey in Europe - Franco Nobili" Ödülü’ne layık görüldü. 2012 yılında Kazakistan Cumhuriyeti tarafından Bursa Fahri Konsolosluğu payesine, 2014 yılında Ulusal Etnik Örgütler Koalisyonu (National Ethnic Coalition of Organizations - NECO) tarafından verilen ‘Ellis Adası Şeref Madalyası Ödülü’ne layık görülen Ahmet Çalık aynı yıl Japonya Matsumoto Diş Üniversitesi ve Arnavutluk Tiran Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanlarına layık görüldü. 2016 yılında Japonya Kindai Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile onurlandırılan Ahmet Çalık halen Çalık Holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

 • Mehmet UstaYönetim Kurulu Başkan Vekili

  1950 doğumlu olan Mehmet Usta, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat ve Maliye Bölümü mezunu olup ve 41 yılı aşkın bankacılık deneyimine sahiptir. 1979-1987 yılları arasında Anadolu Bankası’nda müfettişlik ve yöneticilik görevlerinde; 1987-1994 yılları arasında Emlak Bankası’nda yurt içinde ve yurt dışında Hollanda ve Fransa’da üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Mayıs 1994’ten Mart 2007’ye kadar Banque du Bosphore - Paris’te Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış, Nisan 2008’de Aktif Bank’a Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak katılmıştır. Temmuz 2009’dan bu yana Arnavutluk ve Kosova’da faaliyetleri bulunan Çalık Holding kuruluşu Banka Kombetare Tregtare’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Mayıs 2012’den bu yana Brüksel merkezli WSBI-World Savings and Retail Banking Institute (Dünya Tasarruf ve Parekende Bankacılık Enstitüsü)’nde Yönetim Kurulu Üyesi, Mart 2015’ten itibaren Aktif Bank bağlı ortaklıkları UPT Ödeme Hizmetleri A.Ş. ile Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerlik A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 • Mehmet Ertuğrul GürlerYönetim Kurulu Üyesi

  1958 doğumlu olan Mehmet Ertuğrul Gürler, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. 40 yıllık çalışma deneyimine sahip olan Gürler, 1983-1987 yılları arasında BP Overseas Refining Company Ltd.’de Rafineri Bölümü’nde Bölüm Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1987 yılından 1994 yılına kadar Dow Türkiye A.Ş.’de çeşitli kademelerde çalışarak Mali İşler Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. 1994-1998 yılları arasında Total Oil Türkiye A.Ş.’de Genel Müdür Vekili görevini üstlenen Gürler, 1998 yılında Genel Müdür olarak Çalık Holding A.Ş. bünyesine katılmıştır. Mehmet Ertuğrul Gürler halen Çalık Holding, Banka Kombetare Tregtare, ALBtelecom, Çalık Denim, Başak Yönetim Sistemleri, Cetel Telekom, Çalık Finansal Hizmetler, Çalık Hava Taşımacılık, Irmak Yönetim Sistemleri ve Kentsel Dönüşüm İnşaat’ta Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aktif Bank, Gap İnşaat, Gap Pazarlama, Çalık Emlak ve Gayrimenkul, Çalık İnşaat, Doğu Akdeniz Petro Kimya’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. 2017 yılı itibariyle Çalık Holding, Çalık Enerji, YEPAŞ, Albtelecom ve Gap İnşaat şirketlerinin Denetim Komitesi Başkanlığını yürütmekte, aynı zamanda Aktif Bank’ta Kredi Komitesi ve Ücretlendirme Komitesi üyesidir.

 • Veysel ŞahinYönetim Kurulu Üyesi

  1959 doğumlu olan Veysel Şahin, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Bahçeşehir Üniversitesi’nde işletme yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır. Bankacılık kariyerine 1985 yılında müfettiş yardımcısı olarak başlayan Şahin; Anadolu Bankası, Emlak Bankası, Ziraat Bank International AG ve Ziraat Bankası’nda müfettiş, birim ve şube müdürlükleri, yurt dışı temsilcilikleri, teftiş kurulu başkanlığı görevlerinde bulunmuş, Axa Sigorta’da Denetleme Kurulu Üyesi olarak, Türkiye Kazakistan International Bank’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2009 yılından itibaren Yönetim Kurulu Üyesi olarak Aktif Bank bünyesine katılmış, Denetim Komitesi Başkanı ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi görevlerinde de bulunmuştur. Ayrıca, Aktif Bank bağlı ortaklığı N Kolay Ödeme Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı ve GAP İnşaat Denetim Komitesi Üyesi görevlerini de sürdürmektedir.

 • Kemaleddin KoyuncuYönetim Kurulu Üyesi

  1970 doğumlu olan Kemaleddin Koyuncu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup, University of llinois at Urbana-Champaign’de MBA derecesini tamamlamıştır. 27 yıllık çalışma deneyimine sahip olan Koyuncu, Bankacılık kariyerine 1992 yılında Türkiye İş Bankası A.Ş.’de müfettiş yardımcısı olarak başlamıştır. 1996-2001 yılları arasında T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nda Hazine Uzmanı, 2001-2015 yılları arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda; Bankacılık Uzmanı, Daire Başkan Yardımcılığı, Kıdemli Bankacılık Başuzmanı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş olup, aynı zamanda 2003-2004 yılları arasında Toprak Sigorta / Ege Sigorta’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmıştır. 2015 yılında Aktif Bank bünyesine Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmış olup, Eylül 2017 yılından itibaren Aktif Bank Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyeliği görevini yürütmektedir.

 • Tarık BaşaraYönetim Kurulu Üyesi

  1961 doğumlu olan Tarık Başara, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. 30 yıllık bankacılık deneyimine sahip olan Başara, bankacılık kariyerine 1986 yılında Türkiye İş Bankası’nda Müfettiş olarak başlamıştır. 1993 ve 2005 yılları arasında İşbank GmbH’da organizasyon, muhasebe ve bilgi işlem birimlerinin yöneticiliğini üstlenmiş, bu kapsamda yapılandırma ve bilgi işlem projelerinde yer almıştır. 2005 yılında Türkiye’ye dönen Başara, yine Türkiye İş Bankası’nda olmak üzere 2005-2007 yılları arasında İştirakler Bölümü’nde Birim Müdürlüğü, 2007-2012 yılları arasında çeşitli şubelerde Şube Müdürlüğü, 2012-2017 yılları arasında ise Bankacılık Temel Operasyonları Bölümü’nde Bölüm Müdürlüğü görevini yapmış ve emekli olmuştur. Başara, Nisan 2019 itibariyle Aktif Bank Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyeliği görevini yürütmektedir.

 • Dr. Serdar SümerGenel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

  Dr. Serdar Sümer, 1996 yılında Bankalar Yeminli Murakıbı olarak kariyerine başlamış, 2008 yılında Aktif Bank’a katılarak, 2008-2014 yılları arasında Sermaye Piyasaları Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2014 yılında ortağı olduğu Tera Menkul Değerler firmasında Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlenen Sümer, 2015 yılı Mayıs ayından bu yana Banka’nın Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevleriyle birlikte Aktif Bank’a bağlı iştiraklerin de Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. Sümer, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olup, ABD Virginia eyaletinde yer alan The College of William and Mary’den yüksek lisans derecesi sahibidir. Sümer, 2011 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde bankacılık alanında doktorasını tamamlamıştır. 23 yıllık bankacılık deneyiminin yanı sıra, Sümer aynı zamanda Financial Risk Manager (FRM) ve Yeminli Mali Müşavirlik belgelerine sahiptir.

 • Murat BarlasHazine Genel Müdür Yardımcısı

  1968 doğumlu olan Murat Barlas, İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü mezunudur. 23 yıllık bankacılık deneyimine sahip olan Barlas, 2015 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Ahmet Erdal GüncanKurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

  1969 doğumlu olan Ahmet Erdal Güncan, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunudur ve aynı üniversitede “İnşaat İşletmeciliği” alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 22 yıllık bankacılık deneyimi bulunan Güncan, 2008 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Betügül TokerPerakende Dijital ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı

  1976 doğumlu olan Betügül Toker, Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. 19 yıllık deneyime sahip olan Toker, 2018 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Muzaffer Suat UtkuUluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

  1974 doğumlu olan Muzaffer Suat Utku, U.S. International University San Diego İşletme Bölümü mezunudur. London University College’da işletme alanında MBA yapmış olan Utku, 20 yıllık bankacılık deneyimine sahiptir. 2007 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Nalan Aydın TüfekçiBilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı

  1972 doğumlu olan Nalan Aydın Tüfekçi, Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 25 yıllık deneyimine sahip olan Nalan Aydın Tüfekçi, 2019 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Atila YanparKredi Analitik ve Sermaye Piyasaları Genel Müdür Yardımcısı

  1979 doğumlu olan Atila Yanpar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. Oxford Üniversitesi Kamu Politikası Bölümü’nden yüksek lisans derecelerini tamamlamıştır. 15 yıllık deneyime sahip olan Atila Yanpar, 2019 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Özer BurhanFinans Grup Başkanı

  1982 doğumlu olan Özer Burhan Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. 14 yıllık deneyimine sahip olan Özer Burhan, 2014 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Ufuk Karakayaİştirak Yönetimi Grup Başkanı

  1975 doğumlu olan Ufuk Karakaya, Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans, The George Washington Üniversitesi’nde Finans yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 21 yıllık bankacılık deneyimine sahip olan Karakaya, 2018 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Selcan Kaytancıİnsan Kaynakları ve Operasyon Grup Başkanı

  1974 doğumlu olan Selcan Kaytancı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans, Bahçeşehir Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 20 yıllık bankacılık deneyimine sahip olan Kaytancı, 2014 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Filiz Erendaç Baş Hukuk Müşaviri

  1976 doğumlu olan Filiz Erendaç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans ve aynı üniversitede Ticaret Hukuku yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 20 yıllık deneyime sahip olan Erendaç, 2016 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.