Hakkımızda

 • Yönetim Kadromuz
 • Ahmet ÇalıkÇalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı

  1958 yılında Malatya’da doğan ve 1930 yılından bu yana tekstil alanında faaliyet gösteren bir ailenin ferdi olan Ahmet Çalık, 1981 yılında tekstil alanında ilk kişisel girişimlerini başlattı. Hâlihazırda enerji, inşaat, madencilik, tekstil, telekom, finans ve dijital olmak üzere 7 sektördeki yatırımlarıyla hem Türkiye hem de uluslararası ekonomik pazarların önemli oyuncularından biri olan Ahmet Çalık, 1997 yılında tüm Grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding’i kurdu. Vizyoner yatırımlarla insana ve topluma fayda sağlayan projelere odaklanan Ahmet Çalık, dünyanın çeşitli bölgelerinde süre gelen faaliyetleri çerçevesinde itibarı, güvenilirliği ve uluslararası şirketlerle yaptığı uzun süreli iş birlikleriyle tanınmaktadır. Ahmet Çalık, yurt içinde ve yurt dışında Japonya Devlet Nişanı (Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyunbağı), Türkmenistan Devlet Nişanı, Türkmenistan Mahdum Guli Ödülü, Türkmenistan Gayrat Madalyası, Ellis Adası Şeref Madalyası, Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Madalyası ve TBMM Üstün Hizmet Ödülü başta olmak üzere çok sayıda ödül ve nişan ile onurlandırılmıştır. Kazakistan Cumhuriyeti Bursa Fahri Konsolosu olan Ahmet Çalık’a Japonya’daki Matsumoto Diş Üniversitesi ve Kindai Üniversitesi ile Arnavutluk’taki Tiran Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi verilmiştir. Ahmet Çalık halen Çalık Holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

 • Mehmet UstaYönetim Kurulu Başkan Vekili

  1950 doğumlu olan Mehmet Usta, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat ve Maliye Bölümü mezunu olup 40 yılı aşkın bankacılık deneyimine sahiptir. 1979-1987 yılları arasında Anadolu Bankası’nda, müfettişlik ve yöneticilik görevlerinde; 1987-1994 yılları arasında Emlak Bankası’nda yurt içinde ve yurt dışında, Hollanda ve Fransa’da üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Mayıs 1994’ten Mart 2007’ye kadar Banque du Bosphore - Paris’te Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış, Nisan 2008’de Aktif Bank’a Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak katılmıştır. Çalık Holding kuruluşu Banka Kombetare Tregtare Arnavutluk’ta Aralık 2008’de Yönetim Kurulu Başkanvekili görevini üstlenmiş olup, Temmuz 2009’dan itibaren Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürütmektedir. Banka Kombetare Tregtare Kosova’da ise Mayıs 2008’den itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Mayıs 2012’den bu yana Brüksel merkezli WSBI-World Savings and Retail Banking Institute’te (Dünya Tasarruf ve Perakende Bankacılık Enstitüsü) Yönetim Kurulu Üyesi, Mart 2015’ten itibaren Aktif Bank bağlı ortaklıkları UPT Ödeme Hizmetleri A.Ş. ile Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerlik A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini yürütmektedir.

 • Mehmet Ertuğrul GürlerYönetim Kurulu Üyesi

  1958 doğumlu olan Mehmet Ertuğrul Gürler, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. 40 yılı aşkın çalışma deneyimine sahip olan Gürler, 1978-1981 yılları arasında Marshall Boya ve Vernik San. A.Ş.’de Personel ve Muhasebe Bölümü’nde, 1983-1987 yılları arasında BP Overseas Refining Company Ltd.’de Rafineri Bölümü’nde Bölüm Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1987 yılından 1994 yılına kadar Dow Türkiye A.Ş.’de çeşitli kademelerde çalışarak Mali İşler Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. 1994-1998 yılları arasında Total Oil Türkiye A.Ş.’de Genel Müdür Vekili görevini üstlenen Gürler, 1998 yılında Genel Müdür olarak Çalık Holding A.Ş. bünyesine katılmıştır. Mehmet Ertuğrul Gürler halen Çalık Holding, Banka Kombetare Tregtare, ALBtelecom, Çalık Denim, Başak Yönetim Sistemleri, Cetel Telekom, Çalık Finansal Hizmetler, Çalık Hava Taşımacılık, Irmak Yönetim Sistemleri, Kentsel Dönüşüm İnşaat’ta ve Enrich Cotton’da Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Aktif Bank, Gap İnşaat, Gap Pazarlama, Çalık Emlak ve Gayrimenkul, Çalık İnşaat, Doğu Akdeniz Petro Kimya’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. 2017 yılı itibarıyla Banka Kombetare Tregtare, Çalık Holding, Çalık Enerji, YEPAŞ, Albtelecom ve Gap İnşaat şirketlerinin Denetim Komitesi Başkanlığını yürütmekte olup, aynı zamanda Aktif Bank’ta Kredi Komitesi, Ücretlendirme Komitesi ve Kurumsal Yönetim Komitesi üyesidir.

 • Veysel ŞahinYönetim Kurulu Üyesi

  1959 doğumlu olan Veysel Şahin, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır. 35 yıllık bankacılık tecrübesinin yanı sıra mali müşavirlik ve bağımsız denetçi belgelerine de sahiptir. Bankacılık kariyerine 1985 yılında müfettiş yardımcısı olarak başlayan Şahin; Anadolu Bankası, Emlak Bankası, Ziraat Bank International AG ve Ziraat Bankası’nda müfettiş, birim ve şube müdürlükleri, yurt dışı temsilcilikleri, teftiş kurulu başkanlığı görevlerinde bulunmuş, Axa Sigorta’da Denetleme Kurulu Üyesi olarak, Türkiye Kazakistan International Bank’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2009 yılından itibaren Yönetim Kurulu Üyesi olarak Aktif Bank bünyesine katılmış, Denetim Komitesi Başkanı ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi görevlerinde de bulunmuştur. Ayrıca, Aktif Bank bağlı ortaklığı N Kolay Ödeme Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı ve GAP İnşaat Denetim Komitesi Üyesi görevlerini de sürdürmektedir.

 • Kemaleddin KoyuncuYönetim Kurulu Üyesi

  1970 doğumlu olan Kemaleddin Koyuncu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup, University of llinois at Urbana-Champaign’de MBA derecesini tamamlamıştır. 28 yıllık çalışma deneyimine sahip olan Koyuncu, bankacılık kariyerine 1992 yılında Türkiye İş Bankası A.Ş.’de müfettiş yardımcısı olarak başlamıştır. 1996-2001 yılları arasında T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nda Hazine Uzmanı, 2001-2015 yılları arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Bankacılık Uzmanı, Daire Başkan Yardımcılığı, Kıdemli Bankacılık Başuzmanı, Daire Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı (V.) görevlerinde bulunmuş olup, aynı zamanda 2003-2004 yılları arasında Toprak Sigorta/Ege Sigorta’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmıştır. 2015 yılında Aktif Bank bünyesine Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmış olup, Eylül 2017 yılından itibaren Aktif Bank Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyeliği görevini yürütmektedir.

 • Tarık BaşaraYönetim Kurulu Üyesi

  1961 doğumlu olan Tarık Başara, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. 30 yılı aşkın bankacılık deneyimine sahip olan Başara, bankacılık kariyerine 1986 yılında Türkiye İş Bankası’nda Müfettiş olarak başlamıştır. 1993 ve 2005 yılları arasında İşbank GmbH’da organizasyon, muhasebe ve bilgi işlem birimlerinin yöneticiliğini üstlenmiş, bu kapsamda yapılandırma ve bilgi işlem projelerinde yer almıştır. 2005 yılında Türkiye’ye dönen Başara, yine Türkiye İş Bankası’nda olmak üzere 2005-2007 yılları arasında İştirakler Bölümü’nde Birim Müdürlüğü, 2007-2012 yılları arasında çeşitli şubelerde Şube Müdürlüğü, 2012-2017 yılları arasında ise Bankacılık Temel Operasyonları Bölümü’nde Bölüm Müdürlüğü görevini yapmış ve emekli olmuştur. Başara, Nisan 2019 itibarıyla Aktif Bank Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyeliği görevini yürütmektedir.

 • Ayşegül Adaca OğanYönetim Kurulu Üyesi

  1974 doğumlu olan Ayşegül Adaca Oğan, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisans, Stanford University’de yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 22 yıllık bankacılık deneyimi bulunan Oğan, 2015 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Dr. Serdar SümerGenel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

  1973 doğumlu olan Serdar Sümer, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Virginia - ABD The College of William and Mary’de yüksek lisans (MBA) yapan Sümer, 2011 Nisan ayında ise Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde bankacılık alanında doktorasını tamamladı. Financial Risk Manager (FRM) ve Yeminli Mali Müşavirlik belgelerine sahip olan Sümer, 1996 yılında Bankalar Yeminli Murakıbı olarak kariyerine başladı. 2008-2014 yılları arasında Aktif Bank bünyesinde İştirak Yönetimi ve Sermaye Piyasaları Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Bu süreçte, sermaye piyasalarında ürün ve kanal etkinliğini artırmaya yönelik olarak müşterilerin finansal ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi çözümler geliştiren Sümer, 2013 yılında Türkiye’nin ilk proje finansmanı amaçlı kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk banka bonosu ve VDMK ürünlerinin çıkarılmasını, bankanın sahip olduğu iştirak ve ilişkili kuruluşların en etkin yönetim yapısına sahip olacak şekilde koordinasyonunu sağladı. Bir süre öncü yatırım kuruluşlarından birinde yönetici ortak olarak görev yapan ve 2015 yılında Aktif Bank bünyesine Genel Müdür olarak tekrar katılan Sümer, halen bankanın Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyor ve iştiraklerine liderlik ediyor. Türkiye’nin en önemli ödeme kuruluşlarından biri olan N Kolay Ödeme Kuruluşu A.Ş., uluslararası para transferi alanında faaliyet gösteren UPT Ödeme Sistemleri A.Ş., akıllı şehir ve biletleme çözümleri üreten E-Kent Geçiş Sistemleri ve Biletleme Teknolojileri A.Ş., ödeme sistemleri kuruluşları PAVO Teknik Servis Elektrik Elektronik San. Tic. A.Ş., Echo Bilgi Yönetim Sistemleri A.Ş. ve Sigorta karşılaştırma platformu Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

 • Murat BarlasHazine Genel Müdür Yardımcısı

  1968 doğumlu olan Murat Barlas, İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü mezunudur. 24 yıllık bankacılık deneyimine sahip olan Barlas, 2015 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Ahmet Erdal GüncanKurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

  1969 doğumlu olan Ahmet Erdal Güncan, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunudur ve aynı üniversitede “İnşaat İşletmeciliği” alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 23 yıllık bankacılık deneyimi bulunan Güncan, 2008 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Betügül TokerPerakende Dijital ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı

  1976 doğumlu olan Betügül Toker, Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. 20 yıllık deneyime sahip olan Toker, 2018 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Muzaffer Suat UtkuUluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı

  1974 doğumlu olan Muzaffer Suat Utku, U.S. International University San Diego İşletme Bölümü mezunudur. London University College’da işletme alanında MBA yapmış olan Utku, 21 yıllık bankacılık deneyimine sahiptir. 2007 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Nalan Aydın TüfekçiBilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı

  1972 doğumlu olan Nalan Aydın Tüfekçi, Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 26 yıllık deneyimine sahip olan Nalan Aydın Tüfekçi, 2019 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Atila YanparKredi Analitik ve Sermaye Piyasaları Genel Müdür Yardımcısı

  1979 doğumlu olan Atila Yanpar, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. Oxford Üniversitesi Kamu Politikası Bölümü’nden yüksek lisans derecelerini tamamlamıştır. 16 yıllık deneyime sahip olan Atila Yanpar, 2019 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Selcan Kaytancıİnsan Kaynakları ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı

  1974 doğumlu olan Selcan Kaytancı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans, Bahçeşehir Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 21 yıllık bankacılık deneyimine sahip olan Kaytancı, 2014 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Ufuk Karakayaİştirak Yönetimi Grup Başkanı

  1975 doğumlu olan Ufuk Karakaya, Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans, The George Washington Üniversitesi’nde Finans yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 22 yıllık bankacılık deneyimine sahip olan Karakaya, 2018 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.

 • Filiz Erendaç Baş Hukuk Müşaviri

  1976 doğumlu olan Filiz Erendaç, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans ve aynı üniversitede Ticaret Hukuku yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 21 yıllık deneyime sahip olan Erendaç, 2016 yılında Aktif Bank bünyesine katılmıştır.